Škola pro nadané PORG chce pobočku v Brně. Čeká se na ministerstvo
NOVÝ PORG V BRNĚ
Soukromá základní škola a gymnázium pro nadané žáky PORG plánuje otevření nové pobočky v Brně. S výukou prvních, druhých a třetích tříd chce vedení začít ve školním roce 2023/24, postupně bude přidávat další. Ředitelka společnosti PORG Dagmar Dluhošová pro deník Echo24 uvedla, že v současné chvíli se čeká na povolení od ministerstva školství. MŠMT pro Echo24 uvedlo, že předalo záležitost do rukou pražského magistrátu, který vykonává funkci krajského úřadu. Ten má rozhodnout o navýšení kapacity oboru gymnázia. Kolik přesně bude ambiciózní projekt stát není jasné, kapacitu by ale škola měla mít pro více než šest stovek dětí.
Nová pobočka prestižní školy a gymnázia PORG má dočasně fungovat v budově bývalé nářaďovny, nyní ZET.office v Židenicích. Do roku 2027 se škola přestěhuje do nové budovy v areálu Nová Zbrojovka, jejíž postavení bude stát stovky milionů korun. „Jak v nové, tak v dočasné budově bude našim žákům k dispozici veškeré potřebné moderní vybavení a pomůcky. Konkrétně se jedná o multimediální učebnu, laboratoře, tělocvičny a PC učebnu,“ sdělila Dluhošová. Základní škola bude mít kapacitu 220 žáků, gymnázium 416. Tato kapacita zůstane stejná i po přestěhování do nových prostor.
„My vzděláváme nadané děti. Vzděláváme je v Praze a v Ostravě a vzhledem k tomu, že Brno je druhé největší město, tak proč bychom nemohli vzdělávat nadané děti v Brně,“ vysvětlila myšlenku, která stála za plánem rozšířit síť škol pro nadané děti, Dluhošová. „V podstatě my koncepci máme, prostory máme, smlouvu už jsem podepsala. Problém je v tom, že ministerstvo školství se zatím nevyjádřilo, zda nám udělí licenci nebo neudělí,“ řekla deníku Echo24 Dluhošová.
To je podle ní největší problém, protože rychlost projektu záleží na tom, kdy PORG licenci dostane. „Když školu, která má pražské sídlo, zřizujete v jiném městě, musíte mít výjimku MŠMT. A musíte mít i navýšenou kapacitu, abychom mohli nabírat děti. Podali jsme žádost 30. září, to je daný termín. Doteď nemáme nic než stanovisko magistrátu města Brna, že nás tam chtějí, ale nic víc,“ řekla Dluhošová.
Zřízení nové soukromé školy schválili radní Brna minulý týden, nyní se čeká na povolení od ministerstva školství. „Nabídka škol v Brně se od příštího školního roku rozšíří o nový subjekt. Základní škola a osmileté gymnázium PORG se otevřou v areálu Nové Zbrojovky. Tato prestižní instituce se věnuje nadaným dětem a připravuje je na studium na univerzitách u nás i v zahraničí,“ sdělila ČTK radní pro školství Irena Matonohová (STAN). PORG dosud provozuje tři školská zařízení, a to v Praze v Libni a v Krči a v Ostravě.
Jak rychle ale MŠMT rozhodne není podle Dluhošové jasné. „On nám to nikdo nemůže slíbit. Dostali jsme přípis z odboru základního vzdělávání, kde chtěli doplnit nějaké materiály, to jsme udělali,“ uvedla k procesu schvalování Dluhošová.
Dlouhotrvající problém osmiletých gymnázií
Podle informací deníku Echo24 má problém být v koncepci vzdělávání 2030+. Tehdejší ministr školství ve vládě Andreje Babiše Robert Plaga hovořil v roce 2020 o tom, že by se měl snížit počet míst na osmiletých gymnázií. „S víceletými gymnázii je výhledově potřeba něco udělat, ale – a to je to, co jsem já dodával i při tvorbě nové strategie (vzdělávání do roku 2030) – tím prvním krokem nemůže být zrušení víceletých gymnázií, ale musí být proměna obsahu vzdělávání a zvýšení kvality vzdělávání s důrazem na druhý stupeň základních škol,“ prohlásil tehdy Plaga.
Podle něj by víceletá gymnázia měla být výběrovými školami a jejich kapacita by tomu měla odpovídat. „Je smutnou pravdou, že dnes jsou některá místa, kde víceletá gymnázia odčerpávají z okolních škol víc než třeba třetinu žáků,“ řekl. „Já jsem zastánce varianty, kdy by víceletá gymnázia zůstala s nějakou kapacitou, ne jejich úplného zrušení,“ dodal tehdejší ministr.
Současný šéf MŠMT Vladimír Balaš v červnu uvedl, že není velkým zastáncem víceletých gymnázií. „Nechám to na odbornou diskuzi a posouzení, ale myslím, že tím děti, které jsou ponechány v základní škole, trochu ztrácejí motivaci. A ti, co jsou přesunuti do těch elitních škol, zase do jisté míry ztrácejí sociální dovednosti,“ uvedl v rozhovoru pro Seznam Zprávy šéf školství Balaš.
Podle údajů společnosti Cermat z loňského roku bylo v roce 2021 v Česku 298 osmiletých gymnázií a 67 šestiletých. Počet přihlášených uchazečů o 8letá gymnázia tehdy klesl oproti roku 2020 o 1,8 tis. na hodnotu 17,5 tis. Šlo tedy o nejmenší počet přihlášených od roku 2017. Podíl přihlášek na počtu žáků 5. ročníků ZŠ v roce 2021 činil 15,3 %, meziročně se tak jednalo o pokles zájmu o 1,3 procentního bodu.
Také počet přihlášených uchazečů do 6letých gymnázií v roce 2021 oproti roku 2020 mírně klesl, a to na 5,3 tisíce. Letos šlo k přijímacím zkouškám na víceletá gymnázia asi 23 700 žáků. Na osmiletá gymnázia, na která by měli směřovat mimořádně nadaní páťáci, se chtělo dostat 17 960 dětí, z toho 17 utečenců z Ukrajiny. Na šestiletá gymnázia, která navazují na sedmou třídu základních škol, se podle Cermatu letos přihlásilo 5 770 dětí. Podle informací deníku Echo24 je v rámci zmíněné koncepce 2030+ vyčerpaný stav počtu osmiletých gymnázií a právě to by mohl být problém pro PORG. Přitom se jedná o instituci, jejíž absolventi se pravidelně dostávají na prestižní české i zahraniční univerzity.
MŠMT pro Echo24 uvedlo, že o daném návrhu ví, ale protože se k žádosti nevyjádřil příslušný krajský úřad, musela být věc dle zákona předána ke stanovisku Magistrátu hlavního města Prahy, který činnost krajského úřadu vykonává. „Jedná se sice o žádost týkající se pobočky v Brně, ovšem podává ji škola se sídlem v Praze. O zápisu navýšení oboru gymnázia totiž nerozhoduje ministerstvo školství, ale příslušné krajské úřady,“ uvedla pro Echo24 mluvčí MŠMT Aneta Lednová.
Kolik bude projekt stát, není jasné
Kompletní propočet, kolik bude přesně projekt stát, PORG zatím nemá. „Teď jsme vyřizovali prostory, ve kterých bychom byli do roku 2027, než se nám podaří postavit novou školu. Řešili jsme prostory, které nám upraví, a zabývali jsme se tou byrokracií okolo, takže zatím přesný propočet nemáme,“ řekla Dluhošová pro Echo24. Odkud se budou peníze čerpat zatím podle Dluhošové není jasno, protože je v současné době velmi těžké plánovat na takovou dobu dopředu.
Škola se mimo jiné zaměřuje na rozšířenou výuku angličtiny, u některých předmětů je výuka výhradně v anglickém jazyce. Cílem je, aby žáci dokázali ještě dlouho před maturitou mluvit anglicky na úrovni rodilých mluvčích. Už v páté třídě děti podle Dluhošové mají angličtinu na úrovni státní maturity.
„Naše jedinečná koncepce spojuje vynikající akademické výsledky s přátelským prostředím. Připravujeme absolventy ke studiu na nejlepších českých a zahraničních školách,“ uvádí se na stránkách PORG.
V současné chvíli PORG podle Dluhošové zatím žádné další projekty kromě zmíněného Brna nechystá. „My jsme letos provedli modernizaci školy Nový PORG v Krči a budeme otevírat čtyřleté gymnázium se zaměřením na ICT a pak máme tento megalomanský projekt v Brně, to je na jednu instituci akorát,“ uvedla Dluhošová.