Trump „hluboce dojal Izraelce“. Netanjahu po něm chce pojmenovat městečko na Golanech

Trump „hluboce dojal Izraelce“. Netanjahu po něm chce pojmenovat městečko na GolanechNOVÉ
Donald Trump na návštěvě Izraele v roce 2017 Foto:

Foto: Bílý dům

Svět

GOLANSKÉ VÝŠINY

Echo24

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu chce pojmenovat nové městečko na Golanských výšinách po americkém prezidentovi Donaldu Trumpovi. Má to být výraz vděku za to, že Trump uznal svrchovanost Izraele nad tímto strategicky významným územím. Informovala o tom agentura Reuters.

Golanské výšiny na jihozápadě Sýrie židovský stát obsadil za války v roce 1967 a v roce 1981 je v rozporu s rezolucí Rady bezpečnosti OSN anektoval. OSN, Evropská unie či Liga arabských států (LAS) považují Golanské výšiny za území okupované Izraelem. Trump uznal svrchovanost Izraele nad Golanskými výšinami podpisem dekretu v březnu.

„Všichni Izraelci byli hluboce dojatí, když prezident Trump učinil své historické rozhodnutí,“ uvedl Netanjahu v prohlášení na videu. Vzápětí doplnil, že po židovském svátku pesach vládě předloží „rezoluci, která žádá, aby nová komunita na Golanských výšinách byla pojmenována po Donaldu J. Trumpovi“.

Trumpovo uznání vlády Izraele na Golanech přišlo poté, co v prosinci 2017 uznal Jeruzalém jako hlavní město Izraele a loni v květnu tam z Tel Avivu nechal přesunout americkou ambasádu. Krok vyvolal velké protesty Palestinců, kteří si nárokují východní část města, kterou Izrael obsadil za války v roce 1967, za hlavní město svého budoucího státu.

Izrael již dříve oznámil, že hodlá jako poděkování za uznání Jeruzaléma jako hlavního města Izraele po Trumpovi pojmenovat vlakovou stanici v blízkosti Zdi nářků.


Čtěte dále: V Polsku mlátili a pálili Jidáše s pejzy. Tradici odsoudili katolíci i židovský kongres

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Související články