„Hanba prezidentovi, který lže,“ zvolal muž před Zemanem v Národním muzeu

slavnostní znovuotevření muzea

„Hanba prezidentovi, který lže,“ zvolal muž před Zemanem v Národním muzeuAKTUALIZOVÁNO
Slavnostní otevření Národního muzea Foto:

FOTO: printscreen ČT

7
Domov
Echo24
Sdílet:

Slavnostní znovuotevření Národního muzea se neobešlo bez incidentu. V okamžiku, kdy měl k řečnickému pultíku před hosty se svým projevem vystoupit prezident Miloš Zeman, se proti němu ozval jeden z účastníků slavnosti. Muž, který dosud klidně seděl mezi pozvanými hosty, povstal a zvolal: „Hanba prezidentovi, který lže.“ Zeman na poklidný protest reagoval slovy, že někteří lidé svojí úroveň předvádí v nevhodných situacích. Kromě něj s projevem vystoupil i premiér Andrej Babiš či jeho slovenský protějšek Peter Pellegrini.

Poté, co byl Zeman vyzván k projevu při znovuotevření Národního muzea, se jeden z pozvaných hostů zvedl ze židle a spustil svůj protest. „Hanba prezidentovi, který lže. Hanba prezidentovi, který nahrává diktaturám, a hanba prezidentovi, který vtipkuje o vraždách novinářů,“ zvolal muž, který následně poklidně usedl zpět na své místo. Šlo o historika a bývalého novináře Jakuba Jareše.

Protestující proti Zemanovi při slavnostním otevření Národního muzea
Protestující proti Zemanovi při slavnostním otevření Národního muzea Foto:

Foto: Printscreen z ČT24/ Echo24

Na chvíli tím zaujal přítomné hosty, mezi kterými nechyběli například předseda vlády Andrej Babiš, jeho slovenský protějšek Peter Pellegrini, bývalá první dáma ČR Livia Klausová, předseda Senátu Milan Štěch či zahraniční velvyslanci.

„Každý máme takovou úroveň, jakou máme. Občas ji předvádíme v situacích, kdy se to nehodí,“ reagoval prezident na mikrofon, když došel k řečnickému pultíku. Po zbytek jeho projevu již protestující muž nemluvil.

Slavnostní otevření Národního muzea
Slavnostní otevření Národního muzea Foto:

FOTO: Twitter/Jiří Ovčáček

Zeman při svém projevu kritizoval, že se v Praze nedaří stavět nové krásné budovy. Popřál politikům, kteří se ujímají města po nedávných komunálních volbách, aby měli odvahu preferovat moderní soudobé architekty. „Vzpomeňte na osud knihovny (Jana) Kaplického na Letenské pláni, mělo to být magické oko nad Prahou, z tohoto oka nezbylo nic kvůli politickým šarvátkám,“ uvedl.

Prezident kritizoval podobu architektury

Prezident vzdal hold autorům Národního muzea a vyzval současné politiky, především budoucí vedení pražského magistrátu, aby měli odvahu nechat stavět současné architekty, kteří by město obohatili. Kritizoval ministerstvo kultury za to, že z některých staveb, které jsou prohlášeny za kulturní památky, tuto ochranu snímá.

„Mám pocit, že my všichni něco dlužíme těm našich předkům,(kteří vybudovali Národní muzeum), položme si otázku, do jaké míry jsme my dokázali navázat na jejich práci,“ uvedl prezident. „Je samozřejmě krásné, když některé historické budovy rekonstruujeme, je už horší, když naše ministerstvo kultury občas stahuje památkovou ochranu z historických budov, mimo jiné i na Václavském náměstí,“ řekl.

Zeman mohl mít na mysli dům na rohu Václavského náměstí a Opletalovy ulice, který jeho vlastník před nedávnem demoloval, aby na jeho místě mohl postavit novou budovu. V tomto případě dům nebyl za kulturní památku prohlášen, ministerstvo ale po mnoha letech různých řízení odmítlo budovu za památku prohlásit, čímž cestu k demolici umožnilo.

Premiér pochválil ředitele muzea Lukeše

Když se k řečnickému pultu dostal premiér Andrej Babiš, pochválil za práci při rekonstrukci ředitele muzea Michala Lukeše. Konstatoval, že by Zeman na něj měl myslet za rok, až bude udílet státní vyznamenání. Babiš dále ocenil české a československé osobnosti.

Pellegrini uvedl, že navzdory některým peripetiím je vztah Česka a Slovenska ve světě vzorem. Vzájemných vztahů si podle něj musejí oba státy vážit, ale nespoléhat se na to, že přicházejí automaticky. „Kultivujme naše přátelství při každé příležitosti. Ve složitých časech se potřebujeme ještě více než kdykoliv předtím,“ uvedl.

Slavnostní otevření Národního muzea
Slavnostní otevření Národního muzea Foto:

FOTO: Twitter/Jiří Ovčáček

Živý přenos Živý přenos ukončen Čekáme
Ostatní online zpravodajství   

20:00 Na Pražském hradě začalo udělování státních vyznamenání

19:39 Policie uzavřela sjezd z magistrály na Václavské náměstí

19:18 V Praze začal slavnostní ohňostroj

18:43 V Bratislavě si výročí připomnělo na shromáždění asi 300 lidí

Sté výročí vzniku Československa si Slováci připomněli i veřejným shromážděním, kterého se v centru Bratislavy zúčastnili za deštivého počasí odhadem asi tři stovky lidí. Vzpomínková akce se stejně jako v minulých letech konala u památníku československé státnosti a sochy prvního československého prezidenta T. G. Masaryka.

„Československo by v roce 1918 nevzniklo bez mimořádného vztahu, který je mezi Čechy a Slováky. Není na světě takových národů, které jsou si tak blízcí jako Češi a Slováci,“ řekl v projevu chargé d‘affaires českého velvyslanectví v Bratislavě Pavel Sladký.

18:27 Eurokomisařka Věra Jourová děkovala Masarykovi

17:43 Tisíce lidí si prohlédly historické budovy vlády

Tisíce lidí o víkendu využily mimořádné možnosti k prohlídce historických budov vlády, sněmovny, Senátu a dalších státních institucí v Praze při příležitosti 100. výročí vzniku Československa. Podívat se lidé mohli třeba do paláce, ve kterém během cest do Česka přebývaly hlavy států, například britská královna Alžběta II. Návštěvníkům byli k dispozici i průvodci, kteří je seznámili s historií budov.

16:59 Mattis vyjádřil smutek nad ztrátou českých vojáků v Afghánistánu

Americký ministr obrany James Mattis vyjádřil hluboký smutek nad ztrátou životů českých vojáků v Afghánistánu v letošním roce. Řekl to po nedělním jednání s premiérem Andrejem Babišem (ANO) v Praze. Mattis současně ocenil, jak Česko plní závazky v oblasti mezinárodního míru a bezpečnosti, například svou činností právě v Afghánistánu.

16:31 Fiala: Na předávání vyznamenání dorazím

„Sto let republiky si připomínáme jen jednou. Je to slavnostní den všech obyvatel země, není to soukromá akce M. Zemana a jeho přátel. I proto jsem se rozhodl na rozdíl od minulých let pozvání přijmout a z titulu místopředsedy Poslanecké sněmovny se oslav zúčastnit,“ uvedl předseda ODS Petr Fiala na Twitteru.

16:27 Rektoři pražských univerzit se shromáždili u sochy Masaryka

16:14 Na Staroměstském náměstí probíhá koncert „Největší hity století“

Koncertu se účastní Karel Gott, Lucie Bílá, Marta Kubišová, Eva Pilarová nebo například Helena Vondráčková.

15:28 Před Pražským hradem se shromáždili „pracující Romové“

V neděli odpoledne se před Pražským hradem shromáždila skupina lidí s transparenty, které naráží prezidentovy nedávné výroky. „Pracujeme jako všichni ostatní. Zemane, nelži,“ zní jeden z transparentů. Prezident Zeman minulý měsíc v Olomouckém kraji uvedl, že nezaměstnaní v jedné z navštívených obcí jsou právě Romové. „Rozhodně nejsem přítelem komunismu, ale za komunismu Romové museli pracovat. A většinou pracovali jako kopáči a když odmítli pracovat, byli označeni za osobu práce se štítící a šli do vězení,“ prohlásil Zeman v Kojetíně.

15:13 Putin pogratuloval Zemanovi k výročí samostatného státu

Ruský prezident Vladimir Putin v neděli v telegramu svému českému protějšku Miloši Zemanovi gratuloval ke 100. výročí vzniku samostatného Československa. Čechům hlava ruského státu popřála blahobyt a prosperitu. „Tento rok slavíte významné výročí: přesně před 100 lety český národ společně se slovenským národem obhájil své právo na státní suverenitu,“ uvádí se v telegramu, který Kreml zveřejnil na svém webu.

15:05 Prahou pochodují monarchisté

Ve dvě hodiny odpoledne vyrazili účastníci Pochodu za monarchii od sochy svatého Václava, akci uspořádala monarchistická strana Čech, Moravy a Slezska Koruna Česká. Pochod má končit projevem na Hradčanském náměstí zhruba v 17:00.

14:47 Lubomír Metnar se setkal s americkým ministrem obrany

Ministr obrany Lubomír Metnar (ANO) se setkal se svým americkým protějškem Jamesem Mattisem. „Děkuji panu ministrovi Mattisovi, že přijal mé pozvání a společně si tak můžeme připomenout 100. výročí česko-amerického spojenectví!“ napsal na Twitteru. V odpoledních hodinách bude Mattis jednat s premiérem Andrejem Babišem.

14:25 Babiš obědval v Kramářově vile s premiéry Slovenska, Polska a Lucemburska

„Velice mě těší, že všichni přijali mé pozvání na oslavu významného jubilea naší země,“ uvedl premiér Andrej Babiš.

14:03 Prezident Zeman zahájil největší vojenskou přehlídku samostatného státu

Po státní hymně Zeman uvedl, že česká armáda je nyní armádou svobodného státu, která plní své mezinárodní závazky bojem proti „největšímu nepříteli lidstva“ terorismu. Před tím připomněl, že od vzniku Československa byla také armádou, která chtěla bojovat a nebylo jí to umožněno, a armádou satelitního státu.

13:58 Na přehlídku na Evropské třídě dorazil i americký ministr obrany James Mattis

13:24 Zeman udělí Řád bílého lva tři generály z první republiky

Prezident Miloš Zeman v neděli večer ve Vladislavském sále ocení nejvyšším stupněm Řádu bílého lva tři generály z období první republiky Stanislava Čečka, Karla Husárka a Josefa Bílého. Zeman to v neděli řekl při jmenování nových generálů.

12:35 Gripeny na vojenské přehlídce poletí

Přestože armáda zápasí se špatným počasím, nezrušila celý program vojenské přehlídky. Gripeny a vrtulníky jsou stále na programu.

12:20 Zeman opět nejmenoval šéfa BIS Koudelku do generálské hodnosti

Prezident Miloš Zeman nejmenoval do generálské hodnosti šéfa Bezpečnostní informační služby Michala Koudelku. Povýšení navrhla vláda. Premiér Andrej Babiš dříve uvedl, že mu prezident jmenování Koudelky slíbil. Vyšší generálskou hodnost obdržel například náčelník generálního štábu Aleš Opata nebo policejní prezident Tomáš Tuhý. Celkem bylo povýšeno deset mužů z armády, policie a Vojenského zpravodajství.

12:01 Petr Fiala výročí slaví v Brně

„Mám radost, že jsem se dnes dopoledne mohl zúčastnit oslavy 28. října v Brně. Před sochou T.G.M. před budovou Masarykovy univerzity spolu s velkým množstvím občanů Brna, kteří se přišli i tímto způsobem přihlásit k demokracii a svobodě spojené se založením samostatného státu,“ uvedl na Twitteru předseda ODS Petr Fiala.

11:55 V památníku na Vítkově promluvil exprezident Václav Klaus

Podle bývalého prezidenta před sto lety vznikl nesnadný závazek samostatný stát udržet a rozvíjet. „Splnění tohoto úkolu není ani dnes samozřejmostí. Ani dnes nad námi není jen modré nebe bez mráčků,“ uvedl. Podle Klause se i nyní musíme o náš stát a blaho jeho občanů strachovat.

11:42 Čeští vojáci na misi v Litvě poslali do ČR vzkaz

11:30 Armáda kvůli počasí přelet letadel během vojenské přehlídky zrušila

Původně mělo letět deset formací letadel české a slovenské armády. Vojenská letadla a vrtulníky měly přehlídku, která začne ve 14:00, zahájit. I před deseti lety, kdy se podobná přehlídka konala naposledy, zhatilo plány počasí. Letadla tehdy sice přeletěla, ale lidé je kvůli špatnému počasí mohli pouze slyšet.

11:25 Návštěvníci Národního muzea musí počítat i s hodinovou frontou

Dav lidí v neděli dopoledne čekal navzdory chladnému a deštivému počasí na znovuotevření hlavní budovy Národního muzea v Praze po více než třech letech oprav.

11:10 Prezidenti ČR a Slovenska položili věnce

Pietní akt zahájil jako obvykle chorál Ktož sú boží bojovníci, za jehož zvuku vojáci přinesli historické armádní prapory. Prezidenti spolu s českým premiérem Andrejem Babišem (ANO) a slovenským premiérem Peterem Pellegrinim, čelnými představiteli českého a slovenského Parlamentu, armády či církví a veterány položili věnce k hrobu Neznámého vojína na pražském Vítkově.

10:30 Začal pietní akt na Vítkově

Pietní akt zahájil pozdravem nastoupeným jednotkám prezident Miloš Zeman, zúčastnil se i slovenský prezident Andrej Kiska. Podle očitých svědků akci doprovázel poměrně velký zmatek, kdy oblast kolem Vítkova byla kompletně uzavřena a stovky hostů musely procházet přes jeden bezpečnostní rám.

9:00 Sté výročí vzniku Československa vyzdvihla i společnost Google

NEDĚLE 28.10.

21:38 Opera Libuše promítaná před Národním divadlem

Stovky lidí využily příležitosti a sledovaly nové nastudování opery Libuše na plátně na piazettě Národního divadla.

21:25 Videomapping o dějinách Československa sledovalo zaplněný Václavák

Desetiminutový videomapping na fasádu historické budovy Národního muzea dnes večer završil slavnostní otevření objektu po několikaleté rekonstrukci. Prostorová projekce s názvem Svědek dějin nabídla průřez československými dějinami, kterým Národní muzeum díky své poloze jako tichý svědek přihlíželo. Videomapping sledovalo ze zaplněného Václavského náměstí veliké množství lidí, přišlo jich pravděpodobně více, než pořadatelé čekali, mnozí byli zklamáni z toho, že špatně viděli.

18:25 V karlovarské Galerii umění začala výstava k výročí

V Galerii umění Karlovy Vary začala výstava 100 let – 100 děl / 100 umělců – 100 osudů. Symbolicky den před nedělním státním svátkem se výstava obrací zpět ke 100 letům samostatného státu pohledem výtvarného umění. „Výsledná stovka děl byla vybrána podle specifického klíče ve třech možných variantách – díla v daném roce vznikla nebo se jejich autoři narodili či zemřeli,“ uvedl kurátor výstavy a ředitel galerie Jan Samec.

18:04 Bohatý program je připraven i na sobotní večer

Ve 20 hodin uvede Národní divadlo slavnostní provedení opery Libuše Bedřicha Smetany. Lidé ji budou moci živě sledovat na velkoformátovém plátně na náměstí Václava Havla, které k divadlu přiléhá. Na Staroměstském náměstí probíhá celý den pásmo koncertů, krátce po sedmé hodině vystoupí PSH, po nich pak Majk Spirit. Videomapping na budově Národního divadla je také plánován na večerní osmou hodinu. Po něm na Václavském náměstí vystoupí zpěvák Michal Hrůza.

17:48 Historický průvod zahájil v Ostravě oslavy vzniku republiky

Pestrý historický průvod zahájil odpoledne nedaleko centra Ostravy oslavy 100. výročí vzniku republiky. Zapojilo se do něj na 400 lidí v dobových kostýmech a uniformách. Vyjely i historické automobily. Zástupci vítkovického hokejového klubu vyslali své legendy jako brankáře Martina Pruska. Stejně jako dorost fotbalového Baníku vyrazili do průvodu v dresu, který hráči oblékali za první republiky.

16:22 Hanba prezidentovi, zakřičel na prezidenta muž z publika

Projev prezidenta Miloše Zemana na slavnostním otevření Národního muzea předznamenal výkřik jednoho z účastníků slavnostního zahájení. „Hanba prezidentovi, který lže,“ zakřičel muž. „Každý máme úroveň, jakou máme“ reagoval na pokřik Zeman, když došel k řečnickému pultu. Dodal, že ji „bohužel někdy projevujeme i při těch nejnevhodnějších příležitostech“.

16:01 Slavnostní otevření Národního muzea

Za přítomnosti nejvyšších představitelů státu včetně prezidenta Miloše Zemana a premiéra Andreje Babiše se slavnostně otevírá budova Národního muzea, jejíž rekonstrukce trvala přes tři roky. Na úvod zazněly hymny Česka a Slovenska. Slavnostního otevření se účastní i slovenský premiér Peter Pellegrini. Návštěvníci budou mít možnost si muzeum prohlédnout od neděle, připraveny jsou pro ně dvě výstavy k výročí vzniku Československa.

15:03 Zeman přijal zahraniční diplomaty, arménský velvyslanec mluvil o Havlovi

Prezident Miloš Zeman s manželkou Ivanou přijali odpoledne na Pražském hradě členy zahraničních diplomatických sborů. Ambasadory ve svém úvodním proslovu přivítal Zeman v úspěšné zemi a pogratuloval jim, že mohou být velvyslanci právě v Praze, kterou označil za nejkrásnější město na světě. Za diplomaty reagoval arménský velvyslanec Tigran Sejranjan, který vzpomněl na někdejšího prezidenta Václava Havla či pokojné rozdělení Československa.

14:01 Policie uzavřela dopravu v horní části Václavského náměstí

Kvůli velkému počtu lidí, kteří se shromáždili na Václavském náměstí, musela policie z bezpečnostních důvodů uzavřít horní část pro automobilovou dopravu. „Policisté jsou na místě a v případě potřeby poradí s objízdnými trasami,“ uvedla policie na Twitteru.

13:35 Babiš se setkal se zástupci vlád dalších států

Premiér Andrej Babiš (ANO) se u příležitosti 100. výročí vzniku Československa sešel v pražské Kramářově vile s premiéry Slovenska, Polska či Lucemburska a zástupci vlád Chorvatska, Slovinska a Rumunska. Babiš kolem 13:00 postupně všechny hosty uvedl a ukázal jim unikátní výhled na Prahu ze sídla českých premiérů, kde je čekal slavnostní oběd.

12:45 Po poledni vyrazil centrem Prahy sokolský Pochod pro republiku

Stovky lidí vyrazily půl hodiny po poledni v sokolském Pochodu pro republiku ke stému výročí založení Československa z pražské Kampy. Míří přes Most Legií a Národní třídu na Václavské náměstí, kam by průvod měl dojít před 14:00.

V čele jde kapela, která hraje pochodovou hudbu, za ní jdou zástupci České obce sokolské, kteří akci organizují. Dále jede v průvodu vůz, ve kterém sedí herec představující prvního prezidenta Tomáše Garrigua Masaryka. „První prezident symbolicky dovede průvod ke svatému Václavu na Václavské náměstí,“ řekla v úterý novinářům historička sokolského svazu Kateřina Pohlová. Za vozem jdou stovky lidí s českými vlajkami.

12:35 Prahu rozezní koncerty

Při příležitosti vzniku republiky 27. října Pražský komorní orchestr zahraje na Náměstí republiky v rámci Festivalu českého jídla. Celé sobotní odpoledne bude na Staroměstském náměstí patřit akci, na které vystoupí mimo jiné Ewa Farna, Celeste Buckingham, PSH, Majk Spirit + Live Namd General Foxx. Ve stejný čas se nedaleko na pěší zóně ve spodní části Václavského náměstí uskuteční další koncert, kterého se zúčastní mimo jiné Ivan Mládek, Slza, Laco Déczi, Ondřej Gregor Brzobohatý a Michal Hrůza.

12:09 Babiš se sejde se zástupci dalších států ke slavnostnímu obědu

Premiér Andrej Babiš se kolem třinácté hodiny sejde v Kramářově vile ke slavnostnímu obědu s premiéry či vysokými představiteli dalších zemí. Slavnostního oběda se zúčastní předseda vlády Slovenska Peter Pellegrini, předseda vlády Polska Mateusz Morawiecki, předseda vlády Lucemburska Xavier Bettel, místopředsedkyně vlády Chorvatska Marija Pejčinovičová Buričová, místopředseda vlády Slovinska Miro Cerar a ministr zahraničních věcí Rumunska Teodor Meleșcanu. Tématem setkání bude 100. výročí vzniku samostatného Československa.

11:50 Slavnostní slib skládali i policisté a hasiči

Před prezidenta Miloše Zemana a ministra obrany Lubomíra Metnara předstoupili na Hradčanském náměstí ke slavnostnímu slibu i policisté a hasiči.

11:35 Babiš se s Macronem prošel po Karlově mostě

Premiér Andrej Babiš (ANO) s francouzským prezidentem Emmanuelem Macronem dopoledne navštívili francouzské velvyslanectví v Praze, zamířili i do nedalekého Lichtenštejnského paláce a prošli se po Karlově mostě. Macronův program v Praze uzavřela návštěva Národní galerie, která v nové expozici ukazuje díla tzv. francouzské sbírky nakoupené před 95 lety československým státem.

11:32 Magistrát zřídil infolinku kvůli víkendovým omezením dopravy

Vojenská přehlídka, ohňostroj, videomappingy a další akce připomínající 100 let od vzniku Československa o víkendu omezí na několika místech Prahy automobilovou dopravu i MHD. Magistrát zřídil bezplatnou infolinku 800 100 991, na níž se lidé dozvědí bližší informace o uzavírkách ulic či objízdných trasách tramvají a autobusů.

11:15 Je důležité, že jsme v Afghánistánu

Prezident při projevu před vojáky skládajícími slavnostní vojenskou přísahu připomněl zabité české vojáky v Afghánistánu. Podle něj je třeba jasně říct, proč jsou naše jednotky v této zemi nasazeny. „Chci na tuto otázku jasně odpovědět,“ řekl Zeman. A připomněl, že česká vojenská účast je v Afghánistánu důležitá, neboť tam bojují proti islámským teroristům.

11:06 Slavnostní přísaha na Hradě

Na Hradčanském náměstí se odehrává slavnostní vojenská přísaha. Po poledni projdou sokolové centrem Prahy, prezident Miloš Zeman přijme na Pražském hradě velvyslance.

7:39 Začínají oficiální akce spojené s výročím založení Československa

V Česku dnes začínají oficiální akce spojené s oslavou stoletého výročí založení Československa.

Na Hradčanském náměstí se odehraje dopoledne slavnostní vojenská přísaha, v 16 hodin se slavnostně otevře opravená historická budova Národního muzea.

Po poledni projdou sokolové centrem Prahy, prezident Miloš Zeman přijme na Pražském hradě velvyslance.

Vznik samostatného státu si dnes lidé budou připomínat také v regionech.

7:30 Národní divadlo oslaví republiku Libuší a videomappingem

Slavnostním provedením opery Libuše se dnes k oslavám vzniku Československa připojí Národní divadlo v Praze. Inscenačně nejnáročnější operu Bedřicha Smetany bude přenášet Česká televize. Zároveň ji lidé budou moci živě sledovat na velkoformátovém plátně na náměstí Václava Havla, které k divadlu přiléhá. V neděli se bude na budovu divadla promítat interaktivní videomapping, který formou hry připomene významné události z její historie.

SOBOTA 27. ŘÍJNA

20:00 Po tuto chvíli se s čtenáři loučíme. Budeme pokračovat opět v sobotu.

18:30 Tradičně se otevře i parlament

Osmadvacátého října se, jak je obvyklé, zpřístupní historické i reprezentační prostory obou komor parlamentu, stejně jako jednací sály, kde se schvalují zákony. Ze sněmovny si návštěvníci odnesou pamětní listy, přístupný bude i senát. Bezplatné prohlídky Sněmovny i Senátu začnou v 9:00. V horní komoře bude poslední zahájena v 15:00, v dolní komoře bude otevřeno do 16:00.

16:30 V okolí Olomouce vyjedou parní i historické vlaky

Parní i historické vlaky vyjedou o víkendu v rámci oslav 100. výročí založení Československa na železniční tratě v okolí Olomouce. V olomouckém železničním muzeu, které má otevřeno jen příležitostně, bude v neděli připravena akce nazvaná Zamykání točny. Návštěvníci tam uvidí například parní lokomotivu Kocúr z roku 1898 či sovětskou dieselovou lokomotivu z roku 1973, pro kterou se vžila přezdívka Sergej. Řekla to mluvčí Českých drah Vanda Rajnochová.

„Železnice byla před sto lety mocnou oporou znovuzrození českého státu. České dráhy proto i v Olomouckém kraji připravily v rámci tohoto významného výročí pestrý program, který potěší jak děti, tak dospělé,“ uvedla Rajnochová.

16:25 Nadace našla několik stovek „Stromů svobody“ z dob založení republiky

Nadaci Partnerství se podařilo najít zhruba 600 takzvaných Stromů svobody vysazených v letech 1918 a 1919. Našla jich sice asi 3100, většina jich je ale z pozdější doby. V tiskové zprávě to uvedl David Kopecký z nadace. Podle historických zmínek se tyto stromy při vzniku sázely téměř v každé obci.

Stromy svobody se nesázely jen po roce 1918 a 1919, ale i později, například v letech 1928, 1945 či 1968, když si lidé chtěli opět připomenout a oslavit význam svobody a demokracie.

15:19 Oslavy výročí bude připomínat nová vitráž v sídle vlády

Trvalou připomínkou oslav stého výročí založení Československa bude v sídle vlády, pražské Strakově akademii, vitráž zobrazující dva dvouocasé lvy držící v tlapách znak státu. Dílo pražské dílny Jiřička-Coufal nahradilo tři velká okna v reprezentačním prostoru, kde premiér obvykle vítá hosty, a složeno je z 2000 průhledných skel. Instalováno bylo při nedávném dokončení první etapy rekonstrukce budovy na Kosárkově nábřeží. Vitráž jako start víkendových oslav spolu s autory odhalil předseda vlády Andrej Babiš (ANO).

13:39 Po více než třech letech se otevře historická budova Národního muzea

Po 42 měsících rekonstrukce se v neděli otevře návštěvníkům historická budova Národního muzea na Václavském náměstí v Praze. Lidé uvidí dvě výstavy k výročí vzniku Československa a samotného muzea a interiéry v přízemí a prvním patře. Oblíbenou velrybu a stálé expozice spatří návštěvníci až v příštím roce. Novinářům to řekl ředitel Národního muzea Michal Lukeš. Náklady na rekonstrukci byly 1,8 miliardy korun.

13:16 Zahrada Čech připravila návrat do časů první republiky

Litoměřická Zahrada Čech se při zahájení oslav 100. výročí založení Československa vrátila v čase do první republiky. K vidění je řada dobových exponátů. Venkovní a vnitřní prostory zaplnily expozice s interaktivními prvky pro žáky základních a středních škol, pro rodiče s dětmi i všechny ostatní. Sdělila to mluvčí Zahrady Čech Michaela Mokrá. Oslavy potrvají do neděle, dne výročí.

11:55 Přehlídky na Letné se zúčastní na 2000 osob a 200 kusů techniky

Kromě více než 1 700 vojáků se přehlídky zúčastní také téměř 300 příslušníků dalších složek Integrovaného záchranného systému, např. hasiči, policisté a záchranáři, či příslušníci Celní správy se speciální technikou. Novinkou bude účast čestných stráží Slovenska, Francie, Spojených států, Velké Británie a Itálie. O přehlídce informuje speciální web.

11:50 K oslavám se přidá i hasičský sbor

Celé spektrum činností Hasičského záchranného sboru se představí prostřednictvím techniky, která bude k vidění jak na Letenské pláni celé tři dny, tak v průvodu během slavnostní přehlídky. Celkem bude při nedělní Přehlídce na Evropské třídě defilovat 27 kusů hasičské techniky. A to jak té, která jim běžně pomáhá při jejich práci, jako jsou velitelské automobily, tak té speciální, jako je nákladní automobil s hydraulickou rukou, obojživelný pásový transportér nebo vyprošťovací tank, informují hasiči na webu.

11:13 O víkendu zpřístupní 14 pražských muzeí a galerií na 30 objektů

Od 27. do 28. října otevře 14 pražských muzeí a galerií zdarma či za symbolické vstupné celkem 30 muzejních objektů. Ve vybraných objektech navíc připraví doprovodné akce, přednášky a prohlídky, které mají představit naši historii. Více informací o programu najdete zde.

10:28 O víkendu bude v Praze omezena MHD

Oslavy stého výročí založení Československa omezí v Praze o víkendu provoz MHD, zejména linek tramvají. Informoval o tom na svém twitterovém účtu PID.

10:24 Poslanci přijali deklaraci. Chtějí, aby výročí posílilo národní hrdost

Sněmovna se přihlásila k odkazu 28. října 1918, kdy vznikl samostatný československý stát. Demokratický charakter státu dolní komora pokládá za základní pilíř moderní České republiky, stojí v deklaraci, kterou poslanci přijali k stému výročí československé samostatnosti. Sněmovna také navrhuje, aby toto výročí posloužilo k posílení národní hrdosti a ambicí České republiky patřit mezi nejúspěšnější země světa.

9:43 z Pražské hradu vyletí k výročí speciální horkovzdušný balon

Horkovzdušný balon ke 100 letům založení Československa absolvoval v Českých Budějovicích startovní zkušební let. V neděli 28. října vzlétne balon z letní míčovny Královské zahrady Pražského hradu. Balon dala vyrobit jihočeská firma Lety balonem.

9:40 Před jednáním si výročí připomíná i Poslanecká sněmovna

Poslanci si připomínají 100. výročí vzniku samostatného československého státu, k událostem z 28. října 1918 by měli přijmout deklaraci. Následně by sněmovna měla schvalovat například zmírnění podmínek pro oddlužení lidí v dluhové pasti nebo novelu služebního zákona, která by měla více otevřít státní správu odborníkům zvnějšku a usnadnit odvolávání vedoucích pracovníků.

9:10 Národní muzeum vystaví důležité dokumenty včetně mnichovské dohody

Do Národního muzea budou převezeny vzácné dokumenty související se vznikem Československa. K nejvýznamnějším patří mnichovská dohoda, od jejíhož podpisu uplynulo letos 80 let. Originální dokumenty budou součástí výstavy, která od neděle částečně otevře historickou budovu muzea po rekonstrukci pro veřejnost. Do muzea se přijdou podívat novináři.

9:08 Na pražské Letné předvede svou techniku armáda

Na pražské Letné začíná u příležitosti 100. výročí vzniku Československa statická ukázka techniky armády a složek integrovaného záchranného systému. Potrvá do neděle. Lidé uvidí mimo jiné více než 150 kusů současné, historické a speciálních techniky. Vstup je zdarma.

9:04 Prahu poprvé navštíví také francouzský prezident Emmanuel Macron

Také francouzský prezident Emmanuel Macron u příležitosti oslav stého výročí založení Československa navštíví Prahu. Setká se s prezidentem Milošem Zemanem i s premiérem Andrejem Babišem (ANO). Pro Macrona, který je v úřadu od května 2017, to bude první oficiální návštěva Česka. Zatím posledním francouzským prezidentem, který přijel do Prahy, byl v roce 2016 Macronův předchůdce François Hollande.

9:02 Prahu navštíví německá kancléřka Angela Merkelová

Českou republiku navštíví německá kancléřka Angela Merkelová. Do Prahy přijíždí u příležitosti stého výročí založení Československa. Odpoledne ji v Kramářově vile čekají rozhovory s premiérem Andrejem Babišem. Oba politici se na bilaterálním jednání setkali naposledy v září, kdy byl Babiš na návštěvě Berlína.

Zatím naposledy byla v Česku v roce 2016, kdy jednala s tehdejším premiérem Bohuslavem Sobotkou (ČSSD) a s prezidentem Milošem Zemanem o migraci.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte také: Zeman rozdal 38 medailí svým přátelům a podporovatelům

Nic jiného než malicherná, hluchá msta, říká Němcová o Zemanově selekci hostů

Sdílet:

Hlavní zprávy

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz

×

Podobné články