Opozice zkouší znovu zmírnit EET. Vládní pokus je „byrokraticky komplikovaný“

EET jen pro plátce DPH?

Opozice zkouší znovu zmírnit EET. Vládní pokus je „byrokraticky komplikovaný“NOVÉ
Ilustrační foto Foto:

Shutterstock

Domov

Karolína Vaverková

Piráti znovu navrhují zúžit EET pouze na plátce DPH. Jde o druhý pokus opozice, stejný návrh nedávno zamítla sněmovna. Vláda totiž navrhuje vlastní novelu, v níž schválila některé změny EET. „Návrh předkládáme jako lepší variantu k vládní novele, která je neuvěřitelně byrokraticky komplikovaná,“ řekl pirátský poslanec Mikuláš Ferjenčík. Vláda ale pirátský návrh, který má podporu pěti opozičních klubů, zamítne.

„Jde o úpravu původního návrhu, ze kterého jsme odstranili legislativně technické nedostatky, které původnímu návrhu vytýkala vláda. Šlo o část vymezující podnikatele spadající pod EET ve vztahu k povinnosti odvádět DPH,“ uvedl pro deník Echo24 pirátský poslanec Mikuláš Ferjenčík. Poprvé o návrhu zúžit EET pouze na plátce DPH Poslanecká sněmovna hlasovala v červnu. Návrh sedmi desítek poslanců z pětice poslaneckých klubů hlasy ANO, KSČM a ČSSD zamítla.

Současný pirátský návrh stanoví, že subjektem evidence tržeb je poplatník daně z příjmů fyzických osob nebo daně z příjmů právnických osob, pokud je plátcem daně z přidané hodnoty. Předchozí návrh naproti tomu hovořil o registrovaných plátcích DPH, na to ale jako na nedostatek poukazovala ve svém zamítavém stanovisku vláda. Podle vládních legislativců se stává plátcem DPH taková osoba, jejíž obrat za 12 měsíců překročil milion korun bez ohledu na to, jestli se k placení DPH registrovala, či nikoli. Podle vlády by se tak mohli EET vyhnout ti podnikatelé, kteří by plátci DPH měli být, ale neregistrovali se.

Vláda návrh zamítne

Vláda návrh na svém úterním jednání zamítne. Vyplývá to z návrhu stanoviska pro jednání kabinetu. „Vláda je toho názoru, že omezení okruhu povinných subjektů na plátce daně z přidané hodnoty je příliš zužující s ohledem na potřebné naplnění efektivity zákona,“ uvádí jako jeden z důvodů dokument.

Kabinet ve vlastní novele k EET navrhuje zavést vedle běžného a zjednodušeného režimu i zvláštní režim EET. A to pro podnikatele s nízkými příjmy, kteří zároveň nejsou plátci DPH. Vládní novela zákona o EET reaguje na náběh třetí a čtvrté vlny, jejichž start odložil Ústavní soud. Psali jsme o tom zde.

Vláda v novele počítá s úlevami pro podnikatele s hotovostními příjmy do 200 tisíc korun během 12 měsíců, kteří zároveň nejsou plátci DPH a mají nejvýše dva zaměstnance. Od příštího roku by mohli začít evidovat tržby bez připojení k internetu. Museli by využívat speciální papírové účtenky ministerstva financí.

Piráti s vládním návrhem nesouhlasí, protože odmítají 3. a 4. vlnu EET, kterou zavádí. „Z toho důvodu jsme předložili tuto vlastní poslaneckou novelu, v rámci které by se daly dělat úlevy pro ty nejmenší, aby nás pak vláda neosočovala, že blokujeme změny pro ty nejmenší subjekty,“ dodal Ferjenčík.

Hlasovat bude o pirátském návrhu sněmovna nejdříve po prázdninách

Ať se vláda k poslaneckému návrhu postaví jakkoli, bude o něm hlasovat Poslanecká sněmovna. Tam by mohl mít podporu všech opozičních klubů. Pro první návrh zvedly ruku kluby ODS, Pirátů, SPD, lidovců, TOP 09 a STAN.

„Předpokládáme, že všechny opoziční kluby, které pro hlasovaly již minule, ho podpoří i tentokrát. Věcně se v návrhu nic nemění. Předkládáme ho jako lepší variantu k vládní novele, která je neuvěřitelně byrokraticky komplikovaná,“ řekl deníku Echo24 Mikuláš Ferjenčík. Návrhem se poslanci budou zabývat na některé z příštích schůzí dolní komory. Nejdřív ale v září, kdy se koná příští řádná schůze.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Dále čtěte: Stánkař na stadionu převrátil stolek na kontrolory EET a urážel je. Teď mu hrozí vězení

„Je to experiment, který se nepovedl.“ TOP 09 se pokusí zrušit EET

Rekordní pokuta 270 tisíc za neplnění EET. Pražský restauratér měl účtenky s neplatným kódem

Kvůli EET ubývají podnikatelé v maloobchodě a pohostinství, zejména z venkova