Britské soudy začaly trestat nucené sňatky

Lidská práva

Britské soudy začaly trestat nucené sňatkyNOVÉ 1
Svět

Britské soudy začaly trestat za nucené sňatky, které organizují převážně občané původem z jižní Asie svým vlastním dětem. Podle organizace Thomson Reuters Foundation vynesly soudy odsuzující verdikty v rozmezí jednoho týdne ve dvou případech.

Soud uznal vinu manželského páru, který odvezl svou čerstvě dospělou dceru do Bangladéše, aby ji tam provdal za jejího bratrance. Dívka, která si myslela, že jede jen na prázdniny za příbuznými, se vzepřela. Otec pak pohrozil, že ji podřízne, respektive bude kuchat 18 sekund – jednu sekundu za každý rok jejího života.

S pomocí mladších sester se dívce podařilo kontaktovat přítele v Británii, který zalarmoval policii. Úřady v Bangladéši pak nucenému sňatku zabránily.

Británie zakázala vynucování manželství v roce 2014. Maximální postih za tento trestný čin je sedm let vězení. Rodiče dívky si verdikt vyslechnou 18. června.

Minulý týden potrestal britský soud čtyřmi a půl roku vězení matku, která odvezla 13letou dceru do Pákistánu, aby ji provdala za staršího muže. Šlo o první osobu v Británii, která byla odsouzena za organizování nuceného sňatku.

Britský úřad věnující se této problematice v loňském roce obdržel hlášení o téměř 2000 možných případech nucených sňatků. Obhájci lidských práv se ale obávají, že jejich množství je ve skutečnosti mnohem vyšší.