Čína mi vyhrožuje, oznámil Vystrčil po schůzce se Zemanem. Cesta na Tchaj-wan je reálnější

VYSTRČILOVA SCHŮZKA SE ZEMANEM

Čína mi vyhrožuje, oznámil Vystrčil po schůzce se Zemanem. Cesta na Tchaj-wan je reálnější 2
Domov

Echo24

Čína vyhrožuje předsedovi Senátu Miloši Vystrčilovi (ODS), že pokud by chtěl pogratulovat tchaj-wanské prezidentce Cchaj Jing-wen ke zvolení, tak by to pro něj bylo „nedobré“. Uvedl to sám Vystrčil po schůzce s prezidentem Milošem Zemanem. Mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček pro Echo24 uvedl, že nyní Hrad nebude poskytovat komentář.

Vystrčil na tiskové konferenci po setkání s prezidentem řekl, že zaměstnanec čínské ambasády, konkrétně čínský rada, měl telefonovat do jeho kanceláře s tím, že kdyby chtěl pogratulovat tchaj-wanské prezidentce k vítězství ve volbách, tak by to pro Vystrčila „bylo nedobré“. Nynější předseda Senátu proto následně na tiskové konferenci proklamativně prohlásil, že je rád, že na Tchaj-wanu vládne demokracie a demokraticky zvolená prezidentka.

V určitém okamžiku je podle něj potřeba postavit se za svébytnost a nezávislost České republiky, i kdyby to v krátkodobém horizontu nebylo úplně výhodné.

Vystrčil také řekl, že za této situace je jeho cesta na Tchaj-wan po krocích Číny a Zemana reálnější. "Pokud Čína hodlá pokračovat v tom, že bude diktovat Senátu, co by měl či neměl dělat, v tom okamžiku se moje cesta na Tchaj-wan stává stále reálnější a reálnější," řekl Vystrčil na tiskové konferenci. Na Tchaj-wan měl původně v plánu jet jeho předchůdce Jaroslav Kubera, který však v lednu náhle zemřel.

Tiskový mluvčí prezidenta Zemana Jiří Ovčáček ve zprávě zaslané redakci serveru Echo24 uvedl, že k jednání s předsedou Senátu zatím nebude „nyní nebude poskytovat komentář“.

Se Zemanem Vystrčil mimo jiné řešil také čínský dopis, který byl adresovaný Kuberovi. Vystrčil řekl, že se neshodl s prezidentem na třech podle něj logických věcech. On by považoval za logické, že když chce někdo upozornit předsedu Senátu, aby nejel na Tchaj-wan, tak by mu měl dopis doručit do jeho kanceláře. Dopis však místo toho přišel na Pražský hrad, kde mu byl předán prezidentem a jeho spolupracovníky. „Já to považuji za nelogické a v tomto pohledu na tuto nelogičnost jsme se s panem prezidentem neshodli,“ řekl nynější předseda Senátu po schůzce. Podle něj se se Zemanem neshodli ani v pohledu na to, jakou váhu dokument má.

Tisková mluvčí ministerstva zahraničí Zuzana Štíchová pro Echo24 řekla, že ministr Tomáš Petříček velmi pravděpodobně o těchto tématech s Vystrčilem jednal. „Obsah schůzek ale nechtějí po dohodě ani jeden z nich zveřejňovat. Nyní jsou ale jejich jednání častější, než je běžné a proto je pravděpodobné, že se tím budou pan ministr i pan předseda Senátu ještě zabývat,“ uvedla pro Echo24 Štíchová s tím, pokud by oba politici chtěli něco ze schůzek zveřejnit, museli by se na tom dohodnout mezi sebou.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte také: Zeman se sešel s Vystrčilem, řeší spolu čínský dopis Kuberovi