Pracovníci části odběrových míst na covid-19 ve Francii stávkují kvůli kompenzacím za riziko
KORONAVIRUS VE FRANCII
Pracovníci přibližně 20 odběrových míst zajišťujících v jižní Francii koronavirové testy ve středu vstoupili do stávky. Stěžují si, že jsou kvůli epidemii přepracovaní a že nemají dostatečně kompenzované zvýšené riziko nákazy, informovala agentura Reuters. Některé kliniky, které provozuje firma Biofusion, musely podle odborářů testování přerušit. Hlavní odběrná místa jsou dál v provozu, na čtvrtek však odbory chystají rozsáhlý protest po celé zemi. Úřady za posledních 24 hodin zaznamenaly třetí nejvyšší přírůstek nakažených od začátku koronavirové krize, počet infikovaných tím překročil hranici 400 000.
Stávka podle Reuters dokládá, pod jakým náporem se ocitá celý francouzský systém testování na covid-19: na mnoha místech stojí fronty na chodnících, aby se lidé mohli nechat otestovat. Výsledky některých testů jsou zpožděné, protože laboratoře jsou přetížené. Francouzská vláda přitom požaduje testování ve větším množství i rychlejším tempem.
Jeden z největších francouzských odborových svazů CGT uvedl, že ve čtvrtek se uskuteční protest pracovníků soukromých laboratoří provádějících testování na covid-19 v celé Francii. Odborový předák Eric Sellini sdělil, že není jisté, kolik laboratoří bude muset přerušit činnost, celostátní systém testování ale podle něj bude protestem narušen.
Stéphanie Antoineová, která je jednou ze stávkujících a v klinice Biofusion pracuje jako technička, uvedla, že samotné testování na covid-19 provádějí zejména pracovníci najatí na krátkodobé pracovní smlouvy. Ti sice nestávkují, podle Antoineové má ale epidemie "dominový efekt" na ostatní zaměstnance. Například sekretářky musejí zvládnout obrovské množství telefonátů znepokojených lidí, kteří se snaží zjistit, zda jim koronavirový test vyšel pozitivně či negativně.
Na pořádek ve frontě čekající na otestování musejí dohlížet dvě směny členů ochranky. Někteří zaměstnanci se podle ní bojí o svou bezpečnost, když jednají s frustrovanými osobami, které se mohou chovat útočně.
Klinika Antoineové provádí mezi 800 a 1000 testy denně. Podle Antoineové někteří zaměstnanci sice dostávají k výplatě koronavirový bonus ve výši 250 eur (asi 6700 korun), žádali však příspěvek čtyřikrát vyšší pro všechny pracovníky a i vyšší plat pro stálé zaměstnance.
"Naše pracovní podmínky, to je jako ve Stalingradu," uvedl s odkazem na jednu z nejkrvavějších bitev druhé světové války pracovník laboratoře na pařížském předměstí Pascal Boudeau. "Sekretářky už ani neberou telefon, protože jim v každém dalším telefonátu sprostě nadávají," dodal s tím, že pracovníci budou ve čtvrteční stávce kromě zvýšení koronavirového bonusu žádat také proplacení přesčasů.
Ve Francii se zhruba 67 miliony obyvatel od počátku srpna roste denní počet případů nákazy koronavirem, v sobotu dokonce úřady ohlásily rekordní přírůstek 10.561 případů. Ve středu přibylo 9784 nových případů, což je třetí nejvyšší bilance od začátku epidemie. Celkový počet infikovaných virem SARS-CoV-2 tím stoupnul na 404.888. Podle americké Univerzity Johnse Hopkinse (JHU), která pandemii dlouhodobě monitoruje, se ve Francii infekce potvrdila dokonce u 443.506 lidí. Komplikacím doprovázejícím covid-19 podle vládních údajů podlehlo již 31.045 pacientů, z toho 46 za poslední den. JHU eviduje 31.053 zemřelých s covidem-19.