Zakáže Skotsko bibli?

KOMENTÁŘ

Zakáže Skotsko bibli? 2
Komentáře
Ondřej Šmigol
Sdílet:

Hlavní zprávy

Tradiční stereotyp Skota je ožralý hulvát v sukni, který při první příležitosti jednu někomu natáhne. Vládnoucí Skotská národní strana (SNP) se rozhodla vydat přesně opačným směrem. Snaží se regulovat cenu alkoholu, zakazovat akce typu 2 + 1 zdarma na pizzu a podobně. Nyní se pustila do usměrňování vyjadřování, které nemá v západní Evropě obdoby. Kritici varují, že ve výsledku by to mohlo vést až k zákazu bible nebo k cenzuře divadelních představení. Je to varování, jak to může vypadat, když se teorie z univerzitních kampusů přelijí do legislativy.

Zatím jde pouze o návrh nového zákona o nenávistných zločinech. Již se proti němu ale spojily tak rozdílné organizace a osobnosti, jako je představitel pana Beana Rowan Atkinson, katolická církev, skotská policejní federace, britská národní sekulární společnost, skotská právní společnost a skotská verze české advokátní komory. Svorně varují před nebezpečím ohrožení svobody slova.

 

Základním problémem je, že zákon zavádí nový zločin „podněcování nenávisti“, za který hrozí až sedm let vězení. Podněcování nenávisti by se člověk dopustil, pokud by se choval „výhružným, sprostým nebo urážlivým“ způsobem se záměrem vyvolat rasovou nenávist nebo pokud by to byl pravděpodobný důsledek. Podobné je to v případě „výhružného nebo sprostého“ (ale ne urážlivého) chování vůči věku, náboženství, postižení, sexuální orientaci, transgenderové identitě a „variacím v pohlavních charakteristikách“. Další nový zločin obsažený v návrhu zákona je „držení pobuřujícího materiálu“. Zákon pamatuje i na divadelníky. Za hru obsahující nenávistné zločiny budou moci jít před soud jak režisér, tak herci.

Hlavní problém návrhu je, že nově by údajné vyvolávání nenávisti nemuselo být doprovázeno úmyslem. Stačí, aby někdo jiný se cítil uražen či ohrožen. Teoreticky tak bude možné stíhat za držení bible, ta koneckonců obsahuje pasáže vyzývající k zabíjení homosexuálů. Problematická se stane i třeba Shakespearova hra Kupec benátský, která obsahuje antisemitské pasáže. Ohrožený se stane i tradiční edinburský festival Fringe, kterého se účastní desítky stand-up komiků. Jejich humor je často založený na provokacích a urážkách. Skončí tato slavná skotská instituce?

Zákon může být zneužit i v probíhající debatě o transgenderismu. Jeho zastánci často považují za urážlivé či nenávistné i tak vědecky zřejmé tvrzení, jako je „existují pouze dvě biologická pohlaví“. Výsledkem zákona tak může být, že se kriminalizuje jedna strana zásadní společenské debaty.

Jak uvádí novinář Stephen Daisley, strachy ohledně zákazů biblí a divadel jsou zřejmě přehnané, i když to ze zákona vyplývá. První případy budou nejspíše o něco složitější. Jako hypotetický příklad uvádí možnou stavbu mešity v Glasgowě, proti které začnou protestovat aktivisté, rozdávající letáky s tvrzeními, že Mohamed byl terorista a islám je netolerantní náboženství. Podle nového zákona by bylo možné aktivisty za tyto výroky stíhat. Podobných případů si lze představit nespočet. Navíc mají tendenci eskalovat. Takže bible asi nebude první na řadě, ale až za pár let.

Skotský ministr spravedlnosti a hlavní autor zákona Humza Yousef tyto obavy odmítá. Tvrdí, že legislativa má za úkol „poslat jasnou zprávu obětem, pachatelům, komunitám a širší společnosti, že s proviněními, jež jsou motivovaná předsudky, bude zacházeno přísně a nebudou tolerována“.

Je docela dobře možné, že SNP zákon stáhne. Parlamentem by ho mohla jednoduše protlačit, zároveň pokud narazí na společenský odpor, má tendenci udělat rychlou otočku. I tak je to znepokojující. Západní země mají tendenci tyto zákony od sebe kopírovat a časem dorazí i k nám, často s argumentem, že „na Západě je to normální“.

Foto: Týdeník Echo

 

×

Podobné články