Učitelé bojují za druhý termín přijímaček. Jediná možnost znevýhodňuje sociálně slabší
Přijímací zkoušky
Na internetu se množí petice za zachování druhého termínu přijímacích zkoušek na gymnázia a střední školy. Většinou vznikají z iniciativy učitelů a ředitelů škol či rodičů, kteří nechápou důvody pro odebrání druhého termínu a tím omezení šancí žáků dostat se na školy.
Pedagogové a odborníci se domnívají, že přijímací zkoušky v jednom termínu místo dvou znevýhodní část žáků, kteří nemají možnost se na zkoušky tolik připravovat. Zákon tak může prohloubit sociální rozdíly mezi rodinami. Petice naleznete například zde nebo zde.
„Ač chápeme závažnost stávající situace i potřebu mimořádných opatření pro její řešení, pokládáme zrovna tento návrh za nevhodný,“ uvedla předsedkyně Učitelské platformy Petra Mazancová. Děti, které se hlásí na střední školy, se podle ní dostanou do stresující situace. Podle Mazancové jsou přijímací zkoušky pro většinu mladých lidí tak zásadní, že by jim pro ně měly být ponechány dva pokusy.
Řada žáků se neměla možnost zapojit do dlouhodobé přípravy nebo zkoušek nanečisto, takže první pokus u přijímacích zkoušek je pro ně novou zkušeností, uvedla Mazancová. „Při opakovaném pokusu si mnohdy mnohem lépe rozvrhnou čas, opadne jejich prvotní nervozita a dosahují mnohem lepších výsledků,“ napsala.
Nahrazení dvou termínů zkoušek jedním tak podle ní může vést k většímu rozevírání nůžek mezi dětmi z bohatších rodin, které mohou potomkům zajistit kvalitní přípravu včetně testů nanečisto, a dětmi z chudších rodin. Například podle konzultanta společnosti EDUin Tomáše Feřtka se ale mohou dostat do nevýhodného postavení i některé děti z lépe situovaných rodin, které nyní nemají tolik času se potomkům věnovat. Jde například o děti lékařů, uvedl.
Vládní návrh změn v přijímacích zkouškách a maturitách v úterý schválila Sněmovna na mimořádné schůzi v legislativní nouzi.
Školy jsou kvůli šíření koronaviru zavřené od 11. března do odvolání. Ministr školství Robert Plaga (ANO) předpokládá, že by se mohly otevřít v druhé polovině května.