„Je k smrti vyčerpaný, vyhořelý.“ Zeman nahrál spekulacím o výměně Blatného

BABIŠ VÝMĚNU ODMÍTL

„Je k smrti vyčerpaný, vyhořelý.“ Zeman nahrál spekulacím o výměně Blatného
Ministr zdravotnictví Jan Blatný. Foto: Vláda ČR
Domov

Echo24

Prezident Miloš Zeman svými výroky nahrál spekulacím, že se chystá rošáda ve vládě a výměna křesel mezi ANO a ČSSD. Ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) by si podle prezidenta měl již odpočinout, řekl v nedělní Partii Terezie Tománkové na CNN Prima NEWS. Ze Zemanových slov vyplynulo, že je připraven jmenovat na místo Blatného například poslance ČSSD, bývalého hejtmana Jiřího Běhounka, pokud mu to premiér navrhne. Premiér Andrej Babiš (ANO) zopakoval, že výměna ministra zdravotnictví aktuálně není na stole. „Změnu nechystám,“ řekl v rozhovoru pro Primu.

„Blatného sežrala džungle, je k smrti vyčerpaný,“ ohodnotil prezident Miloš Zeman ministra zdravotnictví Jana Blatného (za ANO). Zeman poděkoval Blatnému za vykonanou práci, nicméně by si měl Blatný podle jeho slov již odpočinout.

„Nebyl to špatný ministr, udělal kus práce. Ale teď mi připadá, že je velmi unavený. Ta jeho nepovedená tisková konference byla velmi rezignační,“ řekl Zeman.

Podle Zemana Blatného sežrala džungle a soucítí s ním. „Blatného je mi líto. Pozoruji na něm syndrom vyhoření a být na jeho místě je strašně těžké a náročné. Na druhé straně je vidět, že je k smrti vyčerpaný člověk. Kdyby si odpočinul, možná že by to bylo k dobrému,“ sdělil prezident.

Zeman se také vyjádřil k jeho možné výměně. Na veřejnosti se totiž spekuluje o možnosti, že má Blatného nahradit Jiří Běhounek z ČSSD. Hnutí ANO by pak naopak získalo rezort ministra zahraničí, kterým by se podle Prima CNN News mohl stát státní tajemník, diplomat Miloslav Stašek.

„Bude-li mi někdy citovaný návrh tohoto typu panem premiérem předložen, tak mu bez jakéhokoliv váhání vyhovím. Je to věc pana premiéra. Já už jsem jen ten brankář, co zachytává míč,“ okomentoval spekulace Zeman.

„Jiřího Běhounka znám dlouhá léta. Byl to úspěšný hejtman, byl to úspěšný předseda Asociace krajů, je to lékař, i když připouštím, že ortoped, ale je to velmi schopný krizový manažer. A pokud jde o Mílu Staška, tak ten je státní tajemník na ministerstvu zahraničí, pracuje v tomto oboru už téměř třicet let a nelze pochybovat o jeho schopnostech,“ hodnotil výměnu Zeman.

Andrej Babiš však v rozhovoru na Prime CNN News ovšem řekl, že výměnu ministra zdravotnictví nechystá. Poznamenal, že ministr možná nemá v okolí dost dobrých úředníků a že se mu snaží pomáhat.

„Snažím se pomáhat panu ministru zdravotnictví, který je pod obrovským tlakem. Nemá manažerské zkušenosti, nemá možná v okolí dostatek dobrých úředníků, takže situace pro něj je náročná,“ řekl dnes Babiš.

I v pátek po jednání vlády vyloučil, že by se chystal konec Blatného a ministra zahraničí Tomáše Petříčka (ČSSD) a výměna resortů mezi hnutím ANO a ČSSD.