OSN apeluje na země EU, aby přijaly humanitární lodě s migranty
Migrace do Evropy
Úřad vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) dnes vyzval země Evropské unie, aby zpřístupnily své přístavy dvěma záchranářským lodím, které v posledních dnech ve Středozemním moři vzaly na palubu více než 500 migrantů. Podle vyslance UNHCR pro centrální Středomoří Vincenta Cochetela běženci nutně potřebují humanitární pomoc. Itálie a Malta nechtějí povolit, aby tato plavidla zakotvila v jejich přístavech.
Přes 350 migrantů od pátku vzala na palubu posádka lodě Ocean Viking, kterou provozuje organizace Lékaři bez hranic (MSF) společně s charitou SOS Méditerranée. Loď španělské skupiny Proactiva Open Arms čeká na povolení zakotvit už skoro dva týdny. Na palubě má aktuálně 151 běženců, neboť maltské a italské úřady od neděle převzaly devět osob, které potřebovaly lékařskou péči. Osud ostatních migrantů je zatím nejasný.
Italský ministr vnitra a šéf protiimigrační strany Liga Matteo Salvini dnes podle agentury AP potvrdil svůj záměr postarat se o to, aby Ocean Viking ani Open Arms v italském přístavu nezakotvily. Lodě nevládních organizací převážející migranty Itálie nepřijímá od loňského roku. Malta tak v poslední době činila pouze v případech, kdy se země EU dohodly na přerozdělení migrantů.
"Tady nelze otálet. Blíží se bouřky a podmínky se budou pouze zhoršovat," uvádí v prohlášení Cochetel. Lodím podle něj "musí být okamžitě umožněno zakotvit", aby pasažéři "mohli dostat nutně potřebnou humanitární pomoc". "Nechávat v tomto počasí na otevřeném moři lidi, kteří uprchli z Libye před válkou a násilím, znamená vršit utrpení na utrpení," dodal představitel UNHCR.
Z Libye se směrem k evropským břehům i letos vydávají tisíce lidí, meziročně však počet migrantů zachycených na této trase výrazně klesl, uvádí dnešní zpráva Evropské agentury pro pohraniční a pobřežní stráž (Frontex). Od ledna do července se centrálním Středomořím do EU dostalo 4890 nelegálních přistěhovalců, tedy přibližně čtvrtina ve srovnání se stejným obdobím v roce 2018.
Celkově bylo na hlavních migračních trasách do EU od začátku letočního roku zaznamenáno na 54.300 "nelegálních překročení hranic", což představuje meziroční pokles o 30 procent. Největší počet příchozích letos registruje Frontex ve východním Středomoří. Úřady zde odhalily 28.200 migrantů, především z Afghánistánu.