Babiš se omluvil Richterové za slova, že je „nechutná“. „Budu se snažit reagovat líp,“ říká
PREMIÉROVA OMLUVA
Premiér Andrej Babiš (ANO) se omluvil poslankyni a místopředsedkyni Pirátů Olze Richterové za to, že ji před necelými dvěma týdny označil při interpelacích za nechutnou. Novinářům po dnešním zasedání kabinetu řekl, že ho to mrzí a příště chce reagovat líp. Richterová napsala, že namístě by byla především omluva těm, kteří kvůli premiérovu váhání před krajskými volbami nyní trpí.
„Je pravda, že co se týče paní Pirátky, tak jsem se asi nevyjádřil úplně akurátně, za to se omlouvám jí i vám,“ uvedl Babiš. Dodal, že se o něm ví, že mluví „blbě česky“, takže své vyjádření původně nepovažoval za problém.
Richterová se ve sněmovně Babiše ptala na údajný návrh přestat zveřejňovat aktuální data o úmrtích s covidem-19. „Jste skutečně nechutná. Vám nevadí, že tady jsou nějací pozůstalí? Vám to dělá radost, kolik lidí zemřelo? Asi ano,“ odpovídal Babiš. Richterová zareagovala slovy, že se nebude snižovat k nechutným osobním útokům.
Richterová dnes na dotaz ČTK napsala, že namístě by byla spíš Babišova omluva těm, kteří kvůli jeho váhání s protiepidemickými opatřeními před říjnovými volbami nyní trpí. „Včetně krachujících firem či obchodů a pozůstalých,“ uvedla. Skvělé by podle ní bylo i to, kdyby zaznělo nějaké poučení. „Třeba, že lídr musí být ochoten říkat i nepříjemné pravdy. Proto se nyní ptám předsedy vlády na doporučení ohledně Vánoc,“ dodala.
Babiš dnes řekl, že interpelace slouží k tomu, aby opozice mohla „mluvit na kameru a kopat do Babiše“. V případě dotazu Richterové podle něj za reakci mohlo téma. „Vždy, když někdo zemře, tak je to tragická událost. Když o tom někdo opakovaně mluví a libuje si v tom, tak jsem reagoval, jak jsem reagoval. To mě mrzí a určitě se budu snažit reagovat líp,“ řekl dnes Babiš.
Šéf Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) Ladislav Dušek o víkendu České televizi prohlísil, že nikdy neměl úmysl statistiky o úmrtích na covid-19 tajit. Má ale podle něj smysl je zveřejňovat zhruba po třech dnech až týdnu. V reálném čase podle něj údaje nejsou dostatečně přesné a jejich pozdější korekce vyvolávají představy, že se zpětně mění.