Komunální a senátní volby vystavily stopku extrémistům

Politická aréna

Komunální a senátní volby vystavily stopku extrémistům 1
Politická aréna

Michael Pánek

Nedemokratická uskupení v letošním volebním klání, jak do Senátu, tak do obcí, propadla, a to je dobře. Neúspěchem skončila pro ANO, SPD, KSČM a říkám to nerad i ČSSD, kterou považuji za demokratickou stranu, i když jako pravicový člověk jsem její názorový oponent. Naše země však slušnou demokratickou levicovou stranu potřebuje. Naopak vítězové jsou ODS a nezávislí kandidáti.

Voliči také rozhodli, že v Senátu nebudou mít své zástupce extrémistické partaje SPD a KSČM. Ani jeden ze sedmadvaceti kandidátů okamurovců se nedostal z prvního kola, komunistické naděje zhasly po vyřazení Milady Halíkové v kole druhém. Rovněž hnutí ANO utrpělo fiasko, když se do Senátu dostal jenom jeden jejich uchazeč. To je důležité z několika důvodů. Senát totiž není zase tak bezvýznamnou institucí, jak se mnozí lidé domnívají. Bez jeho souhlasu totiž není možné schvalovat ústavní zákony nebo vyslání českých vojáků do zahraničních misí a uzavírat mezistátní smlouvy. Senátoři také musí souhlasit s návrhy prezidenta republiky na jmenování ústavních soudců, a mohou vetovat zákony. To všechno jsou významné pravomoci, a při současném složení Senátu nehrozí, že by byl například schválen ústavní zákon o obecném referendu ve znění, který by ohrožoval naše spojenecké závazky vůči NATO a členství v Evropské unii. Horní parlamentní komora musí také vyvažovat proruské a pročínské postoje Miloše Zemana.

V komunálních volbách rovněž neuspěli okamurovci a komunisté. Ti první se na mnoha místech ani nedostali do městských či obecních zastupitelstev, ti druzí ztratili mnoho velkých měst včetně dvou největších, Prahy a Brna. V Praze neuspělo Babišovo hnutí ANO, což se ovšem po skandálním působení primátorky Krnáčové s jejími urážejícími výroky o zpovykaných Pražanech dalo čekat.

Myslím si, že lidé už pochopili, že SPD a KSČM jim nemají co nabídnout. Komunisté vymírají, míří k zapomnění, už nejsou schopni přijít s nějakou zajímavou myšlenkou a oslovit větší voličské skupiny. Okamurovci jsou zase marketingovým nástrojem svého předsedy Tomia Okamury a tato strana slouží pouze k vyvádění milionů korun ze státního rozpočtu na jeho konto. A podobně je tomu i u hnutí ANO, jehož předseda Andrej Babiš dostává miliardy korun ze státních i evropských dotací.

Volební výsledky také ukázaly, že když demokratické strany nabídnou přesvědčivý program a především slušné a věrohodné lidi, pak mají šanci uspět.