1 Politická aréna

Komunální a senátní volby vystavily stopku extrémistům

Témata: , , , ,

Nedemokratická uskupení v letošním volebním klání, jak do Senátu, tak do obcí, propadla, a to je dobře. Neúspěchem skončila pro ANO, SPD, KSČM a říkám to nerad i ČSSD, kterou považuji za demokratickou stranu, i když jako pravicový člověk jsem její názorový oponent. Naše země však slušnou demokratickou levicovou stranu potřebuje. Naopak vítězové jsou ODS a nezávislí kandidáti.

Voliči také rozhodli, že v Senátu nebudou mít své zástupce extrémistické partaje SPD a KSČM. Ani jeden ze sedmadvaceti kandidátů okamurovců se nedostal z prvního kola, komunistické naděje zhasly po vyřazení Milady Halíkové v kole druhém. Rovněž hnutí ANO utrpělo fiasko, když se do Senátu dostal jenom jeden jejich uchazeč. To je důležité z několika důvodů. Senát totiž není zase tak bezvýznamnou institucí, jak se mnozí lidé domnívají. Bez jeho souhlasu totiž není možné schvalovat ústavní zákony nebo vyslání českých vojáků do zahraničních misí a uzavírat mezistátní smlouvy. Senátoři také musí souhlasit s návrhy prezidenta republiky na jmenování ústavních soudců, a mohou vetovat zákony. To všechno jsou významné pravomoci, a při současném složení Senátu nehrozí, že by byl například schválen ústavní zákon o obecném referendu ve znění, který by ohrožoval naše spojenecké závazky vůči NATO a členství v Evropské unii. Horní parlamentní komora musí také vyvažovat proruské a pročínské postoje Miloše Zemana.

V komunálních volbách rovněž neuspěli okamurovci a komunisté. Ti první se na mnoha místech ani nedostali do městských či obecních zastupitelstev, ti druzí ztratili mnoho velkých měst včetně dvou největších, Prahy a Brna. V Praze neuspělo Babišovo hnutí ANO, což se ovšem po skandálním působení primátorky Krnáčové s jejími urážejícími výroky o zpovykaných Pražanech dalo čekat.

Myslím si, že lidé už pochopili, že SPD a KSČM jim nemají co nabídnout. Komunisté vymírají, míří k zapomnění, už nejsou schopni přijít s nějakou zajímavou myšlenkou a oslovit větší voličské skupiny. Okamurovci jsou zase marketingovým nástrojem svého předsedy Tomia Okamury a tato strana slouží pouze k vyvádění milionů korun ze státního rozpočtu na jeho konto. A podobně je tomu i u hnutí ANO, jehož předseda Andrej Babiš dostává miliardy korun ze státních i evropských dotací.

Volební výsledky také ukázaly, že když demokratické strany nabídnou přesvědčivý program a především slušné a věrohodné lidi, pak mají šanci uspět.

 


Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.