Za mizernou organizaci očkování může premiér Andrej Babiš
POLITICKÁ ARÉNA
Pan premiér Andrej Babiš nemluví pravdu, když svádí vinu za pomalý průběh očkování proti covidu na Evropskou unii. Na přípravu očkovací strategie a na nákup například stříkaček a jehel měla totiž vláda minimálně 6 měsíců. A co během té doby udělala pro přípravu organizace očkování? Prakticky nic. Jelikož do listopadu ani žádnou strategii vytvořenou neměla, nemůžeme se divit tomu, že ve vakcinaci lidí nyní stále panuje chaos. Pro pochopení současné situace si stačí připomenout, jak v Česku probíhaly či spíše neprobíhaly přípravy na očkování.
Naprosto promrhaný čas na přípravu
Strategii EU pro očkovací látky předložila Evropská komise už loni v červnu. Česko se ke společné evropské iniciativě ohledně dodávek vakcín dobrovolně připojilo také a EK tedy za nás vyjednávala o dodávkách vakcín s výrobci. Už tehdy mohla česká vláda začít s přípravou plánů na organizaci očkování. Zároveň připomínám, že jsme měli i nadále možnost sami vyjednávat o dalších dodávkách s ostatními výrobci. V srpnu pak EK uzavřela jménem členských států EU smlouvu o dodávce vakcín s firmou AstraZeneca a vyjednávala dále i s dalšími společnostmi.
V polovině října navíc Komise doporučila členským státům, aby se na očkování připravily. Česká republika tak nejpozději od této doby oficiálně věděla, že je nutné mít dostatečně a včas připravenou očkovací strategii, což ale předpokládalo spolupráci s kraji a městy. Nikdo ale s kraji ani městy nejednal a podle toho také v lednu vypadala chaotická organizace očkování.
O další měsíc později, v listopadu, Komise uzavřela smlouvu o dodávce vakcín také s firmou – BioNTech-Pfizer až na 300 milionů dávek. Česko nejprve projevilo zájem o 2 miliony dávek, pak zdvojnásobilo objednávku na 4 miliony. Lídři zemí EU se též dohodli na urychlení přípravy vnitrostátních plánů očkování. Předseda Evropské rady Charles Michel také zdůraznil nutnost přípravy komunikační kampaně o očkování ze strany členských států.
Co ale udělala česká vláda pro komunikaci očkování s veřejností? I zde je odpověď taková, že prakticky nic. Vládu nenapadlo udělat žádnou vysvětlující kampaň s cílem přesvědčit lidi o důležitosti očkování při zastavení šíření koronaviru. Pak se ale nemůžeme divit tomu, že se dnes velká část veřejnosti staví vůči očkování odmítavě a věří bludům o tom, že vakcína bude umět měnit DNA nebo z lidí udělá 5G vysílače.
Podrobný plán se začal připravovat až v půlce prosince
Začátkem prosince už měla EK uzavřené smlouvy o dodávkách více než 2 miliard vakcín pro státy EU. Přestože Evropská komise doporučovala státům připravovat se na dodání vakcín již od října, premiér Babiš se až 14. prosince nechal slyšet, že prý „na očkování připravujeme velice podrobný plán“. Ačkoli podle doporučení Evropské komise státy měly zajistit kapacitu očkovacích služeb včetně dostatečného zdravotnického vybavení během října a listopadu, až v polovině prosince ministr Blatný oznámil, že „Česko nakoupí zdravotnický materiál pro očkování proti koronaviru.“ Vláda tak předvedla svoji naprosto šokující nepřipravenost.
Těsně před Vánoci, 21. prosince 2020 oznámila oznámila Evropská komise schválení první covidové vakcíny od firem Pfizer a BioNTech. O pět dní později, 26. prosince, se už rozjely první dávky do všech zemí sedmadvacítky. Každá země dostala symbolických 9 750 kusů.
S výmluvou na EU Babiš dost narazil
Po svátcích, 5. ledna si pak ale Andrej Babiš dovolil tvrdit, že EU ve společném postupu zaspala. Distribuci ve skutečnosti ale nestíhají především výrobci, kvůli čemuž se mj. posune spuštění registrace pro lidi pod 80 let, původně plánované na 1. února. Co je ale důležité, i kdyby ČR dostala více vakcín, stejně by to nestihla využít kvůli nedotáhnuté očkovací strategii.
V pondělí 11. ledna bylo jasné, že očkování proti koronaviru v Česku vázne. K dispozici bylo bezmála sto tisíc dávek vakcíny od firmy Pfizer, nicméně do neděle 10. ledna se mělo stihnout naočkovat jen 40 tisíc lidí. Kde se nacházel zbytek vakcín a proč docházelo k prodlevám, nebylo známo.
Zpackaný rezervační systém
V pátek 15. ledna byl slavnostně spuštěný dlouho očekávaný rezervační systém očkování v ČR. Jenomže už hodinu po spuštění registrace byly všechny termíny vakcíny rozebrané. Navíc systém sloužící k registraci byl šíleně složitý nejen pro seniory, ale dokonce i pro jejich v moderních technologiích zběhlejší mladší příbuzné, kteří jim často s registrací pomáhali.
Lidé měli problémy s přihlášením, nemohli dokončit registraci, nechodily SMS zprávy s PIN kódy, trvalo to celé dlouho, na očkování přicházeli lidé podle rezervovaného termínu, ale nemocnice je v systému neměla. Problém byl i s registrací českých občanů polské národnosti, kteří mají jiný tvar rodného čísla. Teď dokonce vyšla najevo informace, že systém začali řešit až 23. prosince 2020.
Poláci bodovali!
Když už jsme zmínili Poláky, tak v samotném Polsku proběhlo spuštění registračního systému bez větších problémů. A to i přesto, že musel zvládnout mnohem větší nápor zájemců. Registrace do rezervačního systému byla už od začátku možná pro všechny obyvatele starší 18 let s tím, že o termínu nerozhodovalo datum registrace, ale věk a zdravotní stav. Mladší zájemci byli registrovaní do pořadníku a o datu očkování mají být informováni, až na ně přijde řada. Přímo rezervaci termínu očkování si zpočátku mohli zajistit lidé starší 80 let. Od pátku si pak mohou zarezervovat termín i lidé nad 70 let.
Velký rozdíl oproti Česku, kde registrace lidí, z jiných skupin, než jsou senioři starší 80 let, je v nedohlednu. Ale za to tu dáme státní vyznamenání vládnímu zmocněnci pro IT Dzurilovi, protože sytém prý fungoval dobře. Navrhne ho pan premiér Babiš a osobně udělí prezident Zeman, což už avizoval.
Kéž by byla rychlá cesta ven
Česko se při očkování dobrovolně rozhodlo táhnout za jeden provaz s Evropskou unií, která zajistila základní smlouvy a dala také státům jasný návod, jak mají postupovat. Problém české vlády je ale v tom, že se doporučeními vůbec neřídila. Na rozdíl od mnoha dalších členských států a navzdory doporučením Komise nevytvořila s kraji a městy odpovídající infrastrukturu a plán očkování. A právě důsledkem toho vznikl obrovský chaos.
Je zřejmé, že Babišova vláda několik měsíců totálně zaspala a svá selhání nemůže svádět na EU. Skutečnost, že k pochybením došlo i v některých dalších státech EU, není omluvou! Není to EU, kdo nese vinu za to, že se v Česku očkuje pomalu, ale především to jde za premiérem Babišem, který sám převzal zodpovědnost za postup při očkování, kdy systematicky odmítá konstruktivní návrhy opozice, jak věci zlepšit. Sám tak aktivně brání, aby se věci pohnuly správným směrem. A na to je jediná odpověď – jděte volit!