Zaskočení okamurovci? Jsme pro přijetí syrských sirotků, vyšlo SPD v anketě. Tak ji hnutí smazalo

Přešlapy SPD

Zaskočení okamurovci? Jsme pro přijetí syrských sirotků, vyšlo SPD v anketě. Tak ji hnutí smazaloNOVÉ 1
Domov
Echo24
Sdílet:

Hnutí SPD Tomia Okamury, k jehož agendě patří protiimigrační politika,  spustilo ve středu na svém facebookovém profilu anketu, v níž nechalo uživatele hlasovat o tom, zda by Česká republika měla přijmout syrské sirotky, jak před časem navrhla europoslankyně KDU-ČSL Michaela Šojdrová. Už ve čtvrtek se však více než 70 procent účastníků hlasování vyslovovalo ve prospěch přijetí sirotků, s čímž jeho režiséři nejspíše nepočítali. Hnutí na to zareagovalo po svém - odstraněním ankety a zlehčovácí, rádoby žertovnou rétorikou.

Ankteta se objevila se na oficiální facebookové stránce Svoboda a přímá demokracie Tomio Okamura – SPD. „Měla by Česká republika přijmout syrské, afghánské či pákistánské sirotky, jak prosazuje europoslankyně za KDU-ČSL Michaela Šojdrová?“ zněla otázka. A výsledek? Ve čtvrtek dopoledne jednoznačný – 72 procent respondentů pro, 28 proti. Vzhledem k tomu, že SPD a Tomio Okamura dlouhodobě prosazují politiku namířenou proti migraci z muslimských zemí, jde bezesporu o překvapení.

Hnutí na něj zareagovalo po svém. „Děkujeme za zpětnou vazbu. Máme IP adresy všech, kteří hlasovali pro možnost ANO, a již jsme je předali paní europoslankyni Šojdrové. Až bude mít těch cca 2200 syrských, afghánských a pákistánských sirotků, tak se vám neprodleně ozve,“ napsalo v nadsázce v reakci. Přisadilo si i vtipem na adresu ministryně průmyslu a obchodu Marty Novákové. 

O chvíli později muselo hnutí reagovat také na posměvačné komentáře lidí na sociálních sítích. V dalším příspěvku se SPD pouštělo do některých novinářů a konkrétně jedné redaktorky, kteří podle něj nepochopili ironii v původním komentáři. „Pokud něco takového vzala ona či někdo další vážně, potom je každá rada drahá,“ komentovalo SPD na Facebooku. „Anketa byla smazána, abychom dále nerozdělovali společnost, nesnižovali ‚evropské hodnoty‘ atd.,“ dodalo. 

Šojdrová ještě před odstraněním ankety komentovala její výsledky pozitivně. „Mile mě překvapilo, že i  fanoušci jejihc stránky podporují přijetí uprchlických dětí. Jde vidět, že i oni mají srdce,“ uvedla. Deník Echo24 se na europoslankyni za lidovce obrátil s dotazem, co říká na smazání ankety a následný komentář hnutí, Šojdrová však zatím neodpověděla. 

Padesátka syrských sirotků 

Debaty o možnosti přijetí především syrských sirotků se vedou už několik měsíců. Europoslankyně Šojdrová koncem loňského října oznámila, že by chtěla z přeplněných uprchlických táborů v Řecku přesídlit do Česka pět desítek syrských dětí bez doprovodu jako solidární humanitární gesto. Premiér Andrej Babiš (ANO) projekt označil za nesmyslný, a dodal, že lepší je pomáhat sirotkům přímo v jejich vlasti. Před časem ministerský předseda uvedl, že chce v Sýrii vybudovat centrum pro sirotky.

Před několika dny se na stranu Šojdrové postavil ministr zahraničí Tomáš Petříček, když se nechal slyšet, že Česká republika by mohla přijmout 14 syrských dětí z uprchlických táborů v Řecku, které jsou přeplněné.

Čtěte také: Malí syrští pěšáci v proxy válce Petříček–Babiš

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Sdílet:

Hlavní zprávy

domov
×

Podobné články