Středoevropská univerzita ruší kvůli zákonu „Stop Soros” program pro uprchlíky

Středoevropská univerzita ruší kvůli zákonu „Stop Soros” program pro uprchlíkyNOVÉ
George Soros Foto:

Foto: Shutterstock

Svět

Zákon "Stop Soros"

mk Echo24

Středoevropská univerzita v Maďarsku, kterou založil a financuje miliardář George Soros, končí s programem pro uprchlíky. Může za to balík zákonů známý jako „Stop Soros”, který platí od minulého týdne. Ten omezuje nevládní neziskové organizace (NGO) pomáhající migrantům. Uvaluje na ně také 25procentní daň, univerzita proto stahuje veškerou administrativu do Berlína, informuje server Deutsche Welle.

Podle vyjádření Středoevropské univerzity byly programy na pomoc uprchlíkům určeny „pouze pro osoby legálně vpuštěné do Maďarska”. Kroky vlády pak „vedly ke zrušení těchto programů, zatímco jsme čekali na objasnění své daňové a právní situace”, uvedla univerzita. Asi 55 žadatelů o azyl se přitom těchto programů účastnilo.

Balík zákonů nazývaný „Stop Soros” schválila vláda vedená premiérem Viktorem Orbánem letos v červenci, v platnost vešel minulý pátek. V srpnu kvůli němu ohlásily konec působení v Maďarsku první neziskové organizace, mezi nimi byla i Sorosova Open Society Foundation (OSF).

Nové předpisy staví mimo zákon jakoukoli přímou pomoc lidem, kteří hledají azyl v Maďarsku. Za jejich porušení hrozí znemožnění přístupu do tranzitních prostor na hranicích Maďarska, dočasné zadržení, odnětí svobody či vyhoštění až na jeden rok.

Zákon uvaluje také speciální 25procentní trestní daň na všechny příjmy nevládních organizací, které podporují nelegální migraci. Ta se vztahuje i na veškeré programy, aktivity a akce, včetně mediálních kampaní a vzdělávacích aktivit „vykreslujících migraci v pozitivním světle”.

Středoevropská univerzita zaštiťuje programy pro uprchlíky za pomocí svých studentů ze stovky různých zemí. V Maďarsku spravuje také výzkumný grant založený Evropskou unií, který se zabývá migrační politikou.

Činnost ukončila první organizace pomáhající uprchlíkům

Z humanitárních organizací, které pomáhají uprchlíkům, oznámila jako první konec Migration Aid, která v Maďarsku patří mezi největší. „Jakmile během několika měsíců vyčerpáme finanční prostředky, ukončíme činnost a zlikvidujeme nadaci,“ napsala v prohlášení na webu předsedkyně správní rady organizace Brigitta Siklósiová. Informuje o tom zpravodajský server ČRo.

Migration Aid poskytovala uprchlíkům deky, jídlo a další životní potřeby, stejně tak i lékařskou a právní pomoc. „Ve jménu uprchlíků jsme vděční za veškerou vaši pomoc a podporu,“ napsala v závěru Siklósiová.

George Soros je multimiliardář a filantrop židovského původu. Pochází z Maďarska, odkud emigroval do USA. Stal se dlouhodobým terčem útoků premiéra Viktora Orbána, podle kterého financuje lobbistické organizace maskované jako občanská sdružení a udržuje síť s vlastními médii a univerzitou, které mají vliv na nelegální migraci v Maďarsku.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte také:

Konec kvót na migranty či investice v Africe. Soros radí, jak zachránit EU

Maďarsko schválilo zákon ,Stop Soros‘, pomoc ilegálním migrantům bude trestná

Související články