Vraťte se z Ruska včas domů, pomoc bude velmi limitovaná, vyzývá vláda Čechy
VÁLKA NA UKRAJINĚ
Rusko dále stupňuje svou agresi v útoku na Ukrajinu s tím, jak na něj Západ uvaluje další ekonomické sankce. Ty už nyní dopadají na běžné ruské obyvatele, kterým znepříjemňují život. Ačkoliv bezprostřední nebezpečí zatím nehrozí, česká vláda vyzvala krajany, aby se z Ruska vrátili domů. Pokud se však někdo rozhodne zůstat, musí počítat s tím, že případná pomoc bude velmi limitovaná a Česko neplánuje žádnou organizovanou podporu návratu ze země. Finanční omezení nebo problémy s placením se cizinců v Rusku zatím nijak netýkají, pokud neměli bankovní účet zřízený u některé ze sankcinovaných bank. Přesto však Česká národní banka varuje před dynamickým vývojem situace.
Ministr zahraničí Jan Lipavský (Piráti) vyzval české občany v Rusku a Bělorusku, aby se vrátili do vlasti. Podrobnější informace se ale s výzvou nepojily. Není tak například jasné, co může hrozit Čechům, kteří nadále v zemi setrvají.
„Jde o výzvu ministerstva zahraničí. Je tedy možné, že s vývojem situace bude možnost poskytování případné konzulární pomoci velmi limitovaná. V souvislosti s doporučením pro Rusko a Bělorusko zatím neuvažujeme o organizované repatriaci. Právě proto cestovatele s předstihem upozorňujeme na možná rizika a vyzýváme k opuštění země,“ upřesnila pro deník Echo24 za ministerstvo zahraničí Aneta Kovářová.
„Evidujeme občany zaregistrované v Drozdu (projekt pro dobrovolnou registraci při cestách do zahraničí, pozn. red.), nicméně víme, že spousta cestovatelů či pracovníků vyslaných firmami není zaregistrovaná a jejich počet může být vyšší. V současné době je zaregistrováno 281 cestovatelů a počet se s časem zvyšuje po naší výzvě,“ dodala Kovářová.
V souvislosti s aktuální situací, kdy jsou na některé ruské banky uvaleny sankce a některým Rusům se tak komplikují jejich běžné finanční operace, se také někteří tamější Češi obávají toho, aby neměli problémy s výběrem hotovosti z bankomatů nebo s bezhotovostním placením.
„Jsou odstřižené některé ruské bankovní adresy. Tedy účty vedené v Rusku, přes ně nelze posílat peníze. Nesouvisí to s odstřižením některých bank od systému SWIFT, ale s těmi dalšími ekonomickými sankcemi, které Západ na Rusko uvalil. Co se týče dopadů SWIFTu, tak platí, že účty s ruskými adresami zablokované jsou, ostatní nejsou. Přes ně tedy samozřejmě lze posílat tam i zpátky,“ uvedl pro deník Echo24 za Českou bankovní asociaci Radek Šalša.
„Zatím nevíme, jakých bank se dotýkají nově vyhlášené sankce. Samozřejmě u nich mohou mít zřízené účty i čeští občané, pak je to postihne také,“ sdělil Šalša.
Zcela ale vyloučil, že by v aktuální situaci mohli mít čeští občané v Rusku problémy s výběrem hotovosti, pokud mají bankovní účet zřízený u jakékoli jiné než sankcionované banky. „Kdo má účet u banky působící v Česku, tedy pokud se nejedná o Sberbank, tak může být v klidu,“ uvedl Šalša.
Platby přes mezinárodní platební společnosti jako jsou Mastercard nebo Visa jsou v Rusku blokované. „Kartami těchto společností už platit nelze. Opět to ale platí jen pro karty vydané ruskými bankami, takže Čechů ani dalších občanů EU se nic takového netýká,“ dodal Šalša.
Také ČNB upozorňuje, že konkrétní dopady sankcí závisí na mnoha faktorech. „V prvé řadě na charakteru uvalených sankcí. Na některé banky v Rusku už uvaleny sankce byly, na jiné ještě nikoliv. Situace se v této oblasti vyvíjí velmi dynamicky a skoro každý den jsou oznamovány sankce nové, stále není jasná situace ohledně odstřižení ruských bank od sítě SWIFT. V druhé řadě bude situace záviset na aktuálním dění v Rusku. Dle posledních zpráv se tvoří fronty u výběru z bankomatů a problémy s karetními transakcemi samotných Rusů. V třetí řadě může situaci ovlivňovat rozhodovaní tamních institucí jako například centrální banky, ministerstva financí a podobně,“ poskytla vyjádření pro Echo24 za Českou národní banku mluvčí Petra Vodstrčilová.
Západní státy se snaží na ruskou invazi reagovat tvrdými sankcemi, které mají za cíl uvrhnout Rusko do ekonomické izolace a znemožnit mu další financování války. Koncem minulého týdne vyřadily velké ruské banky ze systému SWIFT. Další opatření míří přímo proti ruské centrální bance. Spojenci se jí snaží omezit její možnost disponovat obrovskými devizovými a zlatými rezervami, které v současnosti činí zhruba 640 miliard USD (14,3 bilionu korun) a patří k největším na světě. Zatím ale není jasné, jak velkou část rezerv sankce zasáhnou.
Ruský rubl prudce oslabuje, ruská centrální banka byla nucena zvednout úrokovou sazbu až na dvacet procent. Rusové tak od neděle stojí v dlouhých frontách před bankomaty v obavách, že uvalené sankce povedou k nedostatku hotovosti. Už nyní je jim umožněno vybírat pouze nižší částky.