Babiš maturantům: Vím, že to není, co jste chtěli, ale teď se musím soustředit na očkování

BABIŠ K MATURANTŮM

Babiš maturantům: Vím, že to není, co jste chtěli, ale teď se musím soustředit na očkování
Premiér Andrej Babiš. Foto: Úřad vlády ČR
1
Domov

Echo24

Omlouvám se, dělal jsem, co jsem mohl. Napsal to premiér Andrej Babiš v příspěvku na Facebooku, v němž dodal, že atmosféra proti úředním maturitám je silně nepřející. Znovu také obvinil ministra školství Roberta Plagu z toho, že nechce studentům vyjít vstříc. Vymlouvá se přitom na to, že studenti o Plagovi tvrdí, že se k nim chová na sociálních sítích arogantně. Babiš reaguje na to, že Plaga nadále odmítá úřední maturity jako protizákonné.

Úřední maturita v takovém rozsahu, jak žádal premiér Babiš, už sněmovnou zřejmě neprojde. Ministr Plaga totiž upozornil, že by musel projít nový zákon, který ale mezi poslanci zřejmě nemá dostatečnou podporu. Babiš na Facebooku uvedl, že se maturantům omlouvá, že dělal, co mohl. „Velice se omlouvám, že nejsem schopen vám odpovídat na stovky zpráv. Mailů mám nepřečtených víc než tisíc a v minulosti jsem se snažil odpovídat každému z vás, ale teď nestíhám,“ napsal Babiš.

„Jak sami dobře víte, pro úřední maturity jsem dělal, co jsem mohl. Otevřel jsem to téma, věnoval jsem se mu a dlouhodobě jsem ho prosazoval. Se spoustou z vás jsem si dopisoval, mluvili jsme spolu na videokonferencích,“ napsal Babiš. „Bojoval jsem za vás na vládě, ve Sněmovně, schytal jsem za to spoustu ran od opozice i od médií,“ politoval se premiér a veškerou vinu hodil na ministra Plagu, který přitom studentům vyšel v několika ohledech vstříc.

Jeho resort totiž po výzvě sněmovny mimo jiné umožnil studentům další opravný pokus na didaktické testy a praktické zkoušky. Nebudou také muset psát slohovou část maturity. Plaga uvedl, že požadavek na úřední maturitu, jak ji požadují studenti a na jejich žádost i premiér Babiš, je nezákonný. V tom ho podpořily i opoziční strany a také Unie školských asociací, která potvrdila, že požadavek sněmovny v rozporu se školským zákonem.

Vážení maturanti, velice se omlouvám, že nejsem schopen vám odpovídat na stovky zpráv. Mailů mám nepřečtených víc než...

Zveřejnil(a) Andrej Babiš dne Úterý 27. dubna 2021

„V konečném důsledku by vedl k tomu, že ředitelé škol, kteří jsou za konání maturitní nebo závěrečné zkoušky zodpovědní, budou postupovat nezákonně,“ uvedla unie ve stanovisku. Vyzvala Plagu, aby požadavek odmítl jako protiprávní.

Smiřte se, vyzývá Babiš studenty

K úpravám, ke kterým ministerstvo navzdory kritice přistoupilo, Babiš napsal: Vím, že to není to, co jste chtěli. Já jsem si taky představoval něco jiného. Ale ta atmosféra proti úřední maturitě je opravdu silně nepřející. Pro mě až nepochopitelně.“ „Působí to na mě až dojmem, že kdyby s návrhem úřední maturity přišel opoziční politik, v médiích by měl jistě pozitivní ohlasy. Máte smůlu, že jsem s tím přišel já,“ lituje se dále Babiš.

Babiš také studentům napsal, že nemá smysl Plagu odvolávat, protože by to jejich problém stejně nevyřešilo. Výměna ministra nějakou dobu trvá a úřední maturitu by to automaticky nepřineslo. Navíc v době, kdy se žáci a studenti vracejí do školy, by to všechny znejistělo,“ napsal premiér. „Naprosto ale s vámi souhlasím, že styl komunikace pana ministra není vůbec šťastný. Mrzí mě, když mi spousta z vás píše, že na sociálních sítích se k vám chová někdy až arogantně nebo vůbec nereaguje,“ opřel se Babiš do Plagy.

Na závěr Babiš studentů vzkázal, že se budou muset nakonec s nastavením, které ministerstvo povolí, smířit. „Já se teď musím soustředit na očkování, rozvolňování, návrat do normálního života a ekonomickou obnovu naší země,“ napsal Babiš.

Již dříve ministerstvo rozhodlo, že termín státních maturitních testů se letos kvůli epidemii covidu-19 posune ze začátku května na 24. až 26. květen. K mimořádnému termínu zkoušky 7. až 9. července se budou moct přihlásit i maturanti, kteří budou při řádném termínu testů nemocní nebo v karanténě. Období školních maturit nezačne 16. května, jak se předpokládalo, ale bude od 1. června do 23. července. Praktické zkoušky, které měly začít od 1. dubna, se mohou konat od 19. dubna do 27. srpna.