Pokud se středopravicové strany nesjednotí, Babiše neporazí

lidovecká nespolupráce

Pokud se středopravicové strany nesjednotí, Babiše neporazíNOVÉ
Pavel Bělobrádek s Petrem Gazdíkem v době, kdy byla spolupráce na stole Foto:

Foto: Jan Zatorský

1
Domov
Vojtěch Šeliga
Sdílet:

Pokud by středopravicové strany spolupracovaly, měly by ambici výrazně uspět ve volbách do Evropského parlamentu. V budoucnu by takové uskupení stran mohlo znamenat zásadní problém pro premiéra Andreje Babiše. Zatímco TOP 09 a STAN jsou pro, lidovci spolupráci v nejbližších volbách odmítli. Všechny zmíněné strany se přitom do sněmovny dostaly vloni jen s velkými obtížemi. Nejnovější průzkum společnosti Kantar CZ navíc ukázal, že strany TOP 09 a KDU-ČSL by dnes ve volbách neuspěly vůbec. Uskupení Spojené síly pro Prahu na komunální úrovni ukázalo, že spolupráce může vést k úspěchu.

Strany TOP 09, STAN a KDU-ČSL mají podobný proevropský a konzervativní program. Pokus o spojení lidovců se starosty před loňskými sněmovními volbami ztroskotal a všechny tři strany jen s námahou překročily pětiprocentní hranici pro vstup do dolní komory. TOP 09 a STAN proto vytvořily společnou kandidátku pro pražské komunální volby. Společné síly pro Prahu s lidoveckou podporou ve volbách uspěly. Mohlo to působit jako zárodek budoucích úspěšných koalic. Myšlenku však brzy pohřbili lidovci, kteří se rozhodli ve volbách do Evropského parlamentu kandidovat samostatně.

Představitelé KDU-ČSL své rozhodnutí odůvodnili „silnou dělicí linií na pozici liberální a konzervativní hodnoty“, jak rozdíly popsal předseda strany Pavel Bělobrádek. Podle Bělobrádka přišlo s návrhem na volební spolupráci KDU-ČSL, TOP 09 a STAN vedení Evropské lidové strany. Lidovci se ale rozhodli pro samostatnou kandidaturu. „Mezi námi a oběma zbývajícími stranami je silná dělicí linie na pozici liberální a konzervativní hodnoty,“ řekl Bělobrádek. Poukázal na to, že KDU-ČSL se hlásí ke křesťanským hodnotám. „Odlišně hlasujeme i v rámci Evropského parlamentu,“ doplnil.

Rozhodnutí se nejeví jako moudré též s ohledem na nejnovější volební průzkum společnosti Kantar CZ. Do dolní komory tuzemského parlamentu by se momentálně KDU-ČSL nedostala, průzkum straně přisuzuje 4,5 procenta, TOP 09 pak ještě o půl procentního bodu méně. Hranici pěti procent by z diskutovaných stran překročili pouze Starostové a nezávislí (STAN) s 5,5 procenty. Babišovo hnutí ANO naopak posiluje, získalo by 32,5 procenta.

V Praze hnutí ANO skončilo v opozici, připomíná Pospíšil

Vytvoření vlastní lidovecké kandidátky pro evropské volby považuje za chybu předseda TOP 09 Jiří Pospíšil. „V případě evropských voleb je v zájmu České republiky, aby uspěla silná proevropská síla, která by právě mohla být tvořena koalicí středopravicových stran – TOP 09, STAN a KDU-ČSL. Je škoda, že lidovci z vlastního zájmu odmítli do koalice vstoupit, ale já se budu osobně snažit, aby vznikla alespoň dohoda se STAN a s dalšími menšími politickými subjekty, a zopakujeme model, který se v Praze ukázal jako úspěšný,“ řekl Pospíšil pro Echo24.

Zároveň zdůraznil nutnost spojování stran i v dalších volbách: „Já myslím, že spolupráce středopravicových stran je nanejvýš nutná, pokud chceme porazit Andreje Babiše. Ostatně příklad z Prahy to potvrzuje. Ve chvíli, kdy se středopravicové strany daly dohromady a vytvořily projekt Spojené síly pro Prahu, tak hnutí ANO skončilo v Praze v opozici. Kdyby ten projekt nebyl, tak by to aritmeticky nevycházelo. Příklad Prahy ukazuje, že když se menší strany spojí, tak to má u voličů podporu.“

Bývalý předseda strany Miroslav Kalousek navíc upozornil na fakt, že o spolupráci usiloval již v minulosti. „Já jsem ke spojování sil vyzval již v roce 2016. Argumenty proti, které jsem tehdy slýchával, byly malicherné a zástupné. Od lidovců například zazněl argument, že by se mnou nemohli být na kandidátní listině. Já jsem říkal, že tam být nemusím. Dnes nejsem ani předseda, ani nekandiduji do evropských voleb, ale stejně to pořád nejde,“ řekl Kalousek pro Echo24.

V budoucnu se spolupráci bránit nebudeme, tvrdí lidovci

Lidovci však tvrdí, že jde pouze o rozhodnutí pro evropské volby, v budoucnosti se spolupráci bránit nebudou. „Vnímal bych kandidátku do Evropského parlamentu spíše jako jednotlivost danou například i výraznou odlišností hlasování současných poslanců na půdě Evropského parlamentu a to i v poměrně zásadních otázkách. KDU-ČSL se dlouhodobě nebrání spolupráci demokratických stran napravo od středu. Naopak, má naši podporu. Je to patrné i ze společných postupů v Poslanecké sněmovně nebo fungující spolupráce v komunálních volbách. Na případné volební projekty je potřeba více času a diskuse. To je zkušenost a logicky se to promítlo i do současné situace,“ uvedl pro Echo24 lidovecký poslanec Marek Výborný.

Lidovecký poslanec Jiří Mihola si myslí, že k integraci je potřeba především dlouhodobých zájmů a dobrých vztahů. „Integrace je jistě dobrá věc, dokonce bez ohledu na dominance konkrétních stran a politiků. Ovšem je k ní zapotřebí dlouhodobějšího zájmu a dobrých vztahů všech zúčastněných. Někteří berou integraci jen když se jim to hodí, v jiných volbách o ní nestáli. Důležitá je shoda na tom, jakým způsobem porazit aktuálně nejsilnějšího soupeře a také shoda na dlouhodobých základních cílech a otázkách,“ uvedl Mihola pro Echo24.

Lidovecké rozhodnutí mrzí i zástupce starostů. „Lidovecké rozhodnuti nejít společně do eurovoleb respektuji. Jen povzdech – kdy jindy by měly proevropské síly v naší zemi plné populistů a narůstajícího extremismu spolupracovat než teď? Mrzí mne jen zdůvodnění programovými rozpory se STAN. Ještě nedávno jsme byli v koalici,“ napsal na Twiter europoslanec Stanislav Polčák.

Podobně mluvili i další jeho straničtí kolegové. „Byli bychom silnější a mohli tak lépe zastupovat zájmy našich občanů. Nejlogičtější volby, kde se to nabízelo byly evropské. Spolupráce na nich nás mohla výrazně posunout k budoucí užší spolupráci. Proto mě postoj KDU-ČSL mrzí. Další kroky tak budou jen těžší,“ uvedl pro Echo24 Jan Farský. „Evropské volby mohly být významným symbolem, že principy a chuť prosazovat uvážlivou proevropskou politiku jsou významnější než staré rány a šrámy mezi jednotlivými subjekty,“ uvedl Vít Rakušan pro Echo24.

Místopředsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová k postoji KDU-ČSL poznamenává: „Lidovecké rozhodnutí mě netěší, ale nezbývá nám než ho respektovat. TOP 09 vidí v dnešní době nutnost se sjednotit, protože neschopnost spolupráce nahrává hnutí ANO. Dnes už nejde o to, kdo je liberální a kdo konzervativní, ale mnohem zásadnější je dělicí linie mezi demokraty a autokraty, mezi proevropskými a protievropskými stranami. Škoda, ze KDU-ČSL upřednostňuje své zájmy nad zájmy teto země a jejích obyvatel,“ uvedla pro Echo24.

Evropské volby se uskuteční na konci května příštího roku. V těch předchozích v roce 2014 získala KDU-ČSL 9,95 procenta hlasů a tři europoslance: Pavla Svobodu, Michaelu Šojdrovou a Tomáše Zdechovského.

Čtěte také: Promarněná příležitost, říká o rozhodnutí lidovců osamostatnit se v eurovolbách Pospíšil

Sdílet:

Hlavní zprávy

Týdeník Echo

Koupit
×

Podobné články