1 Politická aréna

Macronovy návrhy jsou teď nerealizovatelné

Témata:

Emanuel Macron v podstatě navrhuje pomalu federalizovat EU. Nemyslím si, že je to v této době reálné, a hlavně ten správný lék proti populistům a nacionalistům. Naopak. Odstředivé tendence by se v EU jen posílily. Stejně tak si nemyslím, že tím správným receptem je teď vznik nových úřadů a institucí v rámci EU, jak Macron navrhuje. Přesto ale některé z nich stojí za úvahu. Např. Evropská jednotka pro hygienickou bezpečnost, jež posílí kontrolu našich potravin či nezávislé vědecké hodnocení látek nebezpečných životnímu prostředí a zdraví, by uvítal asi každý. Stejně tak jeho apel na zvýšení výdajů na obranu a ve spojení s NATO a našimi evropskými spojenci stanovit smlouvu o obraně a bezpečnosti, do které by při přípravě našich kolektivních rozhodnutí bylo zapojeno i Spojené království po brexitu, je pozitivní přínos v debatě o zvýšení bezpečnosti v EU.

Racionální je i jeho postoj k Africe, ten by měl podporovat každý, kdo nepřemýšlí jen v horizontu dneška, ale myslí i na zítřek a na budoucnost Evropy. Nejcennější je ale jeho pohled na současné hrozby pro EU. Stejně jako on se domnívám, že hrozbou není příslušnost k Evropské unii, ale je to lež a neodpovědnost, které ji mohou zničit.

Nemusíme ve všem s francouzským prezidentem souhlasit, ale jeho slova, že ještě nikdy od druhé světové války nebyla Evropa tak potřebná, a přitom ještě nikdy nebyla v takovém ohrožení, bych klidně tesal do kamene.


Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.