350 deníků se najednou ohradilo proti Trumpovi a jeho válce s médii

350 deníků se najednou ohradilo proti Trumpovi a jeho válce s médiiNOVÉ
Americký tisk Foto:

Ilustrační foto: Shutterstock

Svět

Tisk versus Trump

jhr

Téměř 350 deníků vydává ve čtvrtek úvodníky, ve kterých se ohrazují proti útokům amerického prezidenta Donalda Trumpa na média a ve kterých zároveň brání svobodu tisku. Za iniciativou stojí list The Boston Globe a připojily se k ní média jak ze Spojených států, tak i z Evropy.

The Boston Globe vyzval již minulý týden deníky v USA, aby odsoudily prezidentovu „špinavou válku“ proti médiím. Trump často útočí na články v médiích a nazývá je fake news, tedy falešnými zprávami. Novináře pak označuje za nepřátele lidu. Například loni v únoru prezident na twitteru napsal, že „média zveřejňující falešné zprávy nejsou mým nepřítelem, jsou nepřítelem amerického lidu!“. Konkrétně přitom zmínil list The New York TImes a televize NBC, ABC, CBS a CNN. Boston Globe proto v kampani zvolil hashtag #EnemyOfNone, jímž se snažil vyjádřit, že je „nepřítelem nikoho“.

Původně měly články vyjít asi ve stovce médií, jejich počet ale postupně narůstal. Podle údajů ze středečního rána se akce nakonec mělo zúčastnit 343 médií, například deníky New York Times a New York Post společně s The Philadelphia Inquirer, z mimoamerických listů to je například britský The Guardian. 

„Donald Trump není prvním americkým prezidentem, který útočí na tisk nebo který má pocit, že s ním (tisk) jedná nečestně. Je ale prvním, který vypadá, že má promyšlenou a konzistentní politiku podkopávání, delegitimizace a dokonce ohrožení práce tisku,“ stojí v úvodníku The Guardian. „Úlohou tisku není zachránit Spojené státy před Trumpem. Úlohou tisku je psát zprávy, pátrat, analyzovat a podrobně zkoumat co nejlépe to jde, a to beze strachu,“ dodal list. New York Times přišly s heslem „svobodný tisk vás potřebuje“ a píší, že Trumpův postoj je „nebezpečím pro základy demokracie“. Miami Herald v toto souvislosti zase zmiňuje, že „za nepřátele lidu kdysi nacisté označovali Židy“.

Americký prezident se stal již v minulosti terčem kritiky za svá vyjádření na adresu svobody tisku. Například v lednu republikánský senátor Jeff Flake uvedl, že Trump si osvojil despotický jazyk bývalého sovětského diktátora Josifa Stalina.

Čtěte také: Nebožtík Trump a hořící Bílý dům. Rockeři to s plakátem přepískli

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Související články