Zemřel bývalý šéf rozvědky a velvyslanec v Izraeli Ivo Schwarz

Zemřel bývalý šéf rozvědky a velvyslanec v Izraeli Ivo SchwarzAKTUALIZOVÁNO
Zemřel bývalý velvyslanec v Izraeli Ivo Schwarz. Foto:

Zdroj: MZV

Domov

Zemřel bývalý diplomat Schwarz

Echo24

Ve věku 54 let zemřel bývalý šéf Úřadu pro zahraniční styky a informace (ÚZSI), tedy civilní rozvědky, a někdejší velvyslanec v Izraeli Ivo Schwarz. Oznámil to v úterý na twitteru ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD). 

Schwarz byl z dosavadních osmi ředitelů ÚZSI od vzniku samostatného Česka nejdéle působícím. V čele rozvědky stál sedm let. Předtím pracoval několik let u cizinecké policie. Schwarzův nástupce na postu velvyslance v Tel Avivu Martin Stropnický (ANO) napsal, že Schwarz byl profesionál a člověk na svém místě. Podle twitteru velvyslanectví Schwarz bojoval s leukémií.

Schwarz vystudoval ekonomiku na Vysoké škole strojní a elektrotechnické v Plzni. Po studiu pracoval na přelomu 80. a 90. let nejprve jako ekonom v Kovohutích Rokycany. V roce 1991 začal pracovat u cizinecké policie a následně vystudoval obor Bezpečnostní služby na Policejní akademii v Praze.

Generál Ivo Schwarz.
Generál Ivo Schwarz. Foto:

ZDROJ: MZV

K civilní rozvědce nastoupil roku 1999. Nejprve zastával post ředitele odboru zahraničních styků a později se stal náměstkem ředitele. V roce 2007 byl jmenován ředitelem ÚZSI a v této funkci byl až do roku 2014. V roce 2013 ho prezident Miloš Zeman jmenoval brigádním generálem.

„S panem Schwarzem jsem byl v úzkém kontaktu ještě jako ministr. Věděl jsem přirozeně o jeho zákeřné nemoci. Bojoval s ní ze všech sil a s obdivuhodnou statečností. Hlubokou soustrast rodině i přátelům,“ napsal bývalý ministr obrany a zahraničí Stropnický, který Schwarze v Izraeli vystřídal loni v říjnu.

„Odešla jedna z výrazných osobností zpravodajské komunity v ČR. V našich myslích jsme s jeho blízkými. Ať jeho duše odpočívá v pokoji,“ uvedla na twitteru Bezpečnostní informační služba. O velkou ztrátu pro bezpečnostní a diplomatickou komunitu České republiky jde také podle senátora a bývalého velvyslance Pavla Fischera. „Zemřel spravedlivý a čestný člověk, věrný naší vlasti,“ napsal na twitteru europoslanec Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL).

„Ivo byl skvělej, spoustu jsme toho spolu zažili a mockrát jsme se od srdce zasmáli. A někdy si spolu i zanadávali. Bral obranu vlastní země a svobody vždycky vážně. Spojoval nás také hluboký vztah k našim předkům v Izraeli. Bude chybět mně i celé České republice. Budiž mu věčná čest a sláva,“ napsal ve zprávě deníku Echo24 Schwarzův předchůdce v pozici velvyslance v Izraeli Tomáš Pojar.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Související články