1 Rozhodnutí soudu

Iráčani bili Iráčany. Soud v Kodani ale rozhodl, že odškodnit je má Dánsko

Témata:

Dánské ministerstvo obrany musí odškodnit 18 iráckých civilistů, které týraly irácké bezpečnostní síly. Rozhodl o tom soud v Kodani. Případ se týká zátahu z roku 2004, který podpořili dánští vojáci. Ti se však podle justice na nelidském zacházení nepodíleli, uvedla agentura AP.

Irácké síly civilisty zadržely kvůli podezření, že jde o povstalce nebo ozbrojené teroristy. Zátah podpořili dánští vojáci, kteří v zemi působili po svržení režimu Saddáma Husajna v roce 2003.

Dánsko zažalovalo 23 Iráčanů, soud ale kompenzaci přiznal jen 18, z nichž každému nařídil vyplatit 30 tisíc dánských korun (přibližně 103 tisíc Kč). Vojáci se podle něj nijak nepodíleli na týrání, ale věděli, že zadrženým vážně hrozí nelidské zacházení jako bití a kopání. A proti tomu prý nezasáhli.

Ministr obrany Claus Hjort Frederiksen řekl, že jeho resort se odvolá. Rozhodnutí označil za problematické, protože staví Dánsko do velmi obtížné situace, když země vyšle vojáky do zahraničí.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte také:Dánsko rozhodlo. Zakáže nošení burky, nikábu a další zahalování obličeje


Online zprávy Více

Názory Více

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.