1 Konec Dana Ťoka

Ministr dopravy Ťok ohlásil konec ve vládě. Končí i náměstek přes mýto

, AKTUALIZOVÁNO

Témata: ,

Ministr dopravy v demisi Dan Ťok (za ANO) oznámil konec svého vládního angažmá. Rozhodnutí skončit sdělil Hospodářským novinám. Již ve středu novinářům při příchodu na pravidelné zasedání kabinetu, uvedl, že pokračovat se mu „nechce“. Za nedávnou kritikou z řad ČSSD cítí snahy ovlivnit výběr provozovatele mýtného. Výběrové řízení za miliardy zadané ministerstvem minulý týden zrušil antimonopolní úřad.

„V nové vládě už nebudu. Hnutí ANO říká, že potřebuje silnou koalici. ČSSD říká, že mě tam nechtějí. Komunisté mě na ministerstvu také nechtějí − pan Kováčik se ani netají tím, že je za tím rozšíření mýta, které odmítá,“ řekl pro server iHned.cz Ťok. Spolu s ním končí i náměstek Jakub Kopřiva, který byl tři roky šéfem týmu, který měl na starosti právě mýto. „Chce to nějakého nového nadšeného pionýra, já už to být nechci. Věnoval jsem tomu neskutečné množství času, musel jsem se vzdát svých zálib i dovolené, velmi negativně to ovlivnilo celý můj osobní život,“ řekl serveru Kopřiva.

Dlouhodobé výhrady k tomu, jak Ťok vede resort, mají komunisté, kteří jednají o tiché podpoře vznikající druhé menšinové vlády šéfa ANO Andreje Babiše. V posledních dnech se přidali i možní staronoví koaliční partneři ANO, sociální demokraté. „Já za tím cítím trošku mýtný tendr,“ dodal ministr dopravy v demisi.

Společnost Kapsch je současným provozovatelem mýtného systému v Česku. Ministerstvo ale jako vítěze nynějšího tendru vybralo konsorcium firem CzechToll ze skupiny PPF miliardáře Petra Kellnera a slovenský SkyToll.

Antimonopolní úřad tvrdí, že zadavatel porušil zákon o zadávání veřejných zakázek. Rozhodnutí není pravomocné, ministerstvo dopravy se proti němu bude bránit. Nový mýtný systém má fungovat od ledna 2020 a podle Ťoka je jeho spuštění v ohrožení.

„Přiznám se, že přestože se udělalo spoustu dobré práce a bylo by dobře nějakou dokončit, tak se mi nechce,“ uvedl Ťok ve středu na dotaz, zda chce za takové situace pokračovat v nové vládní sestavě.

Dosavadní Ťokovy práce si váží ministryně financí Alena Schillerová a ministr spravedlnosti Robert Pelikán (oba ANO). Zatímco Schillerovou Ťokova slova překvapila, Pelikán, který už oznámil odchod z politiky, novinářům řekl, že o Ťokově postoji ví. „Je to dobrý odborník, rozvážný a klidný. A člověk, který se nedá ovlivnit,“ konstatoval. Podle Schillerové ministerstvo pod Ťokovým vedením udělalo mnoho práce. Podle ní je třeba ocenit i diskutovanou opravu dálnice z Prahy na Brno, protože jde o první opravy po desítkách let.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte také: ÚOHS zrušil výběr vítěze tendru na provoz mýtného. Ťok: Budeme se bránit

,