Joe Biden se stal 46. prezidentem Spojených států. Řekl, že USA čelí rasismu a vnitřnímu terorismu
PREZIDENTSKÁ INAGURACE
Ve Washingtonu byl dnes inaugurován 46. prezident Spojených států Joe Biden. Přísahu složil do rukou předsedy Nejvyššího soudu Johna Robertse. Ceremoniálu se účastnili nejvyšší ústavní činitelé spolu s bývalými prezidenty Barackem Obamou, Georgem Bushem a Billem Clintonem či bývalým viceprezidentem Mikem Pencem. Odcházející hlava státu Donald Trump na ceremoniálu chyběl, v poslední hodině svého mandátu přistál na Floridě. Americkou státní hymnu zazpívala při ceremoniálu, který se koná za přítomnosti tisíce vojáků, zpěvačka Lady Gaga. Na inauguraci vystoupila i senátorka Amy Klobucharová. Viceprezidentka Kamala Harrisová složila přísahu do rukou soudkyně Nejvyššího soudu Sonii Sotomayrové.
Krátce před polednem místního času složil Biden a před ním Harrisová na západním schodišti sídla Kongresu přísahu. Právě v poledne (18:00 SEČ) i vypršel Trumpovi mandát a krátce předtím s ním letadlo přistálo na Floridě. Trump, který od své listopadové volební porážky hovořil o ukradených volbách, předem vyloučil svou účast na inauguraci, což před ním 152 let žádný úřadující prezident USA neučinil. Přítomen však byl Trumpův viceprezident Mike Pence i s manželkou Karen. Harrisová má ve viceprezidentském úřadě několik prvenství – je v něm první ženou, prvním občanem tmavé pleti a prvním Američanem s jihoasijskými kořeny.
Před samotnou inaugurací následovaly projevy několika zákonodárců, čtení básní, či hudební vystoupení zpěvačky Jennifer Lopezové. Americkou hymnu zazpívala zpěvačka Lady Gaga. Jezuitský kněz Leo O‘Donovan, který je blízkým přítelem Bidenovy rodiny, vedl krátkou modlitbu a reverend Silvester Beaman z Bidenova domovského města Wilmington ve státu Delaware přednesl požehnání.
Ve svém inauguračním projevu Biden klad důraz na jednotu USA. Řekl, že se Amerika nachází v těžké době pandemie, čelí ale i rasismu a vnitřnímu terorismu. USA se musí spojit a bojovat proti těmto výzvám, řekl Biden a hovořil také o „naději“. „Toto je den Ameriky, den demokracie, den naděje. Celou svou duší chci Ameriku znovu dát dohromady, sjednotit ji. Demokracie je vzácná věc, demokracie zvítězila,“ uvedl nový prezident. Nový šéf Bílého domu prohlásil, že chce být prezidentem všech Američanů a bojovat i za ty, kteří jej nevolili. Na mezinárodním poli chce obnovit stará spojenectví, spolupracovat s ostatními státy na řešení aktuálních výzev a být světu partnerem pro mír.
Letošní inaugurace se odehrává vzhledem k pandemii covidu-19 před poloprázdnými tribunami, lidé nejsou ani na prostranství před Kongresem, kde jich v minulosti slavnostnímu uvedení prezidentů do funkce přihlížely statisíce. Organizátoři namísto toho na trávníky umístili přes 190.000 amerických vlajek, které mají symbolizovat Američany, kteří nemohli na slavnost přijet. Washington střežilo kromě policie 25.000 příslušníků národní gardy. Administrativa tak reagovala na nedávný útok na Kapitol v momentě, kdy v něm byl Biden formálně potvrzován jako vítěz voleb. Střed města byl uzavřen stejně jako park mezi Kapitolem a Lincolnovým památníkem. Bezpečnost inaugurace zajišťovala prezidentská ochranka.
K převzetí prezidentského úřadu na twitteru Bidenovi gratuloval i český premiér Andrej Babiš s tím, že se těší na rozvoj česko-amerického strategického partnerství. Blahopřál také prezident Miloš Zeman.
Předseda Evropské rady Charles Michel hovořil o šanci oživit vztahy EU a USA, podle šéfky Evropské komise Ursuly von der Leyenové by takovou šancí k oživení mohl být návrat USA k pařížské klimatické dohodě, s čímž Biden počítá. Z Trumpova odchodu se raduje Írán, proti němuž Trump zavedl velmi poškozující sankce. Íránský prezident Hasan Rúhání prohlásil, že skončila „éra tyrana“.