Tvrdé boje v Saná. Padlo přes 125 lidí, mezi nimi i exprezident Sálih

Tvrdé boje v Saná. Padlo přes 125 lidí, mezi nimi i exprezident SálihNOVÉ
Svět

občanská válka v jemenu

V bojích v jemenské metropoli Saná byl v pondělí zabit bývalý prezident Alí Abdalláh Sálih. Oznámily to zdroje šíitských povstalců a s odvoláním na zdroje ze Sálihovy strany uvedla i turecká agentura Anadolu. V Saná druhý den pokračovaly těžké boje a OSN požádala o humanitární pauzu pro civilisty.

Jemenský prezident Abdar Rabbú Mansúr Hádí nabídne amnestii všem členům opozice, kteří ukončí spolupráci s povstaleckými šíity, oznámil předseda jemenské vlády Ahmad bin Daghr. Hádí také nařídil svým jednotkám, aby obsadily hlavní město Saná. Od minulého týdne tam proti sobě bojují někdejší spojenci – šíitští povstalci a Sálihovy jednotky. Na šíity navíc útočí letectvo arabské koalice. Podle Mezinárodního výboru Červeného kříže (MVČK) přišlo v minulých pěti dnech o život nejméně 125 lidí a 238 osob bylo zraněno.

„Prezident Hádí nabídne amnestii těm, kdo spolupracovali s (povstaleckými) Húsíi a rozhodli se spolupráci ukončit,“ řekl Daghr v Adenu, kde Hádího vláda sídlí. Saná je pod kontrolou povstalců.

Agentura AFP s odvoláním na nejmenovaného člena Hádího týmu oznámila, že prezident dal příkaz k obsazení Saná. „Nařídil viceprezidentovi Alímu Muhsínovi Ahmarovi, který je v Maríbu (východně od Saná), aby zahájil pochod jednotek do hlavního města,“ citovala svůj zdroj agentura AFP. Civilisté podle ní dostali pokyn vzdálit se od objektů využívaných šíity.

Boje v Saná v pondělí pokračovaly a byl při nich zasažen i Sálihův dům. Televize Húsíů oznámila, že exprezident byl zabit a že brzy odvysílá jeho posmrtné snímky. Na twitteru se už objevily záběry Sáliha s těžkým zraněním hlavy. Kde bývalý prezident je, jasné není, na veřejnosti se neobjevil. „Ministerstvo vnitra oznamuje konec krize kolem zrádcovských milicí, zabití jejich vůdce i množství jeho zločineckých stoupenců,“ uvedla televize Húsíů v prohlášení.

Šíitské povstalce podporuje Írán a v roce 2015 vstoupila do bojů arabská koalice vedená Saúdskou Arábií, aby vliv Íránu v Jemenu zastavila. Jednotky, jež zůstaly věrné Sálihovi, bojovaly dosud na straně šíitů. Sálih v sobotu vyzval Rijád k dialogu a arabská koalice pak zaútočila na pozice Húsíů v Saná. Podle analytiků citovaných agenturou AFP by Sálihův příklon k Saúdské Arábii mohl znamenat zvrat v událostech v Jemenu.

Za konfliktem mezi šíity a Sálihovými lidmi jsou údajně spory o finance a rozdělení moci. Húsíové začali Sáliha podezírat z tajných kontaktů s Rijádem. Za pět dnů bojů mezi těmito bývalými spojenci přišlo v hlavním městě podle MVČK o život 125 lidí a 238 osob utrpělo zranění. Boje podle MVČK sílí a organizace kvůli nim přesunula z Jemenu do Džibutska 13 svých pracovníků. Nemocnicím, které přijímají stále více těl, organizace dodá vybavení a také palivo pro generátory na výrobu elektřiny.

Húsíové nyní mají pod kontrolou sever Saná, Sálihovy jednotky jižní čtvrtě. Boje se soustřeďují na část města, kde sídlí ministerstva, a podle agentury AP se Húsíové zaměřují na domy členů Sálihovy rodiny, jeho politických spojenců a velitelů jeho jednotek. Civilisté se uchýlili do sklepů a humanitární operace jsou zastaveny. Koordinátor OSN pro humanitární operace požádal o šestihodinové přerušení bojů v úterý, aby měli civilisté čas odejít z domovů.

Jemenskou válku, která začala v roce 2014, nepřežilo na 10.000 lidí. Z domovů kvůli ní odešly tři miliony Jemenců a miliony jich zápasí s hladem.

Čtěte také: U jemenského ministerstva financí vybuchla bomba IS. Zabila 5 lidí a zničila budovu

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Související články