AD: Rusko ztratí víc než Západ

NÁZORY ČTENÁŘŮ

AD: Rusko ztratí víc než Západ
To, že se Čína chová pragmaticky a drží se toho, co je pro ni výhodné, souvisí více s její domácí tradicí než s výsledky konkrétní politiky USA. Foto: Shutterstock
1
Názory čtenářů
  • Miloš Hübner
Sdílet:

NÁZORY ČTENÁŘŮ: Paní Lenka Zlámalová je určitě výborná ekonomka a v případě Ruska ví, o čem mluví, ale poslední odstavec jejího článku mne nepřesvědčuje. Zajímalo by mne, o jaké informační zdroje opírá svoje tvrzení, že „je to stejné jako před pár lety ve chvíli, kdy se rozjela obchodní válka mezi USA a Čínou. Bylo zřejmé, že Peking může ztratit výrazně víc. Podle toho se choval“.

Sledoval jsem tehdy obchodní válku dosti detailně, hlavně četbou rozborů na serveru atimes.com, a neměl jsem ten dojem. V roce 2020 oslabil kurs dolaru oproti juanu asi o 10 procent a přes tento vývoj objem obchodní výměny mezi USA a Čínou stále vzrůstá, dokonce po pandemii covidu ještě zrychlil a stejně tak přetrvává pasivní obchodní bilance USA oproti Číně, která prezidenta Trumpa tolik zlobila a znervózňovala.

Páteří čínského vývozu nejsou pokročilé technologie, ale záplava levného zboží, které naplňuje asijské tržnice všude na světě. Šokovalo mne, že přes antičínskou rétoriku a zákazy čínských mobilních aplikací vzrostl objem jejich levného zboží do Indie za poslední rok o více než 40 procent.

Dokud tento vývoz nebude podstatně narušen, mohou se Číňané smát. To, že se Čína chová pragmaticky a drží se toho, co je pro ni výhodné, souvisí více s její domácí tradicí než s výsledky konkrétní politiky USA.

 

Sdílet:

Hlavní zprávy

nazory-ctenaru