Proč se ta kulatá sladkost jmenuje Fidorka?

Výročí zakladatele opavské pekárny

Proč se ta kulatá sladkost jmenuje Fidorka?NOVÉ
Fidorka Foto:

Ilustrační foto: Shutterstock

1
Domov
Sdílet:

Podnikatel Theodor Fiedor, zakladatel opavské pekárny se narodil 5. srpna 1848. Jako syn soukeníka a výrobce cukrových oplatků se ale vyučil knihařem a založil si knihvazačskou živnost. Po otcově smrti Fiedor zanechal řemesla, koupil si měšťanský dům a v duchu rodinné tradice založil v Opavě moderní pekařství. Jeho jméno se stalo předlohou pro název populární sušenky – Fidorky. 

Fiedor ve svém podniku poprvé využil i strojovou výrobu. Podnik však vedl pouze sedm let; zemřel předčasně 25. listopadu 1887 na selhání ledvin.

Firmu poté úspěšně převzala jeho manželka a synové. Zvrat nastal po osvobození republiky v roce 1945. Firma Theodor Fiedor byla na základě dekretů prezidenta republiky znárodněna a Fiedorovi potomci byli jako Němci odsunuti do americké okupační zóny v Německu. Stát zavedl v podniku národní správu. Po revoluci si firmu rozdělili potravinářští giganti Nestlé a Danone. Část spadající pod druhého jmenovaného po několika letech změnila své jméno na dnešní Opavia. V roce 2007 přešla společnost pod americký koncern Kraft Foods, v roce 2012 pak pod Mondelēz International. 

Oplatka Fidorka je k dostání už od první republiky. Vyrábí se přímo v opavské továrně. Podle serveru Marketing Sales Media se ročně do českých a slovenských obchodů dodá přibližně 33 milionů kusů těchto sušenek.

Čtěte také: Nejslavnější stalinský vězeň. Alexandr Solženicyn prošel frontou i gulagem

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Sdílet:

domov
×

Podobné články