1 volební průzkum

Průzkum: Ve volbách do sněmovny by si polepšili Piráti, KSČM je na 5procentní hranici, TOP 09 pod

NOVÉ

Témata: , , ,

Sněmovní volby by v září podle modelu Kantar TNS vyhrálo ANO s 29,5 procenty, dosáhlo by stejného výsledku jako loni na podzim. Druzí by skončili Piráti s 15,5 procenty hlasů, jako jediná ze stran oproti minulým volbám posilují výrazněji. Třetí místo zaujímá ODS se 13 procenty. Do dolní komory by se podle agentury dostaly i další dosavadní sněmovní strany s výjimkou TOP 09. V září se nedařilo komunistům, kteří ze srpnových osmi procent spadli na 5,5 procenta. Model zveřejnila Česká televize (ČT).

Na čtvrtém místě se umístila SPD s devíti procenty a na páté pozici ČSSD se sedmi procenty, šestí by byli komunisté. Do Poslanecké sněmovny by se ještě dostaly STAN (5,5 procenta) a KDU-ČSL (pět procent). TOP 09 v uplynulém měsíci ztrácela a nepřekročila by pětiprocentní hranici.

Sběr dat se uskutečnil od 1. do 21. září na reprezentativním vzorku 1200 respondentů, do volebního modelu vstoupilo 860 respondentů. "Jedná se o respondenty, kteří nevylučují svou účast ve volbách a nepovažují za pravděpodobné, že volbu své preferované strany změní," uvedla agentura. Statistická chyba volebního modelu se v aktuální vlně měření pohybuje u jednotlivých stran v rozmezí +/- 0,9 až 3,1 procentního bodu.

Nejlépe aktivizovat nové voliče z řad dřívějších nevoličů se podle průzkumu daří hnutí ANO a Pirátům. Podle analytika Pavla Ranochy se nyní opakuje scénář z minulosti. "S blížícími se komunálními volbami se totiž aktivizují některé skupiny voličů a v tomto je nejúspěšnější právě hnutí ANO a Piráti," podotkl.

KSČM a KDU-ČSL vychází jako strany s nejvěrnějšími voliči (95 procent). "Za věrné jsou považováni ti, co za poslední tři měsíce svůj názor o volbě nezměnili," uvedla agentura.

Sociodemografické rozložení preferencí se příliš nemění. Hnutí ANO roste přízeň s věkem voličů, na druhé straně podporovatelů Pirátů naopak s věkem ubývá. ODS má největší podíl příznivců ve věkové kategorii 30-44 let. V případě vzdělání se ukazuje, že lidé se základním vzděláním a vyučení mají tendenci častěji volit KSČM a SPD. Mezi lidmi s vysokoškolským vzděláním pak nalezneme častěji voliče STAN, ODS či TOP 09.

O své volbě bylo při posledním výzkumu pevně rozhodnuto 44 procent lidí a dalších 28 procent by spíš už neměnilo. Naopak více než čtvrtina by ještě výběr mohla změnit.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte také: Lidé zatím prosázeli 5 milionů na senátní volby, top favority jsou Fischer, Čunek a Kubera

Běžte volit, přesvědčuje kampaň speciálně zaměřená na Romy


Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.