1 zákaz 'burek'

Provokace s nikábem v kantonu, kde Švýcaři v referendu odmítli zahalování tváře

, NOVÉ

Témata: , ,

Alžírský byznysmen a politický aktivista Rašíd Nekazz zavítal ve středu v doprovodu zahalené muslimky do švýcarského St. Gallenu. Učinil tak pouhých 10 dní poté, co voliči v regionálním referendu v kantonu St. Gallen rozhodli o zákazu (burek) zahalování tváře na veřejnosti. Tamní média hovoří o provokaci. 

Nekazz před radnicí města sdělil poselství, s nímž přijel. Každá žena by měla podle něj z důvodů náboženské svobody mít právo si dobrovolně zahalovat tvář. Úřady musejí tuto svobodu respektovat stejně jako zákony. Pokud v kantonu St. Gallen budou muslimnky za svůj nikám či burku pokutovány, vezme Alžířan tyto peněžité tresty na sebe. V kantonu Tessin už čtyři takové pokuty zaplatil, dodal Nekaz. V jiných evropských zemích už takových pokut uhradil více než půldruhého tisíce.    

Rašída Nekazze doprovázela v St. Gallenu v nikábu jeho 22letá krajanka. Kanton St. Gallen uspořádal letos 23. září vlastní regionální hlasování, v němž se měli obyvatelé vyslovit k návrhu na zákaz zahalování tváře na veřejnosti. Podle předkladatelů návrhu taková úprava ohrožuje veřejnou bezpečnost a náboženský a sociální smír. Dvě třetiny voličů zákaz podpořily. O zákazu rozhodla už na konci roku 2017 kantonální rada (parlament), a sice díky hlasům SVP a CVP.

Ohledně zahalování tváře nejde ale v kantonu St. Gallen o žádný všeobecný zákaz nošení "burek" ve veřejném prostoru. Zákaz by měl být uplatňován jen v případě, že by zahalení tváře ohrožovalo či narušovalo veřejnou bezpečnost anebo náboženský a společenský mír. Každý takový případ je ale nutné posuzovat individuálně. Kantonální justiční a policejní ředitel Fredy Fässler po referendu prohlásil, že zákaz sotvaco zmůže. Nedokáže si podle svých slov představit situaci, kdy by byly podmínky zákazu naplněny. Fässler vychází z toho, že policie žádné muslimky v nikábu nebo burce pokutovat nebude. 

Čtěte také: Švýcarská referenda. Schváleny lepší cyklostezky, odmítnuta potravinová svrchovanost i ‚burky‘

,

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.