Provokace s nikábem v kantonu, kde Švýcaři v referendu odmítli zahalování tváře

Provokace s nikábem v kantonu, kde Švýcaři v referendu odmítli zahalování tvářeNOVÉ
Nekazz s ženou v Nikábu v st. Gallenu Foto:

Foto: screenshot Youtube

Svět

zákaz 'burek'

Echo24

Alžírský byznysmen a politický aktivista Rašíd Nekazz zavítal ve středu v doprovodu zahalené muslimky do švýcarského St. Gallenu. Učinil tak pouhých 10 dní poté, co voliči v regionálním referendu v kantonu St. Gallen rozhodli o zákazu (burek) zahalování tváře na veřejnosti. Tamní média hovoří o provokaci. 

Nekazz před radnicí města sdělil poselství, s nímž přijel. Každá žena by měla podle něj z důvodů náboženské svobody mít právo si dobrovolně zahalovat tvář. Úřady musejí tuto svobodu respektovat stejně jako zákony. Pokud v kantonu St. Gallen budou muslimnky za svůj nikám či burku pokutovány, vezme Alžířan tyto peněžité tresty na sebe. V kantonu Tessin už čtyři takové pokuty zaplatil, dodal Nekaz. V jiných evropských zemích už takových pokut uhradil více než půldruhého tisíce.    

Rašída Nekazze doprovázela v St. Gallenu v nikábu jeho 22letá krajanka. Kanton St. Gallen uspořádal letos 23. září vlastní regionální hlasování, v němž se měli obyvatelé vyslovit k návrhu na zákaz zahalování tváře na veřejnosti. Podle předkladatelů návrhu taková úprava ohrožuje veřejnou bezpečnost a náboženský a sociální smír. Dvě třetiny voličů zákaz podpořily. O zákazu rozhodla už na konci roku 2017 kantonální rada (parlament), a sice díky hlasům SVP a CVP.

Ohledně zahalování tváře nejde ale v kantonu St. Gallen o žádný všeobecný zákaz nošení "burek" ve veřejném prostoru. Zákaz by měl být uplatňován jen v případě, že by zahalení tváře ohrožovalo či narušovalo veřejnou bezpečnost anebo náboženský a společenský mír. Každý takový případ je ale nutné posuzovat individuálně. Kantonální justiční a policejní ředitel Fredy Fässler po referendu prohlásil, že zákaz sotvaco zmůže. Nedokáže si podle svých slov představit situaci, kdy by byly podmínky zákazu naplněny. Fässler vychází z toho, že policie žádné muslimky v nikábu nebo burce pokutovat nebude. 

Čtěte také: Švýcarská referenda. Schváleny lepší cyklostezky, odmítnuta potravinová svrchovanost i ‚burky‘

Související články