Babiš žehlí svůj střet zájmů. Píše do Bruselu, vláda je dle něj v kontaktu s Komisí
Babišův střet zájmů
Premiér Andrej Babiš nepozorovaně obrátil. Na domácí půdě a do českých médií opakuje, že v žádném střetu zájmů není a Česko nebude žádné unijní dotace vracet. Zároveň ale píše unijnímu komisaři a slibuje, že „osobně podnikne takové kroky, aby všechny jeho aktivity byly plně v souladu s evropskou legislativou“. Babišovým střetem zájmů se budou v podvečer zabývat europoslanci.
Česká vláda je v kontaktu s Evropskou komisí a řeší s ní údajný střet zájmů premiéra Andreje Babiše (ANO). Předseda vlády to uvedl po středečním jednání sněmovního evropského výboru. Europoslanci, kteří o věci budou ve středu jednat na plénu Evropského parlamentu, podle něj poškozují ČR. Babiš také opětovně odmítl, že by byl ve střetu zájmů kvůli dotacím pro holding Agrofert.
„Žádný střet zájmů nemám, řídím se podle našich zákonů. S Evropskou komisí jsme v kontaktu a já předpokládám, že se to vyřeší,“ řekl Babiš. Právníci Komise ale upozornili na jeho střet zájmů dle nikoli české ale unijní legislativy, platné teprve od srpna. Babiš odmítl, že by mohl dotace pro Agrofert ovlivňovat. „Fondy jsou kontrolované, Evropská unie tady má auditní orgán. Já vůbec do toho nezasahuju, nemám na to žádný vliv,“ řekl.
Z toho, že Unie řeší jeho střet zájmů, Babiš opět obvinil opozici. „Antibabiš se přenesl z českého Parlamentu do Evropského parlamentu a naši evropští poslanci jsou ti, kteří to tam rádi prezentují a poškozují mě, poškozují naši zemi. Mě to mrzí,“ řekl. Spojil debatu o svém údajném střetu zájmů s nadcházejícími volbami do Evropského parlamentu, někteří europoslanci se podle něj chtějí před hlasováním zviditelnit.
Babiš píše eurokomisaři
Otázka údajného střetu zájmů premiéra Babiše kvůli Agrofertu je věcí výkladu nových evropských předpisů. Babiš to napsal v dopise eurokomisaři pro rozpočet Güntheru Oettingerovi. V dopise který má pondělní datum, premiér také připomněl, že vláda začátkem měsíce na základě prvotní právní analýzy dospěla k závěru, že vše je v souladu s českými i evropskými předpisy.
Z interního dokumentu právní služby Evropské komise před časem vyplynulo, že Babiš se z pohledu článku 31 unijního finančního nařízení, které platí od letošního srpna, nachází ve střetu zájmů. Podle právníků EU má totiž zájem na ekonomickém úspěchu Agrofertu, který převedl do svěřenských fondů, a jako premiér má možnost ovlivňovat rozhodování spojené s využíváním fondů přicházejících z evropského rozpočtu. Oettinger v této souvislosti zaslal dopis české vládě. Babiš mu odpověděl, že stanovisko Evropské komise budou zkoumat právníci českého kabinetu.
Babiš rovněž Oettingera v dopise ujišťuje, že ČR bude dodržovat své povinnosti vyplývající z členství v EU a že „osobně podnikne takové kroky, aby všechny jeho aktivity byly plně v souladu s evropskou legislativou“. Slíbil, že v záležitosti možného střetu zájmů bude s Komisí úzce spolupracovat.
Agrofert bez dotací? Europarlament by mohl vyzvat k jejich prošetření
Evropští poslanci budou dnes večer debatovat o dotacích pro Agrofert, ve čtvrtek by k záležitosti mohli přijmout usnesení. Debatu na program EP prosadil klub evropských Zelených, jehož členové se podobně jako řada dalších europoslanců domnívají, že Babiš stále profituje z činnosti Agrofertu, který převedl do svěřenského fondu. Protože zároveň rozhoduje mimo jiné o zemědělských prioritách české vlády, neměla by podle nich firma mít nárok na podporu z evropských fondů.
Podobný názor dala koncem listopadu najevo i právní služba Evropské komise, která situaci pro tento unijní orgán analyzovala. Unijní právníci tvrdí, že Babiš je podle pravidel platných od léta ve střetu zájmů bez ohledu na to, že jeho podniky jsou ve svěřenském fondu. Samotná komise se k problému dosud veřejně nevyjádřila, eurokomisař pro rozpočet Günther Oettinger kvůli němu napsal Babišovi dopis. Premiér mu v pondělí také písemně odpověděl, že otázka jeho údajného střetu zájmů je věcí výkladu nových evropských předpisů a že stanovisko Evropské komise budou zkoumat právníci českého kabinetu.
Europoslanecké frakce dosud zveřejnily čtyři návrhy možného usnesení, které chtějí adresovat Evropské komisi. Početně nejsilnější klub evropských lidovců požaduje, aby komise zastavila možnost čerpání dotací Agrofertem až do doby, než budou okolnosti Babišova vztahu k firmě prošetřeny a případ vyřešen. Žádá rovněž, aby Komise prověřila zákonnost přidělování dotací Agrofertu od chvíle, kdy se Babiš stal členem české vlády.