1 Poláci volili

Odhady předpovídají v Polsku vítězství vládním konzervativcům

NOVÉ

Témata: ,

Bez ohledu na spory s institucemi Evropské unie si v Polsku zřejmě dále upevňuje své postavení vládní konzervativní strana Právo a spravedlnost (PiS), která po nedělních místních a regionálních volbách podle odhadů výsledků vede se 32,3 procenty. Liberální opozice má nakročeno k zisku 24,7 procenta a její kandidát Rafal Trzaskowski patrně již v prvním kole vítězí v souboji o post primátora Varšavy se ziskem 54,1 procenta. Údaje vyplývající z čísel získaných při odchodu voličů z volebních místností zveřejnila agentura Ipsos.

Poláci v neděli volili své radní, starosty a primátory v ovzduší napětí mezi vládnoucími konzervativci a centristickou opozicí. Eurokritickou formaci PiS, jejíž vláda je ve sporu s Evropskou komisí zejména kvůli reformě soudnictví, podle agentury Reuters zřejmě výsledky hlasování značně povzbudí. V minulých regionálních volbách dostala necelých 27 procent hlasů.

Předseda PiS Jaroslaw Kaczyński a premiér Mateusz Morawiecki zveřejněné odhady výsledků uvítali. Podle Kaczyńského jsou dobrým východiskem pro celostátní volby v příštím roce. "Vyhráli jsme, a to je dobré znamení do budoucna, zvláště pro parlamentní volby," citovala Kaczyńského agentura Reuters.

Volební účast předběžně byla poměrně vysoká a činila podle odhadů 51,3 procenta. V místech, kde se dnes nerozhodne o nových starostech a primátorech, čeká voliče druhé kolo hlasování 4. listopadu.

V tvrdém souboji o Varšavu slaví triumf podle prvních odhadů opozice, která i dosud měla v metropoli navrch. Prosadil se tam kandidát Občanské platformy, která spolu s formací Moderní tvoří koalici středových opozičních stran, Rafal Trzaskowski. Se ziskem 54,1 procenta překvapivě už v prvním kole poráží svého rivala z PiS Patryka Jakiho.

PiS se dostala k ústřední moci v roce 2015, od té doby vládne s pohodlnou většinou na celonárodní úrovni. Vynesly ji tam sliby sociálních reforem, sociálního konzervatismu, zvýšení přídavků pro rodiny s dětmi a posílení úlohy státu v ekonomice. PiS zůstává široce populární, navzdory domácím i zahraničním obviněním z posunu k autoritářské vládě.

Političtí komentátoři odhadují, že by PiS mohla po svém dnešním volebním posílení převzít vládu v dalších vojvodstvích a tím vybudovat svou lokální moc. Dosud měli vládní konzervativci absolutní většinu pouze v jediném ze 16 regionálních parlamentů.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte také: Poláci hlasují v místních volbách, považovaných i za test PiS


Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.