Uvolnění zákazů ještě před Velikonoci. O otevření sportovišť se možná bude jednat už v pondělí

Vládní opatření

Uvolnění zákazů ještě před Velikonoci. O otevření sportovišť se možná bude jednat už v pondělíNOVÉ
Andrej Babiš Foto:

Ilustrační foto: Facebook premiéra Babiše

2
Domov
Echo24
Sdílet:

Česká republika by se mohla postupně začít navracet k normálu ještě před Velikonoci, myslí si nově premiér Andrej Babiš. Deníku Právo řekl, že vláda možná už v pondělí projedná otevření některých menších obchodů, jako jsou prodejny elektroniky, obuvi nebo papírnictví. „Přemýšlíme o tom, že bychom uvolnili venkovní sportoviště určená pro cyklistiku, běh, in-line brusle, skateboarding, tenis, sportovní střelbu, letectví, kanoistiku a další,“ dodal o zmírňování vládních opatření v souvislosti s šířením koronaviru.

Předseda vlády v rozhovoru zopakoval, že se v tuzemsku nákazu podařilo podchytit včas a poděkoval všem, kteří mimořádná opatření kabinetu dodržují. Současně dodal, že uvolňování zákazů budou provázet pravidla, která lidé budou muset dodržovat. „Když to půjde, tak další na řadu přijdou školy, restaurace, kulturní aktivity. S bary je ale problém, protože když lidé popíjejí, tak padají zábrany a jsou i méně zodpovědní, jak potvrzují zkušenosti ze zahraničí,“ míní Babiš.

Školy by vláda začala otevírat postupně v rámci pilotních projektů, i žáci by museli dodržovat bezpečnostní opatření. Nevím, proč by metrové odstupy ve školách nemohly fungovat, když například to jde v Japonsku nebo na Tchaj-wanu. Klíčové jsou i rozestupy při jídle, kontrola zdraví dětí atd.“ plánuje premiér.

Babiš současně doufá, že v létě už by bylo možné jezdit po České republice na dovolenou, koupat se nebo pořádat dětské tábory. „Děláme vše pro to, abychom zploštili křivku nakažených na přelomu dubna a května. Pokud jde o letní tábory, tak za nějakých podmínek by jistě šly spustit, třeba s omezenými počty dětí. O tom všem bude debata,“ řekl premiér.

Předseda vlády v rozhovoru odmítl myšlenku náměstka ministra zdravotnictví Romana Prymuly, podle něhož by hranice mohly zůstat zavřené i dva roky. „S něčím takovým nepočítám. Věřím, že virus zvládneme tak, abychom se mohli v Česku zase volně pohybovat. Potíž je, že nežijeme ve vzduchoprázdnu, je důležité, aby virus porazily i ostatní státy v Evropě,“ uvedl.

Foto:

Týdeník Echo

Čtěte také: Babišův Preol prodává dezinfekci. „Teď už obstrukce u Žufánka dávají smysl,“ píše starosta

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Sdílet:

Hlavní zprávy

Týdeník Echo

Koupit
×

Podobné články