Babišova vláda stále nemá vyhráno. Nouzový stav bude zřejmě prověřovat Ústavní soud
NOUZOVÝ STAV
Předseda vlády Andrej Babiš stále nemá vyhráno, i když jeho vláda znovu zavedla nouzový stav na poslední možnou chvíli. Senátoři totiž chtěli vyhlášení nouzového stavu napadnout u Ústavního soudu ještě předtím, než se k němu stačila vyjádřit Poslanecká sněmovna v minulém týdnu. Na nově vyhlášený nouzový stav se ale přesto zástupci horní komory chystají. Poslední slovo tak bude mít zřejmě Ústavní soud, který v příštím týdnu shodí vládě zavření maloobchodu. Více jsme psali zde.
Vláda Andreje Babiše podle kritických hlasů postupuje protiústavně, kdy vyhlásila nouzový stav i přes odpor Poslanecké sněmovny. Dolní komora parlamentu se mu postavila kvůli tomu, že opatření vyhlášená Babišovým kabinetem nefungují a některých zákazů se dá docílit i jinými kroky. Babiš se proto obrátil na hejtmany jako poslední možnost, kteří mu po třech dnech jednání na nouzový stav kývli.
To ale může znamenat pro vládu budoucí problémy. Skupina senátorů totiž již v minulosti avizovala, že chce napadnout vyhlášení nouzového stavu u Ústavního soudu. Podporu měl návrh napříč senátními kluby a zástupci horní komory chtěli napadnout uzavření škol, noční zákaz vycházení, omezení amatérského sportu nebo počet účastníků bohoslužeb.
Stížnost připravoval právník Ondřej Dostál, který už na jaře uspěl se zrušením části vyhlášených opatření. Podle Dostála se vládní opatření přijímají v režimu nouzového stavu a jsou pouze formálně pod kontrolou parlamentu. Neobsahují dostatečné odůvodnění z hlediska přiměřenosti. Podle něj ale nové vyhlášení nouzového stavu může čekat podobný scénář, jako kdyby byl prodloužen Poslaneckou sněmovnou. „Nechci ani naznačovat, že by tato vláda hodlala postupovat v rozporu s ústavou. Ale pro všechny případy konstatuji, dle prvních ohlasů senátorů-signatářů podání k Ústavnímu soudu proti původnímu nouzovému stavu, že by podepsali tím spíš i podání proti novému nouzovému stavu,“ uvedl Dostál.
Jeho slova potvrdil i předseda Senátu Miloš Vystrčil, který hned v neděli odeslal otevřený dopis premiérovi Andrej Babišovi i dalším vysokým ústavním činitelům s tím, že nový vyhlášený nouzový stav je protiústavní. Důvodem je to, že jeho prodloužení je jasně v gesci Poslanecké sněmovny, která ale další prodloužení odmítla.
„Zruší-li Poslanecká sněmovna nouzový stav anebo nerozhodne o jeho prodloužení, nesmí vláda bezprostředně rozhodnout o vyhlášení obdobného nouzového stavu dalšího. V takovém případě by se totiž kontrolní působnost Poslanecké sněmovny vyprázdnila,“ napsal Vystrčil v dopise.
Podle šéfa horní komory tak mohou poslanci nouzový stav zrušit. „Zásadní rozhodnutí o trvání nouzového stavu by se tak v rozporu s ústavním zákonem o bezpečnosti přesunulo do rukou vlády, která z nouzového stavu těží mimo jiné výrazným rozšířením toho, co vše může,“ napsal Vystrčil.
S tím souhlasí i Ondřej Dostál, podle kterého může sněmovna nouzový stav zrušit. „Senát či Poslanecká sněmovna mohou nouzový stav napadnout u Ústavního soudu,“ uvedl Dostál s tím, že důležité bude samotné zdůvodnění vyhlášení nouzového stavu na základě žádosti hejtmanů.
Právě k novým skutkům se Babiš odvolává a ohrazuje se tak proti tomu, že by jednal protiústavně. Premiér se odvolává na analýzu od právníků, podle kterých je vše v pořádku. V nově vyhlášeném nouzovém stavu je například upraven provoz úřadů a také se otevřou výdejová okénka knihoven.
Další krok tak zřejmě přinese Ústavní soud, který příští pondělí chystá zveřejnit citelný zásah do vládních zákazů. Podle informací Echo24 totiž soud vyhoví stížnosti 63 senátorů, kteří si stěžovali na diskriminaci maloobchodu. I v nouzovém stavu tak budou muset obchody a služby otevřít.