Odzbrojení? Nové vedení německé SPD chce dát „šanci míru“. S 2 procenty na obranu je asi konec
NOVÉ VEDENÍ SPD
Němečtí sociální demokraté (SPD) mají od konce listopadu nové vedení, které na některá témata pohlíží jinak, než předchozí garnitura a jejich stávající ministři v koaliční vládě. Jedním z nich je zvyšování výdajů na obranu, s nímž nynější vedení nesouhlasí, ačkoliv rozpočet pro rok 2020 už byl schválen. Přednost před konflikty by totiž prý měl dostat mír, uvádí bruselský server Politico.eu.
„Jasné hranice, jasný směr, jasný jazyk,“ uvedl po svém zvolení Norbert Walter-Borjans, který na výročním zasedání SPD získal ve volbě 89 procent hlasů. Bývalého ministra financí spolkové republiky Severní Porýní-Vestfálsko doplnila v tandemu odbornice na IT a poslankyně v Bádensku-Württembersku Saskia Eskenová. „Naše strana je stranou demilitarizace a deeskalace konfliktů,“ dodal Walter-Borjans.
Velké změny budou v koaliční SPD muset chvíli počkat, shodují se odborníci. Rozpočet pro rok 2020 už byl schválen a tak má nové vedení strany částečně svázané ruce. Kromě zvýšení minimální mzdy a rozumných investic do infrastruktury je jedním z hlavních cílů především snížit výdaje na obranu.
„Odzbrojování ano, vylepšování ne,“ vysvětlil straníkům na sjezdu v Berlíně Walter-Borjans a dodal, že vynakládat prostředky na rozvojovou pomoc je mnohem důležitější než dvouprocentní část HDP na obranu, což je cíl NATO.
Touto rétorikou se však SPD dostává do přímé kolize se směřováním, které nastavila současná ministryně obrany a šéfka křesťanských demokratů (CDU) Annegret Kramp-Karrenbauerová. Ta se totiž zavázala postupně zvyšovat procentuální podíl HDP vynaložený na obranu s tím, že k dvouprocentní hranici stanovené pro členské země NATO by se Německo mělo dostat v roce 2031, píše server Politico. V příštím roce by měly výdaje činit zhruba 1,42 procenta hrubého domácího produktu.
Pozice nových šéfů sociálních demokratů by mohla přivodit rozkol i uvnitř samotné SPD. Ministr zahraničí Heiko Maas, který je členem strany dlouhodobě podporuje dvouprocentní cíl a ministr financí Olaf Scholz, který mimochodem také kandidoval na předsedu SPD, osobně podepsal schválený rozpočet na příští rok. Tím tak implicitně schválil i zvyšování nákladů, které se nadále pohybuje daleko od apelů amerického prezidenta Donalda Trumpa.
Náročnější bude pro Eskenovou a Waltera-Borjanse podle serveru Politico především oživit uvadající stranu před příštími federálními volbami, které se konají na podzim roku 2020. Jejich cílem bude do roku 2020 alespoň zdvojnásobit počet hlasů, které by nyní podle předvolebních průzkumů strana získala (odhadovaný zisk se pohybuje kolem patnácti procent).
Oba čerstvě zvolení předsedové navíc netají svůj skepticismus ohledně další spolupráce s CDU. Jedním z bodů kampaně před volbami do stranického vedení bylo právě vyjednání nových podmínek v koaliční smlouvě. CDU ovšem vyloučila, že by přistoupila na obnovení vyjednávání.
Podle bývalého šéfa SPD a expředsedy Evropského parlamentu Martina Schulze je naprosto klíčové udržet stabilní vládu a to i proto, že v druhé polovině roku 2020 bude Německo předsedat Evropské unii. „Myslím si, že signály jasně naznačují, že by SPD měla ve vládě zůstat, ale samozřejmě se ve druhé polovině volebního období musí snažit se ještě více vyprofilovat,“ myslí si Schulz.