Čínská křesťanka uspěla s žalobou na české ministerstvo, musí její žádost zhodnotit znovu

AZYL

Čínská křesťanka uspěla s žalobou na české ministerstvo, musí její žádost zhodnotit znovuNOVÉ 1
Domov
Echo24
Sdílet:

Čínská křesťanka, které české ministerstvo vnitra odmítlo udělit azyl, uspěla s žalobou proti zamítavému rozhodnutí. Podle soudu ministerstvo řádně nevyhodnotilo její individuální příběh, a bude proto muset o žádosti rozhodovat znovu. O verdiktu pardubické pobočky královéhradeckého krajského soudu informoval server iRozhlas.cz a deník Právo.

Podle rozhlasu jde o druhou úspěšnou žalobu proti rozhodnutí ministerstva; loni na podzim dal jiné čínské křesťance za pravdu soud v Ostravě.

Čínská křesťanka, která je v rozsudku pardubického soudu označovaná iniciálami Y. W., přicestovala do Česka na jaře 2016 spolu s přibližně osmdesáti příslušníky čínské podzemní církve. V Česku uprchlíci požádali o azyl, ministerstvo vnitra ho udělilo ale jen osmi z nich. Sedm desítek neúspěšných žadatelů následně podalo na ministerstvo žalobu.

Čínská křesťanka Y. W. tvrdí, že byla kvůli víře ve své vlasti fyzicky napadána policisty a také vystavena psychickému nátlaku. Podle informací rozhlasu ale české ministerstvo vnitra dospělo k závěru, že ženě ve víře nikdo nebránil a že ve skutečnosti ve vlasti ohrožena nikdy nebyla.

Pardubický soud zamítavé rozhodnutí ministerstva zrušil. Podle rozhlasu soud konstatoval, že úřad shromáždil dostatek podkladů pro posouzení obecné situace v zemi původu žalobkyně, její individuální azylový příběh ale řádně nevyhodnotil. Azylový odbor proto musí žádost posoudit znovu.

Mluvčí ministerstva vnitra nechtěla rozsudek komentovat s odkazem na neveřejný charakter správního řízení. Serveru iRozhlas.cz sdělila, že úřad má na nové rozhodnutí šest měsíců od nabytí právní moci soudního rozhodnutí.

Nejde přitom o první úspěšnou žalobu čínských křesťanů na rozhodnutí českých úřadů. Na podzim loňského roku uspěla podle Českého rozhlasu jiná čínská křesťanka u soudu v Ostravě. I o její žádosti ministerstvo opět rozhoduje.

Ministerstvo vnitra už dřív uvedlo, že žadatelé o ochranu musí prokázat, že ve vlasti čelí pronásledování. Pro udělení azylu nestačí to, že člověk je příslušníkem menšiny či menšinové komunity. Křesťané v Číně patří k pronásledovaným skupinám. Komunistický režim sice katolictví i protestantství uznává, na církve ale dohlíží tajná policie. Další nelegální křesťanské církve úřady potírají.


Čtěte dále: Podnikatel Savov požádal v Británii o azyl, brání to jeho vydání do ČR

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Sdílet:

Hlavní zprávy

×

Podobné články