Babiš nakupuje bývalé lidi

Babiš najímá vysloužilce

Babiš nakupuje bývalé lidi
Andrej Babiš Foto:

Foto: Jan Zatorsky

2
Komentáře
Lenka Zlámalová
Sdílet:

Jsou to tři případy za posledních pár dní, takže se to dá nazvat trendem. Andrej Babiš začal ve velkém najímat vysloužilce napříč politickým spektrem. A nejsou to žádné nuly. Jsou to někdejší předsedové stran, šéfové poslaneckých klubů, ministři.

O nominacích většinou informuje jako první Babišův věstník Lidové noviny a dotyční vzápětí zprávu o svém novém angažmá potvrzují. Legislativním poradcem nového ministerského předsedy se stává Cyril Svoboda. Někdejší ministr zahraničí, vnitra a místního rozvoje a dlouholetý předseda KDU-ČSL. Od chvíle, kdy Svoboda v roce 2009 skončil ve vládě, se všelijak plácá a zjevně se cítí nedoceněný. V roce 2010 začal provozovat vlastní soukromou Diplomatickou akademii. Školu stejného jména ale už dávno předtím mělo ministerstvo zahraničí. V roce 2014 Svoboda začal vyjednávat výjezd na nějaký diplomatický post. Tehdejší první náměstek Petr Drulák mu ale sdělil, že podmínkou je změnit název diplomatické akademie, aby studenty nemátla podoba s institutem ministerstva zahraničí. Svoboda odmítl. Žádná další nabídka z veřejného sektoru od té doby nepřišla. Až teď od Babiše. Po funkci lačný křesťanský demokrat neváhal do služeb konkurenční strany naskočit.

Staronový ministr spravedlnosti Robert Pelikán se v rozhovoru pro Babišův server iDNES.cz rozpovídal o plánech pro novou etapu svého ministrování a svěřil se, že bude potřebovat jednoho nového politického náměstka, aby mu vyjednával podporu pro zákony ve sněmovně. Politický náměstek je člověk, který nespadá pod služební zákon. Je to politický nominat, přicházející a odcházející s ministrem. Lidové noviny jen den poté přinesly zprávu, že tím politickým náměstkem bude Jeroným Tejc. Někdejší předseda poslaneckého klubu sociální demokracie a neúspěšný kandidát na předsedu strany. Tu po svém politickém debaklu opustil a tvrdil, že se jde věnovat advokacii. Dlouho mu to nevydrželo. Pak zavolal Pelikán. Ke zhrzenému a nedoceněnému lidovci přibyl zhrzený a nedoceněný sociální demokrat.

Lidé, kteří mají pocit, že jim jejich strany nebyly schopny zajistit dobré pozice, budou přirozeně vděční a loajální k tomu, kdo jim je konečně nabídne. Andrej Babiš to ví. Proto je nakupuje. Nikoliv proto, že by Svoboda byl taková legislativní hvězda a Tejc tak obratný parlamentní vyjednavač.

Pusťte si první video na Echo TV – rozhovor s Mirkem Topolánkem.

Třetím příkladem, i když trochu jiného typu, je Miroslava Kopicová. Někdejší ministryně školství v první Topolánkově vládě, která nezískala důvěru. Nikdy nebyla členkou ODS. Za jejích vlád se ale podílela v různých rolích na změnách ve vědě a ve školství. Teď se má v Babišově administrativě starat o vědu. Bude ale spíš takovou provozní. Radu vlády pro vědu a výzkum, rozhodující o rozdělování vědeckých miliard, kterou dosud řídil vicepremiér pro vědu Pavel Bělobrádek, povede sám Babiš.

Nákupy ze stájí politické konkurence nejsou česká specialita. Francouzský prezident Emmanuel Macron dokázal během doslova pár týdnů naplnit kandidátky pro parlamentní volby přeběhlíky od levicových socialistů i pravicových republikánů. Z jejich politiků složil i podstatnou část svého kabinetu včetně republikánského premiéra.

Tito přestoupivší lidé, kteří už měli dojem, že jejich kariéra skončila, protože jejich strany jdou ke dnu, bývají loajální a za nové šance od konkurence velmi vděční.

Sdílet:

Hlavní zprávy

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz