1 Napětí mezi USA a Íránem

Írán je ve válce s USA, prohlásil íránský prezident

NOVÉ

Témata: ,

Írán je podle názoru svého prezidenta Hasana Rúháního v regulérní válce se Spojenými státy. Způsob válčení se změnil, války se už nevedou tanky a bombami, nýbrž jako hospodářské, psychologické a propagandistické války, řekl dnes Rúhání v Teheránu. „A právě takovou válku dnes proti nám vedou USA a jejich spojenci,“ citovala prezidenta agentura DPA.

Rúhání vyzval všechny politické frakce v Íránu, aby na tomto „bitevním poli“ držely spolu, a ukázaly tak Američanům, že íránský lid nekapituluje a je připraven za svou nezávislost zaplatit.

Jednostranné odstoupení Spojených států od vídeňské dohody o íránském jaderném programu z roku 2015 a obnovení zrušených sankcí zavedly Írán do akutní hospodářské krize. Národní měna ztratila téměř 60 procent své hodnoty, inflace v zemi se prohlubuje den za dnem. Odpovědnost za krizi je z různých stran připisována Rúhánímu a jeho vládě. Sám prezident ale kritiku odmítá a vinu dává protiíránské politice amerického prezidenta Donalda Trumpa.

„Na jedné straně USA denně vyvíjejí tlak na náš národ, na straně druhé nám každé dva týdny posílají poselství a chtějí s námi jednat,“ řekl Rúhání. Problémy ale nebude možné řešit, dokud bude na Íránce vyvíjen tak silný hospodářský tlak, prohlásil Rúhání.


Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.