Veganské psí konzervy? „Zelené“ podnikatelky se snaží odnaučit psy jíst maso

Kontroverzní nápad

Veganské psí konzervy? „Zelené“ podnikatelky se snaží odnaučit psy jíst masoNOVÉ
Logo projektu VegDog Foto:

FOTO: Facebookové stránky VegDog

Svět

vt Echo24

Dají se psi překonvertovat k veganství? Dvojice mladých „zelených“ podnikatelek z Mnichova věří, že ano. Pod značkou VegDog začaly Tessa Zaune-Figlarová a Valerie Henssenová prodávat bezmasé psí krmivo. Místo zvířecích produktů tvoří hlavní složku konzerv pro čtyřnohé mazlíčky především luštěniny. Experti na zvířecí stravu jsou ale vůči nápadu skeptičtí a nabádají majitele domácích mazlíčků k opatrnosti, píše německý Stern.

Samotný nápad se zrodil v hlavě Zaune-Figlarové jen náhodou, když u svého psa Nelsona objevila nesnášenlivost vůči klasickému krmivu. Začala ho tedy sama krmit potravou rostlinného původu a během měsíce se stav jejího psa dal zpět do pořádku. Proto věří, že se i další psi mohou obejít bez masa, pakliže se jim dostane vyvážené alternativy.

Podnikatelka z Mnichova proto společně s Valerií Henssenovou založila projekt VegDog, pod kterým prodává psí krmivo z čistě rostlinných ingrediencí. Hlavní složku těchto „veganských konzerv“ tvoří především luštěniny. Krmiva v jejich katalogu neobsahují ani lepek a podle spoluzakladatelek jde o skvělou alternativu, která navíc šetří životní prostředí.

„V podstatě můžete vegansky krmit všechny psy bez rozdílu plemene,“ vysvětluje Zaune-Finglarová. „Dokážou strávit cokoliv a z hlediska výživových hodnot jsou na rostlinnou stravu zvyklí. Je důležité zajistit, aby strava byla dobře vyvážená a pokrývala všechny jejich potřeby,“ dodala zakladatelka VegDog. „A samozřejmě musí psům i chutnat.“

Není to dobrý nápad, varují odborníci

Experti na zvířecí výživu jsou ale vůči projektu skeptičtí. „Psi jsou velmi všestranní a přizpůsobiví. Z biologického hlediska ale jde o predátory. Jinými slovy by jejich ideální strava měla obsahovat zvířecí bílkoviny,“ řekl profesor Jürgen Zentek ze Svobodné univerzity v Berlíně.

„Veganská strava ideální není a mohla by vést k nežádoucím symptomům,“ dodal s tím, že dosud neexistují žádné dlouhodobé studie na tuto problematiku. I tak nabádá majitele psů, aby se případně poradili s veterinářem dříve, než začnou své čtyřnohé společníky „konvertovat k veganství“.

Zaune-Figlarová je nicméně přesvědčená, že její psí krmiva pokrývají vše, co psi potřebují.
Díky přidaným minerálům, stopovým prvkům a vitamínům se vymykají jiným běžným veganským krmivům, které jsou již na trhu k dispozici. „Každý pes je však jiný, a proto byste se měli o svého psa zajímat, stejně jako o to, co má rád a co mu chutná,“ říká zakladatelka VegDogu. I ona ovšem doporučuje majitelům psů, aby vše nejdříve konzultovali s veterinářem.

Čtěte také: Vyšší daně na alkohol a cigarety? Ministr zdravotnictví je pro

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.