1 kvóty ne, sirotky ano

Svobodní podporují přijetí syrských sirotků do českých rodin

, Nové

Témata: ,

Svobodní souhlasí s návrhem lidovecké europoslankyně Michaely Šojdrové na přijetí 50 syrských sirotků. Podle Svobodných by se o syrské děti mohly postarat rodiny, které o to projevily zájem. „My bychom chtěli jasně deklarovat, že patříme k těm, kteří chtějí, aby stát nebránil přijetí syrských sirotků do českých rodin,“ píší Svobodní v prohlášení, které zveřejnili na svých webových stránkách. Usnesení, které má vládu vyzvat k přijetí sirotků, se bude dnes projednávat ve Sněmovně na návrh TOP 09.

Svobodní v minulosti přijímání uprchlíků kritizovali, jednoznačně odmítli například uprchlické kvóty a další řešení migrační krize pocházející z Evropské unie. Padesát syrských sirotků však podle nich Česká republika přijmout může. „Ano jsou to muslimové. To ale snad není žádný důvod je nepřijmout. Reálně se tady jedná o začlenění 50 dětí do skupiny 22 tisíců u nás již žijících muslimů. Proč předpokládat, že nebudou žít poklidně?“ píše se v prohlášení Svobodných, pod kterým jsou podepsáni čtyři desítky členů i podporovatelů Svobodných včetně předsedy strany Tomáše Pajonka.

Svobodní také odmítají, že by se primárně mělo jednat o sedmnáctileté mladíky. „Europoslankyně Šojdrová totiž navrhovala, aby byly děti přijaty z táborů v Řecku, kde je nejčastější věkové složení dětí od 12 do 17 let. To však neznamená, že by se tam nevyskytovaly i mladší děti. Přijetí 50 syrských dětí by byla naše národní iniciativa a bylo by na nás, které děti bychom vybrali. Není proto problém přijmout právě děti mladší,“ vysvětlují v prohlášení Svobodní.

Přijetí sirotků jednoznačně odmítl premiér Andrej Babiš v sobotním rozhovoru pro deník Právo. Sirotci, které je potřeba připravit na vstup do života, jsou podle něj i v Česku. Přijetí odmítli také komunisté a SPD. „ČR by měla usilovat o řešení problému v Sýrii, nikoli tímto způsobem,“ uvedl poslanec Zdeněk Ondráček (KSČM).

TOP 09 má v úmyslu ve středu ve sněmovně projednat usnesení, které by vyzvalo vládu k přijetí sirotků z uprchlických táborů. Premiér Babiš bude s europoslankyní o věci jednat v pátek odpoledne.

Čtěte také: Prolomilo se tabu, Češi chtějí pomoci. Je na vládě, zda to pochopí, říká Šojdrová

S případným přijetím sirotků za určitých podmínek souhlasí TOP 09, ČSSD, KDU-ČSL i Piráti. Podle ODS jde o cynické zneužívání tématu v politickém boji. Vláda by o věci měla seriózně jednat, ale současně být diskrétní. „Ne aby z toho byla předvolební otázka a my na mikrofon se předháněli, kdo to víc podpoří, nebo odmítne,“ konstatoval předseda poslaneckého klubu ODS Zbyněk Stanjura.

Ve společných koalicích s ODS, TOP 09 a dalšími kandidují Svobodní v říjnových komunálních volbách. S občanskými demokraty sdílejí kandidátky v Brně, Praze a v řadě dalších měst.

Čtěte více: „Přijmout sirotky je správné.“ TOP 09 vyvolá hlasování ve sněmovně

Náruč Čechů otevřená syrským sirotkům. Jejich přijetí nabízejí desítky rodin

RendererException: Unable to render template "/views/partials/components/jarvis/_tydenikinarticle.ftl". ,

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.