Jemenští povstalci se podle plánu začali stahovat z přístavů. Fraška, říká místní vláda

Jemenští povstalci se podle plánu začali stahovat z přístavů. Fraška, říká místní vládaNOVÉ
Svět

Stahování jemenských povstalců

Echo24

Stahování jemenských povstaleckých Húsíů ze tří přístavů, včetně důležitého přístavu Hudajdá, se první den uskutečnilo podle plánu. Oznámil to v neděli šéf mise OSN Michael Lollesgaard. Celý proces stahování povstalců z přístavů začal v sobotu a měl by trvat čtyři dny, tedy do úterý. Jemenská vláda však stažení rebelů popírá a označila ho za frašku.

Dlouho odkládané stažení šíitů je prvním splněným bodem dohody o příměří dojednané v prosinci během rozhovorů ve Švédsku pod záštitou OSN a mohlo by připravit půdu pro politická jednání o ukončení čtyřleté války v Jemenu, která způsobila velkou humanitární krizi.

Lollesgaard uvedl, že týmy OSN monitorují situaci ve všech třech přístavech. Ozbrojenci přístavy opustili a odpovědnost za bezpečnost zde převzala pobřežní stráž.

Na jednáních loni v prosinci se dohodlo, že šíité i vláda z města Hudajdá stáhnou své bojovníky, což se ale nestalo a obě strany zůstaly na svých pozicích. Po stažení obou stran by podle dohody mělo město přejít pod správu policie a místních úřadů. Město Hudajdá, kam směřuje 70 procent dovozu potravin do Jemenu a které je důležité pro humanitární pomoc, by stejně jako další dva přístavy mělo spadat pod dohled OSN. Obě strany v prosinci rovněž souhlasily s výměnou zajatců.

V jemenské válce, která trvá od roku 2014, bojují proti šíitům, podporovaným Íránem, vládní jednotky, za nimiž stojí koalice vedená Saúdskou Arábií. Zahynulo v ní podle nejstřízlivějších údajů 10 000 lidí a vyvolala hlubokou humanitární krizi. Podle OSN pomoc a ochranu potřebují čtyři pětiny z tamních 28 milionů občanů.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

ČTĚTE TAKÉ: Drtivá porážka tradičních britských stran v eurovolbách? Brexitová strana má obří podporu