Desetiletá dívka se oběsila ve skříni. Marně se snažila bránit šikaně
Šikana ve škole
- red,
Desetiletá Ashawnty Davisová byla šikanovaná, ale rozhodla se bránit. Poprala se se stejně starou dívkou, což jiné děti ze školy natočily a zveřejnily na sociální síti Musical.ly. To už Ashawnty psychicky neunesla a o čtrnáct dní později se oběsila. I přes veškerou snahu lékařů ve středu zemřela, píše The Washington Post.
Rodiče Ashawnty pozorovali změny v jejím chování v polovině října a zjistili, že je šikanovaná. Dívka si ale nechtěla dál nechat ubližovat, a tak se poprala se stejně starou dívkou. Spolužáci ji natočili a video zveřejnili na sociální síti Musical.ly, která je využívaná především dětmi na základních školách a původně sloužila k vytváření krátkých hudebních videí.
„Viděla jsem, jak je moje holčička vystrašená,“ řekla její matka Latoshia Harrisová. „Dva týdny po zveřejnění videa přišla domů ze školy a oběsila se ve skříni,“ dodala. Malá Ashawnty po dalších dvou týdnech zemřela, policie smrt vyšetřuje jako sebevraždu.
Vedení školy Sunset Elementary School, kam Ashawnty chodila, o videu vědělo od 24. října. Škola oznámila incident na policii a mluvila s rodiči dívek. Škola zároveň uvedla, že zachycená rvačka se odehrála na školním pozemku, ale ne během školního dne.
Po Ashawntině smrti se desítky rodičů obrátily na provozovatele Musical.ly. Ti uvedli, že rodiče mohou nahlásit nevhodné příspěvky, které se na síti objeví. Změnit podmínky registrace se však nechystají, uživatelé tak nadále nebudou muset uvádět věk.
Psycholožka Jean Twengeová uvedla, že podle výzkumu rostou „sebevražedné faktory“ už při dvou hodinách na internetu denně. Teenageři, kteří stráví pět a víc hodin denně on-line, mají o 71 procent větší pravděpodobnost, že se u něj rozvine deprese nebo sebepoškozování, což může vést až k sebevraždě.
Podle výzkumu Pew Research Center se sebepoškozování a sebevraždy v USA objevují u čím dál tím mladších dětí. Experti pozorují nárůst smutných případů s rozšířením chytrých telefonů. V roce 2015 vlastnilo chytrý telefon s internetovým připojením 73 procent školáků v Americe.