1 Znečištění zabilo vylrybu

Velrybu zahubily igelitky. V žaludku jich měla přes osmdesát

NOVÉ

Témata: , ,

Asi 80 kusů plastových odpadů o váze osmi kilogramů bylo objeveno v žaludku velryby, která uhynula u thajského pobřeží po pěti marných pokusů veterinářů o její záchranu. Oznámila to v neděli agentura Reuters s odvoláním na thajský Úřad pro námořní a pobřežní zdroje.

Sameček kulohlavce černého byl objeven v pondělí v jižní provincii Songchlá. Ošetření ji poskytl tým veterinářů. V pátek velryba vyplivla pět plastových tašek a později uhynula, uvedl thajský úřad na svém webu. Při pitvě bylo v jejím žaludku nalezeno dalších 80 igelitek a dalších plastových předmětů.

„Tyto odpadky způsobily velrybě nevolnost a znemožnily jí lovit potravu,“ uvedl úřad.

Jeho šéf Jatuporn Buruspat řekl agentuře Reuters, že jeho úřad chce využít případu uhynulé velryby k posílení veřejného povědomí o problému plastových odpadů v mořích, které mají na svědomí každoročně životy stovek živočichů. Poukázat na hrozbu, kterou plastové odpady představují, chtějí mořští biologové o Světovém dni oceánů 8. června.

Celosvětově přibývá každoročně v oceánech osm milionů tun plastových odpadů – lahví, obalů a dalších předmětů, uvedl v prosinci program OSN pro životní prostředí. Podle thajského mořského biolgoga Thona Thamrongnawasawata zemřou v Thajsku kvůli všudypřítomným plastovým taškám a sáčkům, které se dostanou do oceánu, ročně minimálně tři stovky velryb, mořských želv a delfínů.

Čtěte také: Norsko zvýšilo kvótu pro lov velryb, aktivistům i EU navzdory

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.


Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.