Odhodily hidžáb, teď jim hrozí až deset let vězení

Porušování lidských práv

Odhodily hidžáb, teď jim hrozí až deset let vězeníNOVÉ 1
Svět

fk

Ženy, které v uplynulých týdnech v Íránu protestovaly proti povinnému nošení hidžábu, mohou být obviněné z podněcování k prostituci. Humanitární organizace Amnesty International to uvedla s odkazem na prohlášení íránské policie. Podle orgánu zadrženým protestujícím hrozí až deset let za mřížemi. Nošení pokrývky hlavy je v islámské zemi pro ženy povinné.

Sociální sítě v minulých týdnech zaplavila videa, na nichž se ženy v Íránu demonstrativně sundávají muslimský šátek zakrývající vlasy, známý jako hidžáb. Protestovaly tak proti jejich povinnému nošení, které v Íránu platí již od islámské revoluce v roce 1979. Tehdy se vlády nad zemí chopili islámští fundamentalisté.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Podle zprávy Amnesty International policie od prosince 2017 zadržela jen v hlavním městě Teheránu již 35 žen. Mezi zadrženými jsou Narges Hosseiniová a Shaparak Shajarizadehová, které již byly z „podněcování k prostituci“ obviněny. Organizace s odkazem na advokáta Shajarizadehové uvedla, že ve věznici Shahr-e Rey, kde je držena, byla podrobena mučení a bití. O osudu Hosseiniové, kterou policie zadržela poté, co se její fotografie bez zakrytých vlasů na veřejnosti objevila na sociálních sítích, nemá Amnesty informace. Pokud je soud shledá vinnými, hrozí oběma ženám až deset let ve vězení.

Celý protest odstartovala 31letá íránská matka Vida Movahedová. V prosinci se v centru Teheránu postavila na rušnou ulici a na kolemjdoucí mávala sundaným hidžábem na holi. Policie Movahedovou zatkla a měsíc ji držela ve vazbě. Zatímco byla zadržená, získal si její případ pozornost světových médií. Jejím příkladem se posléze inspirovaly desítky dalších žen a tisíce lidí z celého světa jim prostřednictvím sociálních sítí vyjadřuje svou podporu.

„Ze strany íránských orgánů, které trvale perzekuují ženy, jež si dovolí kritizovat povinné zahalování, jde o hluboce zpátečnický krok. Mnoho žen to vystavuje vážnému a bezprostřednímu riziku nespravedlivého uvěznění,“ tvrdí náměstkyně ředitele Amnesty International pro Blízký východ a severní Afriku, Magdalena Mughrabiová.

Představy íránské legislativy o tom, co žena v zemi může a nemůže nosit, jsou celkem jasné. „Islámská pravidla oblékání, platná od revoluce v roce 1979, považují zahalování žen od 13 let věku za povinné,“ shrnuje dress-code v zemi britský server DailyMail.

Čtěte také: Írán se mění. Polovina obyvatel si přeje osvobodit ženy od šátků

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.