1 emerdata se CA nápadně podobá

Stejná adresa, šéf i investoři. Cambridge Analytica tak úplně nezmizela

, NOVÉ

Témata: ,

Kontroverzní firma Cambridge Analytica, která nedávno oznámila svůj konec, zřejmě ze světa tak úplně nezmizí. Zahraniční média totiž odhalila firmu, která se společnosti Cambridge Analytica nápadně podobá. Obě mají sídlo na stejném místě, mají podobné vedení i investory. Firma Emerdata byla založena už loni v létě, fungovat ale podle médií začala až po skandálu Cambridge Analytica s daty z Facebooku. Jako svou činnost označuje firma Emerdata „zpracovávání dat, hosting dat a související činnosti.“

Zajímavých spojitostí mezi společnostmi je řada. Server businessinsider upozorňuje například na fakt, že bývalý generální ředitel společnosti Cambridge Analytica Alexander Nix, který v březnu z vedení firmy odstoupil, je nyní ředitelem právě ve firmě Emerdata. Stejně tak je ve vedení firmy zapsán Julian Wheatland, který je předsedou mateřské společnosti Cambridge Analytica, společnosti SCL Group.

Další jméno, které obě společnosti spojuje, je pak Alexander Tayler, který měl firmu Emerdata s Julianem Wheatlandem založit. Alexander Tayler přitom ve společnosti Cambridge Analytica nahradil ve funkci generálního ředitele odcházejícího Alexandera Nixe. Ve funkci vydržel ale jen pár týdnů, údajně se v takto vysoké funkci ve firmě „necítil“.

Firma Cambridge Analytica se stala terčem kritiky po skandálu s daty desítek milionů uživatelů sociální sítě Facebook, které využila v rámci volebních kampaní v několika zemích. Firma po skandálu ztratila řadu zákazníků a musela také čelit vysokým nákladům na právní služby v souvislosti s vyšetřováním skandálu.

Firma v prohlášení o svém konci uvedla, že požádala o zahájení insolvenčního řízení a „s okamžitou platností ukončila svou činnost“. O insolvenci požádala také její britská mateřská společnost SCL Group. O ochranu před věřiteli hodlá Cambridge Analytica požádat u newyorského soudu. Vinu za současný stav podle ní nesou média a jejich „nespravedlivě negativní zpravodajství“.

Cambridge Analytica pomáhala při volební kampani americkému prezidentovi Donaldu Trumpovi. Podle britské televize Channel 4 působila například také v Česku, ale i v Nigérii, Keni, Indii či Argentině.

„Během minulých měsíců se Cambridge Analytica stala předmětem řady nepodložených obvinění a navzdory snahám společnosti uvést je na pravou míru byla hanobena za aktivity, které nejenže jsou legální, ale jsou všeobecně přijímány jako integrální součást online reklamy,“ uvedla společnost Cambridge Analytica.

Aféra kolem firmy Cambridge Analytica, která se dostala k datům 87 milionů uživatelů facebooku, citelně zasáhla i firmu Facebook, která stejnojmennou sociální síť provozuje. Ta se už za kauzu omluvila a přislíbila zavést taková opatření, která dalšímu zneužívání dat zabrání.

Čtěte také: Cambridge Analytica zneužila i moje data, přiznal Zuckerberg

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Z nového čísla Mýtus o první desítce. V počtu automobilů jsme byli až na 21. místě

Echo týdne: Antisemitismus na Pochodu žen? ● Komentář: Podporujte svého oligarchu ●Fokus: Drony pro české vojáky ● Recenze: Citová sebevýchova malé Věry ● Komentář: Výstraha soudce Baxy

Bitva o Británii Jak dopadne britský odchod z EU
,

Vážení čtenáři,
internetový deník Echo24 se rozhodl změnit podobu čtenářských diskuzí pod texty, které na našich stránkách publikujeme. Diskuzí se nově mohou účastnit pouze ti čtenáři, kteří jsou přihlášení a kteří mají zaplacený nějaký typ předplatného. To si můžete pořídit již od 149 korun měsíčně zde.

K tomuto kroku jsme se rozhodli kvůli neúměrně velkému počtu diskutujících, kteří nerespektovali pravidla slušné diskuze, napadali ostatní diskutéry a podobně. Navíc používali i různé anonymizéry, které jim umožňovaly se do diskuze vrátit i poté, co jim redakce jejich účet zablokovala.

Kvůli malému počtu členů redakce nebylo v našich silách neustále procházet všechny diskuze a mazat urážlivé či jinak nevhodné příspěvky. Slušní diskutující jsou nadále na našich stránkách vítáni.