3 Obětem politických represí

České oběti sovětského teroru mají první památník na území SSSR

OBRAZEM

Témata: ,

Českým obětem sovětských represí vznikl v Kazachstánu památník. U města Karagandy jej dnes odhalili představitelé českého zastupitelského úřadu. Události se zúčastnily stovky lidí, oznámilo v tiskové zprávě sdružení Gulag.cz. V Kazachstánu byly hlavně v letech 1937-1938 popraveny desítky československých občanů a další stovky prošly místními pracovními tábory.

Památník tvoří dva opracované kameny a ocelový stromek, jenž symbolizuje osud obětí i sílu nového života. Nachází se vedle dalších památníků na připomínkovém místě Spassk, kde ve 40. letech 20. století stál pracovní tábor a tábor válečných zajatců. Autorkou památníku je Dagmar Šubrtová.

Iniciátorka jeho vzniku, české velvyslankyně v Kazachstánu Eliška Žigová uvedla, že se jedná o první památník na území bývalého Sovětského svazu, jenž připomíná všechny české oběti sovětského teroru. Ten podle odhadů postihl až 25 tisíc československých občanů. „Odhalení našeho památníku věnujeme památce všech obětí politických represí a občanům, kteří trpěli krutostí bolševického režimu,“ prohlásila během slavnostního projevu Eliška Žigová.

Památník byl odhalen u příležitosti Dne paměti obětí politických represí, který si v Kazachstánu připomínají každý rok 31. května. Odhalení českého památníku se zúčastnily stovky lidí z celého Kazachstánu, zástupci diplomatického sboru, představitelé ministerstva zahraničí, potomci perzekvovaných, představitelé pravoslavné a katolické církve i islámští duchovní. Kromě českého památníku byl slavnostně odhalen i íránský památník, připomínající oběti sovětských represí perského původu.

Celkem se na memoriálním místě ve Spassku nachází už 28 různých památníků, připomínajících památku lidí mimo jiné z Kazachstánu, Ruska, Francie, Polska, Arménie, pobaltských států, Azerbajdžánu, Běloruska, Ruska, Číny, Estonska, Finska, Gruzie, Čečenců, Ingušů, Židů, Kyrgyzů, Korejců či Maďarů. Český památník leží v těsné blízkosti slovenského pomníku, který zde byl
instalován již dříve.

Čtěte také: Ruské velvyslanectví v Praze popírá podíl Koněva na okupaci 1968

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Z nového čísla Podzim populistů. Blíží se předčasné volby do rakouského parlamentu

Echo týdne: Drak, babička a televize ● Komentář: Co znamená vypuštění strnada ● Recenze: Zachovej nám...? ● Rozhovor: Tarantinovo rekviem za Hollywood

V nerovném zápase s kultem lidstva Za úsilím převychovat společnost se skrývá agrese
V Číně už se Velký bratr stal skutečností O Orwellovi v praxi s expertem na Čínu Erpingem Zhangem

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.