Skandál německé banky Wirecard má dopad i na Čechy. Tisícům nejde zaplatit kartou
NEFUNKČNÍ PLATBY
Pád německé banky Wirecard se dotkl i mnohých Čechů. Karty bankou vydávané od pátku přestaly fungovat. Banku od svých systémů totiž odpojily celosvětově klíčové karetní společnosti Visa a Mastercard. A protože karty od Wirecard používá i česká platební služba Twisto, mnozí Češi se ocitli v nepříjemné situaci. Společnost již pracuje na nápravě, zákazníci si u ní mají vyřídit kartu novou.
Kartu přes startup Twisto mají desítky tisíc Čechů. Komplikace spojené s problémy banky Wirecard se podle ekonoma Czech Fund Lukáše Kovandy dotkly v celé Evropě řádově milionů lidí.
❗Mimořádná páteční situace. Vydavatel bílých Twisto karet firma Wirecard (dostala se do nečekaných finančních potíží)…
Zveřejnil(a) Twisto.cz dne Pátek 26. června 2020
Potíže jsou s „bílými“ kartami Twisto. Placení virtuální kartou však omezeno nebylo. „Vydavatel bílých Twisto karet firma Wirecard (dostala se do nečekaných finančních potíží) zastavila jejich fungování a nejde s nimi platit,“ napsala společnost na Facebooku.
V pátečních večerních hodinách společnost napsala, že již umožňuje objednání nových platebních karet. „Našim zákazníkům začneme odesílat nové karty v pondělí ráno. Nejdříve, jak to je vůbec možné. Stačí si novou kartu objednat v Twisto účtu (v záložce „karta“),“ uvedl výkonný ředitel Twista Michal Šmída.
Máme dobrou zprávu. Objednávání našich nových plastových karet už bylo spuštěno. Zvládnete to v Twisto účtu v sekci…
Zveřejnil(a) Twisto.cz dne Pátek 26. června 2020
Přes Wirecard však funguje například i platební portál O2 eKasa, který tak nyní platební karty nepřijímá, nebo karty společnosti Fidoo.
„Vážení zákazníci, rádi bychom vás informovali o situaci ohledně společnosti Wirecard, která poskytuje služby karetních plateb pro O2 eKasa. Společnost Wirecard vyhlásila insolvenci a dne 26. června 2020 v 18:00 hod. nás informovala, že brzy dojde k pozastavení poskytování služby přijímání plateb kartou, kterou využívají někteří zákazníci služby O2 eKasa. Ostatní funkcionality eKasy zůstávají plně funkční. Situaci intenzivně řešíme a o dalším vývoji vás budeme brzy informovat,“ uvedla firma O2 na svých internetových stránkách.
Naopak zákazníci společnosti Revolut, populární původně britské internetové banky, kterou v Česku podle odhadů používá přes 100.000 lidí, by měli být pole serveru iHHNED.cz klidní. Revolut sice s Wirecard spolupracoval, nedávno od ní ale odešel.
S obdobnými problémy se potýkají i klienti v dalších zemích. Ve Francii například nemají přístup ke svým penězům uživatelé karet Transcash. Podle společnosti MFTEL, která je na francouzský trh uvedla, bude situace vyřešena do začátku následujícího týdne.
V Británii zablokování platebních karet Wirecardu dopadlo na tisíce lidí. Týká se například karty U Account, která se prezentuje jako alternativa k bance. Své klienty varovaly před dočasně nedostupnými penězi finanční společnost Pockit, Anna Money poskytující obchodní účty a Curve, jež se snaží finance zákazníka shrnout pod jednu aplikaci. Peníze jsou podle nich v bezpečí, jen dočasně nedostupné.
Krach Wirecard
Německá finanční společnost Wirecard vyhlásila insolvenci a požádá o zahájení konkurzního řízení. Minulý týden vyšlo najevo, že firmě chybí asi 1,9 miliardy eur (téměř 51 miliard Kč). Společnost přiznala, že účty, kde mají peníze být, patrně vůbec neexistují.
Wirecard zvažuje, zda podá žádost o insolvenční řízení i pro své dceřiné společnosti, uvedla agentura Reuters.
Obchodování s akciemi Wirecard na burze ve Frankfurtu nad Mohanem bylo před oznámením zastaveno, obnoveno bylo po 60 minutách. Cena akcií se následně propadla zhruba o 80 procent na nejnižší hodnotu od ledna 2006. Od vypuknutí finančního skandálu akcie klesly už o 98 procent. Wirecard se stal první firmou z hlavního německého akciového indexu DAX, která zkrachovala v době, kdy je stále součástí indexu.
Wirecard podle zdrojů dluží celkem asi 3,5 miliardy eur. Z toho 1,75 miliardy si firma půjčila od 15 bank a také prodala dluhopisy zhruba za 500 milionů eur. Věřitelé se podle jednoho ze zdrojů připravují na to, že celou částku teď odepíšou.
Společnost Wirecard vznikla v roce 1999 a zaměřuje se na zpracování plateb a finanční služby. V Německu byla považována za nadějného hráče na rychle rostoucím trhu finančních služeb, dávána za vzor domácího úspěchu a označována za hvězdu německého technologického sektoru. V roce 2018 byla začleněna do hlavního akciového indexu DAX, a to na úkor finančního ústavu Commerzbank. Loni se ale začaly v britském listě Financial Times objevovat články, které zpochybňovaly účetní postupy firmy.