Komunistu Ondráčka vítali na Donbasu separatisté hymnou. „Dělá ostudu ČR,“ říká Petříček

Ondráček v Doněcku

Komunistu Ondráčka vítali na Donbasu separatisté hymnou. „Dělá ostudu ČR,“ říká PetříčekVIDEO UVNITŘ
Zdeněk Ondráček a Denis Pušilin Foto:

Foto: Printscreen z Twitteru/ Roman Maca

Domov

tk Echo24

Návštěva komunistického poslance Zdeňka Ondráčka samozvané Doněcké lidové republiky je ostudou České republiky. Napsal to na svém twitterovém účtu ministr zahraničí Tomáš Petříček. Ondráček byl v Doněcku přivítán s vojenskými poctami prezidentem samozvané republiky Denisem Pušilinem. Na Donbas jel v rámci oslav tamního „Dne republiky“.

„Přijíždí delegace České republiky,“ zní na videu z úst doněckých separatistů při příjezdu Ondráčka. Následně jej za malé vojenské ceremonie přivítá prozatímní prezident samozvané republiky Pušilin a společně pak poslouchají nejprve českou hymnu a později i hymnu samozvané Doněcké lidové republiky.

Ministr zahraničí Tomáš Petříček však uvedl, že ČR na této cestě oficiálně nezastupoval a označil jeho cestu za ostudnou pro zemi.„Poslanec Ondráček dělá ostudu České republice. Na této cestě oficiálně ČR nezastupoval. Kromě videa s tímto “úspěchem” nevím, jaký byl cíl jeho cesty,“ napsal na twitter Petříček. 

Ministerstvo zahraničí upozornilo, že ukrajinské předpisy zakazují vstup na území ovládaná separatisty bez speciálního povolení. „Cizí státní příslušníci a osoby bez státní příslušnosti, jež poruší pravidla pro vstup na dočasně okupované území Ukrajiny a jeho opuštění, ponesou odpovědnost, což znamená především pokutu a zákaz vstupu na území Ukrajiny. Porušovatelé pravidel se rovněž vystavují také riziku trestního stíhání,“ uvedlo ministerstvo.

Počínání Ondráčka kromě Petříčka kritizují i další čeští politici. Bývalý předseda TOP 09 a nynější šéf jejich poslanců Miroslav Kalousek dokonce mluví o velezradě. „Ústavní činitel, který přísahal na zákony ČR, jedná v přímém rozporu se zahraniční politikou státu a v zájmu cizí moci,“ napsal mimo jiné na svůj twitter Kalousek. Jeho stranický kolega Marek Ženíšek si přisadil s kritikou komunistů. „Lžou a slouží cizí moci,“ napsal Ženíšek na svůj twitterový účet.

Komunisté o Ondráčkově návštěvě ví, ale popřeli, že by tam jel s pověřením KSČM  „Určitě tam není s pověřením naší strany, je to jeho aktivita,“ sdělila deníku Echo24 tisková mluvčí KSČM Helena Grofová.

Deníku Echo24 sám Ondráček označil svou cestu na Donbas za „soukromou cestu.“ „Jezdím tam ze své vlastní iniciativy,“ řekl deníku Echo24 na otázku, zda byl představiteli Doněcku pozván. S kritikou své osoby kvůli cestě si dle svých slov hlavu nedělá. „Pan Petříček mě nezajímá, stejně tak pan Kalousek,“ sdělil deníku Echo24 komunistický poslanec.

Ondráček není v oblasti Donbasu poprvé, již v minulosti tam jel místní separatisty podpořit. Nyní se zúčastnil oslav Dne republiky. „Doněčtí už nechtějí jen samostatnost, ale veřejně doslova žádají o možnost svého „návratu“ do své vlasti, do Ruska,“ napsal na svém facebookovém účtu komunistický poslanec.

 

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte také: Vondráček se v Rusku setká s politiky ze sankčního seznamu. „Jinak by to postrádalo smysl,“ říká