Na pětihvězdičkový hotel v Pákistánu zaútočili ozbrojenci, většinu hostů se podařilo evakuovat

Útok na hotel

Na pětihvězdičkový hotel v Pákistánu zaútočili ozbrojenci, většinu hostů se podařilo evakuovatNOVÉ
Svět

Echo24

Na pětihvězdičkový hotel v přístavu Gvádar na jihu Pákistánu dnes zaútočila skupina ozbrojenců, bezpečnostní složky se je nyní snaží zneškodnit. Při přestřelce zemřel nejméně jeden člověk, člen hotelové ochranky, informoval tiskový odbor armády. Podle úřadů se podařilo téměř všechny hosty hotelu dostat do bezpečí. K útoku se přihlásila separatistická Balúčistánská osvobozenecká armáda (BLA).

Podle pákistánských médií je z luxusního hotelu Pearl Continental stále slyšet střelba, bezprostřední okolí policie vyklidila. List Dawn uvedl, že útočníci jsou nejméně tři a jsou těžce ozbrojení. V hotelu proti nim zasahují jednotky policie, armády a námořnictva. Úřady dosud neuvedly, kolik lidí v době útoku v hotelu bylo. Ministr vnitra vlády provincie Balúčistán sdělil, že několik lidí utrpělo zranění.

Přístavní město Gvádar leží na jihozápadě Pákistánu. V posledních letech do tamního přístavu mohutně investovala Čína.

Balúčistán, který je bohatý na ropu, zemní plyn a nerosty, je od roku 2004 dějištěm konfliktu mezi separatisty a pákistánskou armádou. Bojovníci za nezávislost obviňují vládu, že sice v provincii těží přírodní zdroje, ale ze získaných prostředků nic nedává na zlepšení situace chudého obyvatelstva.

Terčem balúčských separatistů se kromě příslušníků pákistánských bezpečnostních sil pravidelně stávají cizinci či Pákistánci z jiných oblastí země. Minulý měsíc ozbrojenci přepadli několik autobusů na silnici mezi Gvádarem a Karáčím a zabili 14 lidí.

Čtěte také: Drama ve vzduchu. Letadlu u Příbrami se rozbilo kolo, přistání však posádka zvládla