Dokonalý padělek stodolarovky. Z tisku superbankovky je podezřelá KLDR

Dokonalý padělek stodolarovky. Z tisku superbankovky je podezřelá KLDRNOVÉ
stodolarová bankovka Foto:

Foto: Shutterstock

Svět

superpadělek

V Jižní Koreji byl objeven nový dokonalý padělek stodolarové bankovky, což vyvolalo obavy, že se Severní Korea vrátila k tištění falešných amerických dolarů. Informovala o tom dnes agentura AFP s odvoláním na jihokorejské bankovní úředníky.

Tým jihokorejských expertů pro boj proti padělání peněz v KEB Hana Bank potvrdil, že v listopadu byla v pobočce banky v metropoli Soulu zajištěna falešná stodolarová bankovka, která je téměř nerozlišitelná od pravé.

Na bankovce byl jako rok vydání uveden rok 2006. Předchozí takovéto „superbankovky“, vyrobené technikami a s pomocí inkoustů používaných u pravých bankovek, byly datovány 2001 nebo 2003.

„Toto je první superbankovka nového typu objevená ve světě. Tyto bankovky jsou vyráběné liniovým hlubotiskem s užitím speciálního druhu inkoustu, který mění barvu, pokud bankovku nakloníte pod různým úhlem,“ řekl agentuře AFP představitel banky I Ho-čung.

„K výrobě padělaných bankovek této kvality je zapotřebí zařízení v hodnotě stamilionů dolarů a to by žádná zločinecká síť do výroby falešných peněz neinvestovala. Takovýto typ zařízení si mohou dovolit pouze státní organizace,“ dodal.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Jihokorejská média naznačila, že se Pchjongjang mohl vrátit k výrobě falešných bankovek, aby obešel mezinárodní sankce, jimž severokorejský režim čelí kvůli svým jaderným a raketovým zbrojním programům.

I Ho-čung nicméně uvedl, že zatím nejsou důkazy, že by odhalená bankovka byla vytištěna v KLDR. V minulosti byla nicméně s velmi kvalitními kopiemi zahraničních bankovek přistižena řada severokorejských diplomatů, napsala agentura AFP.

Čtěte také: Zemřel voják USA, který kdysi zběhl do KLDR. Bál se války ve Vietnamu

Související články